• Shqip
  • English
  • German
  • French
IHF DHE EHF KOSOVËN E DËRGOJNË NË KON
IHF DHE EHF KOSOVËN E  DËRGOJNË NË KON
Ditë më parë në Vjenë në në selinë e EHF-it  krerët e Federatës Evropiane të Hendbollit (më saktësisht më 24 tetor) Jean Brihault (president), Arne Ellovson (nën president), Ralf Dejaco (anetar i Komitetit Ekzekutiv) , Michael Wiederer (sekretar i përgjithshëm) u takuan me krerët  e Federates Ndërkombëtare te Hendbollit  që përfaqësohej nga dr Hassan Moustafa (president),  Miguel Roca (nen- president), Sandi Sholla, Jean Deplançe  (anëtar  të Komitetit ekzekutiv) për ti dakorduar aktivitetet e tyre në periudhën e ardhshme në disa fusha duke filluar organizimit te Kampionateve botërore dhe evropiane, transferimet e transfereve kontinetale të lojtarëve, por e veçanta për ne ishte pika për Federatën e Hendbollit të Kosovës.\r\n\r\n\r\n\r\nDiskutimi i çështjës së zgjedhjës së kërkesës së Federatës së Hendbollit të Kosovës për antarësim të plotë,  ishte në rend dite pas konkluzave të marra në Kongresin e  e 11-të Federates Evropiane te Hendbollit, Kongres ky i mbajtur më 24/25 qershor 2012 në Monte Carlo, kur anëtarët e  Kongresit miratuan  propozimin e Komiteteit ekzekutiv të EHF-it që lënda e FHK-së në bashkëpunim me Federatën Botërore te Hendbollit ti procedohet Komitetit Olimpik Ndërkombëtar  për të dhënë sqarime të tjera lidhur me pranimin e  FHK-së me status te Federatës  me  të drejta të plota në EHF, pasi çështja e Kosovës është politike, sepse në aspektin organizativ,  sportiv dhe garues FHK-ja është federatë më e organizuar më shumë se gjysma e federatave anëtare te plota te EHF-it, kur ti shtohet se që nga18 dhjetori i  vitit 2004 kur FHK-ja u pranua me të drejta të kushtëzuara ne Kongresin e 7-të të EHF-it në Budapest të Hungarisë, skuadrat, lojtarët, gjyqtarët, vëzhguesit, trajneret dhe zyrtaret e FHK-së ishin pjesë e barabartë me federatat anëtare të EHF-it. Kurse nga 5 shkurti 2007 FHK-ja është anëtare po ashtu me të drejta të kushtëzuara edhe nga Federata Ndërkombëtare e Hendbollit, kur ne Keln gjatë Kampionatit Botërorë Ekzekutivi i këtij asociacioni mori vendim, vendim  ky i cili u ratifikua edhe në Kongresin e IHF-it mbajtur në  Madrid nga anëtarët e Kongresit.\r\n\r\nMirepo, me formimin e Shoqatës së sporteve kolektive (Federates se Futbollit, Basketbollit, Hendbollit, Volejbollit, Hokejit ne akull) para 4 vieteve vjen deri te ngadalësimi i pranimit te FHK-së me të drejta të plota, mu për shkak të marrëveshjes së këtij asociacioni.\r\n\r\nEdhe pse kërkesat e FHK-së ishin të parreshtura si ne takime zyrtare ashtu edhe jo zyrtare (si takimi i fundit paradisa ditëve mes kryetarit Mexhit Devaja dhe sekretarit te përgjithshem te EHF-it Michael Wiederer ne Vjenë), pranimi ende nuk ndodhi, prandaj jetësimi i konkluzave të Kongresit te 11-të të EHF-it është një sinjal i mirë që jep shpresa, mirëpo duke e ditur qëndrimin e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar  nuk duhet të jemi euforik, mirëpo edhe vizita e delegacionit te Komitetit Olimpik ndërkombëtar më 19/20 nëntor qe do ti bëhet Kosovës mund të sqaron shumë enigma.\r\n\r\n 
List of videos
Edicioni 2019/2020
Prizreni 31 : 31 Vushtrria
16.11.2019 | 16:00
P1 Prizreni 14 : 16 Vushtrria
Drenica 30 : 40 Vëllaznimi
16.11.2019 | 19:00
P1 Drenica 10 : 21 Vëllaznimi
Llapi 45 : 23 Drita
16.11.2019 | 19:00
P1 Llapi 23 : 8 Drita
Prishtina 35 : 28 Trepça
15.11.2019 | 17:30
P1 Prishtina 16 : 15 Trepça
BESA Famgas 45 : 33 Kastrioti
16.11.2019 | 19:00
P1 BESA Famgas 22 : 13 Kastrioti
Edicioni 2019/2020
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 BESA Famgas 9 9 0 0 375 : 184 191 18
2 Prishtina 9 8 0 1 346 : 248 98 16
3 Trepça 9 6 1 2 299 : 250 49 13
4 Kastrioti 9 6 0 3 329 : 290 39 12
5 Vëllaznimi 9 4 0 5 269 : 278 -9 8
6 Vushtrria 9 3 2 4 266 : 292 -26 8
7 Drenica 9 3 0 6 272 : 306 -34 6
8 Prizreni 9 2 1 6 265 : 323 -58 5
9 Llapi 9 2 0 7 226 : 296 -70 4
10 Drita 9 0 0 9 231 : 411 -180 0
Edicioni 2019/2020
Vëllaznimi 32 : 50 Ferizaj
16.11.2019 | 14:00
P1 Vëllaznimi 14 : 21 Ferizaj
Prishtina 38 : 22 Shqiponja
17.11.2019 | 14:30
P1 Prishtina 17 : 8 Shqiponja
Jusuf Gërvalla 15 : 33 Vushtrria
16.11.2019 | 13:00
P1 Jusuf Gërvalla 5 : 14 Vushtrria
Kastrioti 20 : 34 Istogu
16.11.2019 | 17:00
P1 Kastrioti 10 : 17 Istogu
Drita 22 : 37 Samadrexha
17.11.2019 | 13:30
P1 Drita 9 : 13 Samadrexha
Edicioni 2019/2020
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Ferizaj 8 8 0 0 313 : 211 102 16
2 Istogu 8 7 0 1 268 : 174 94 14
3 Vushtrria 8 6 0 2 258 : 173 85 12
4 Prishtina 8 6 0 2 240 : 170 70 12
5 Kastrioti 8 4 0 4 226 : 219 7 8
6 Jusuf Gërvalla 8 2 2 4 183 : 227 -44 6
7 Samadrexha 8 2 1 5 183 : 245 -62 5
8 Shqiponja 8 2 0 6 203 : 247 -44 4
9 Vëllaznimi 8 1 1 6 218 : 283 -65 3
10 Drita 8 0 0 8 153 : 296 -143 0

Facebook