• Shqip
  • English
  • German
  • French
PRISHTINA BESON NE CILËSI BESA Famiglia NË TRADITË
PRISHTINA BESON NE CILËSI BESA Famiglia NË TRADITË
Nësër mbrëma me zhvillimin e ndeshjes së tretë finale të PLAY-OFF-it  Prishtina – BESA Famiglia mbyllet perdja  e Kampionatit të Superligës së meshkujve me çrast edhe promovohet Kampioni për edicionin 2012/13, ku të dy skuadrat finaliste me te drejt pretendojnë të shpallen Kmapion, pas një Kampionati maratonik dhe zhvillimit te mbi 30 ndeshjeve kampionale dhe të Kupës së Republikës së Kosovës.\r\n\r\n66666666666666\r\n\r\nDashamirët e hendbollit me të drejtë presin ndeshje interesante, hendboll cilësorë sepse më kalkulime nuk ka, duke u mbeshtetur në lojtarët që do të jenë akter të kesaj ngjarjeje te vitit ne hendbollin kosovar.\r\n\r\nVështirë mund të parashikohet fituesi duke u bazuar edhe në katër përballjet e  deritashme, kur ndeshjet perfundonin me barazim apo fitore t e ngusht, qka tregon se edhe përkunder cilësisë së KH Prishtina(70 per qind të Përfaqësuesës së Kosovës) tradita dhe përvoja shpesh vjen në shprehje siç kemi rastin me KH BESA Famiglia, prandaj me të drejt pritet një hendboll interesant dhe cilësor dhe shpresojmë me sjellje korrekte të akterëve në fushë, dhe le te fiton më i miri.\r\n\r\nNdeshaj zhvillohet ne ora 20:15, kurse  e drejtojnë gjyqtarët A.Vitaku-E.Vitaku, ndërsa vëzhgues Sdariu.\r\n\r\n \r\n\r\nKAMPIONËT E KOSOVËS NGA VITET 1954 – 2013\r\n\r\nFederata e Hendbollit e Kosovës ka arritur që të sigurojë evidencën e  fituesëve të Kampionateve në konkurencën emeshkujëve që nga vitit i largët 1954/55,  kur Kampionati u zhvillua në formë të turneut e deri në ditën e sotme kur skuadrat kosovare garojnë edhe në Kupat e EHF-it.\r\n\r\n \r\n\r\nKAMPIONATI \r\n
\r\n\r\n2012/13   ?                    \r\n2011/12 Besa Famiglia (Pejë)\r\n\r\n2010/11 Kastrioti (Ferizaj)\r\n2009/10 Kastrioti (Ferizaj)\r\n\r\n2008/09 Prishtina (Prishtinë)\r\n2007/08 Prishtina (Prishtinë)\r\n2006/07 Besa Famiglia (Pejë)\r\n2005/06 Besa Famiglia (Pejë)\r\n2004/05 Besa Famiglia (Pejë)\r\n2003/04 Besa (Pejë)\r\n2002/03 Besa (Pejë)\r\n2001/02 Besa (Pejë)\r\n2000/01 Trepça (Mitrovicë)\r\n1999/00 Kastrioti (Ferizaj)\r\n\r\n_____________________________________________________________\r\n1998/99 Kampionati nuk u zhvillua fare për shkak të luftës në Kosovë\r\n1997/98 Drita (Gjilan) kampion vjeshtor, kurse kampionati pranveror nuk u zhvillua për shkak të  luftës\r\n\r\n_____________________________________________________________\r\n1996/97 Besa (Pejë)\r\n1995/96 Besa (Pejë)\r\n1994/95 Prishtina (Prishtinë)\r\n1993/94 Trepça (Mitrovicë)\r\n\r\n1992/93 Kastrioti (Ferizaj)\r\n1991/92 Kastrioti (Ferizaj)\r\n1990/91 Buduçnosti (Pejë)  (Besa e sotme)\r\n1989/90 Trepça (Mitrovicë)\r\n1988/89 Prishtina (Prishtinë)\r\n1987/88 Vëllaznimi (Gjakovë)\r\n1986/87 Kosova (Vushtrri)\r\n1985/86 Bozhuri (Gjilan) (Drita e  sotme)\r\n1984/85 Vëllaznmi (Gjakovë)\r\n1983/84 Bozhuri (Gjilan)\r\n1982/83 Vëllaznimi (Gjakovë)\r\n1981/82 Kosova (Vushtrri)\r\n1980/81 KNI “Ramiz Sadiku” (Prishtinë)\r\n1979/80 Deçani (Deçan)\r\n1978/79 Vëllaznimi (Gjakovë)\r\n1977/78 Samadrexha (Samadrexhë)\r\n1976/77 Vëllaznimi (Gjakovë)\r\n1975/76 Prishtina (Prishtinë)\r\n1974/75 Trepça (Mitrovicë)\r\n1973/74 Bozhuri (Gjilan)\r\n1972/73 Bozhuri (Gjilan)\r\n1971/72 Obiliqi (Obiliq)\r\n1970/71 Vëllaznimi (Gjakovë)\r\n1969/70 Drenica (Gllogovc)\r\n1968/69 Vëllaznimi (Gjakovë)\r\n1967/68 Trepça (Mitrovicë)\r\n1966/67 Bozhuri (Gjilan)\r\n1965/66 Obiliqi (Obiliq)\r\n1964/65 Kosova (Prishtinë)\r\n1963/64 Prizreni (Prizren)\r\n1962/63 Vëllaznimi (Gjakovë)\r\n1961/62 Vëllaznimi (Gjakovë)\r\n1960/61 Buduçnosti (Pejë)\r\n1959/60 Normailisti (Prishtinë)\r\n1958/59 Normalisti (Prishtinë)\r\n1957/58 Normalisti (Prishtinë)\r\n1956/57 Normalisti (Prishtinë)\r\n1955/56 Normalisti (Prishtinë)\r\n1954/55 Normalisti (Prishtinë)\r\n\r\n \r\n\r\n
\r\n 
List of videos
Edicioni 2019/2020
BESA Famgas 41 : 28 Kastrioti
13.06.2020 | 20:00
P1 BESA Famgas 19 : 10 Kastrioti
Prishtina 23 : 31 Trepça
13.06.2020 | 17:00
P1 Prishtina 12 : 15 Trepça
Kastrioti 26 : 33 BESA Famgas
16.06.2020 | 19:00
P1 Kastrioti 9 : 14 BESA Famgas
Trepça 22 : 33 Prishtina
17.06.2020 | 17:00
P1 Trepça 13 : 15 Prishtina
BESA Famgas 38 : 26 Prishtina
20.06.2020 | 18:00
P1 BESA Famgas 24 : 13 Prishtina
Prishtina 25 : 29 BESA Famgas
23.06.2020 | 19:30
P1 Prishtina 10 : 15 BESA Famgas
Edicioni 2019/2020
ID Logo Ekipi L F B H +/- Diferenca P
1 BESA Famgas 18 18 0 0 762 : 369 393 36
2 Prishtina 18 16 0 2 726 : 478 248 32
3 Trepça 18 12 2 4 564 : 511 53 26
4 Kastrioti 18 11 0 7 660 : 559 101 22
5 Vëllaznimi 18 10 0 8 577 : 576 1 20
6 Vushtrria 18 6 3 9 515 : 588 -73 15
7 Prizreni 18 5 1 12 531 : 659 -128 11
8 Drenica 18 5 0 13 552 : 620 -68 10
9 Llapi 18 4 0 14 519 : 657 -138 8
10 Drita 18 0 0 18 478 : 867 -389 0
Edicioni 2019/2020
Ferizaj 24 : 27 Vushtrria
13.06.2020 | 19:30
P1 Ferizaj 11 : 10 Vushtrria
Prishtina 12 : 43 Istogu
13.06.2020 | 14:30
P1 Prishtina 8 : 23 Istogu
Vushtrria 22 : 30 Ferizaj
17.06.2020 | 18:00
P1 Vushtrria 13 : 12 Ferizaj
Istogu 53 : 20 Prishtina
16.06.2020 | 17:00
P1 Istogu 31 : 5 Prishtina
Ferizaj 34 : 24 Istogu
20.06.2020 | 19:00
P1 Ferizaj 16 : 12 Istogu
Istogu 27 : 26 Ferizaj
23.06.2020 | 18:00
P1 Istogu 10 : 13 Ferizaj
Edicioni 2019/2020
ID Logo Ekipi L F B H +/- Diferenca P
1 Istogu 13 11 0 2 431 : 269 162 22
2 Vushtrria 13 11 0 2 387 : 250 137 22
3 Prishtina 13 11 0 2 403 : 275 128 22
4 Ferizaj 13 11 0 2 457 : 338 119 22
5 Kastrioti 13 5 0 8 338 : 362 -24 10
6 Jusuf Gërvalla 13 4 2 7 287 : 351 -64 10
7 Shqiponja 13 4 0 9 334 : 366 -32 8
8 Samadrexha 13 3 1 9 296 : 397 -101 7
9 Vëllaznimi 13 3 1 9 333 : 438 -105 7
10 Drita 13 0 0 13 233 : 453 -220 0

Facebook