• Shqip
  • English
  • German
  • French
Besa fiton derbin e fuqishëm me Prishtinën
Besa fiton derbin e fuqishëm me Prishtinën
Prishtina e Besa Famgas kanë zhvilluar ndeshje të fortë e të bukur për sy të dielen në derbin e javës së shtatë të Superligës së Kosovës në hendboll (meshkujt). Në fund fitore shënoi kampioni aktual, Besa Famgas me rezultat 34:31. Me këtë fitore, Besa ka dalur në vend të parë me 12 pikë, sa i ka edhe Prishtina në vend të dytë. Ekipi pejan ka një ndeshje më pak të luajtur, ndërkohë që Prishtina e ka pësuar humbjen e parë. Besa i ka fituar të gjitha gjashtë ndeshjet e deritashme.
Të dy skuadrat, por sidomos Prishtina, kanë luftuar maksimalisht për fitore. Prishtinasit në pjesën e parë janë shfaqur më mirë dhe në pushim kanë shkuar me epërsinë 15:13. Me lojë të shpejtë Prishtina në pjesën e parë vazhdimisht ishte në epërsi prej disa golave. Prishtinës në pjesën e parë iu lënduan dy lojtarë, Abazi e Gjuka, ndërkohë që pejanët ia dolën të përmbysin rezultatin në pjesën e dytë dhe të arrijnë te fitorja.Prishtina ishte në lojë deri në minutat e fundit të ndeshjes, por Besa shfrytëzoi përvojën e lojtarëve dhe fondin më të pasur të lojtarëve për të fituar takimin. L. Fetahu me 11 gola dhe O. Beshiri me 9 gola ishin më efikasët te Prishtina. Te Besa Famgas nga 6 gola i shënuan D. Tahirukaj, N. Prce e M. Kouri.
Të dielen janë luajtur edhe dy ndeshje tjera. Prizreni fitoi ndaj Dritës, ndërsa në Gjakovë, Vëllaznimi e mposhti Vushtrrinë.

Prishtina – Besa Famgas 31:34 (15:13)

Prishtina: Beshiri 9, Gjuka, Prekazi 3, Sherifi, Kuleta, Hoxha, Fetahu 11, Abazi, Bajqinovci 8, Ademi, Agushi, Beqiraj

Besa Famgas: Idrizi 5, Gjuka 3, Jupa 4, J. Muqolli 4, Tahirukaj 6, Y. Muqolli, Ramosaj, Vokshi, Kukrika, Prce 6, Visoka, Kouri 6, Mushkolaj, Luzha, Mihaljeviq, Mehmeti

Prizreni – Drita 44:30 (23:17)

Prizreni: Koro, Etemi, Bytyqi, Thaqi 1, A. Krasniqi 3, S. Krasniqi 1, Gashi 3, Skenderi 1, Ahmetaj, Spahija 6, O. Krasniqi, Topalli 4, Mehmeti 11, Leka 9, Zherka 3, E. Bytyqi 2

Drita: Sllamniku 12, Tosku 4, Latifi 2, Asllani, Isufi 12, Hasani, Kurti

Vëllaznimi – Vushtrria36:33 (14:16)

Vëllaznimi: Hoxha, Pozhegu, Mamusha 1, Lluka 3, Halili 7, Luzha, Rama 4, Fana 8, Rexha 2, Morina, Neziri 11, Mehmeti

Vushtrria: Pllana, Melenica, Gubetini 4, Emini, Klinaku 4, Sadiku, Abazxhiku 9, Jashari 4, Karaqa, Selaci, Miftari, Karagja 6, Musa 6
List of videos
Edicioni 2019/2020
Prizreni 31 : 31 Vushtrria
16.11.2019 | 16:00
P1 Prizreni 14 : 16 Vushtrria
Drenica 30 : 40 Vëllaznimi
16.11.2019 | 19:00
P1 Drenica 10 : 21 Vëllaznimi
Llapi 45 : 23 Drita
16.11.2019 | 19:00
P1 Llapi 23 : 8 Drita
Prishtina 35 : 28 Trepça
15.11.2019 | 17:30
P1 Prishtina 16 : 15 Trepça
BESA Famgas 45 : 33 Kastrioti
16.11.2019 | 19:00
P1 BESA Famgas 22 : 13 Kastrioti
Edicioni 2019/2020
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 BESA Famgas 9 9 0 0 375 : 184 191 18
2 Prishtina 9 8 0 1 346 : 248 98 16
3 Trepça 9 6 1 2 299 : 250 49 13
4 Kastrioti 9 6 0 3 329 : 290 39 12
5 Vëllaznimi 9 4 0 5 269 : 278 -9 8
6 Vushtrria 9 3 2 4 266 : 292 -26 8
7 Drenica 9 3 0 6 272 : 306 -34 6
8 Prizreni 9 2 1 6 265 : 323 -58 5
9 Llapi 9 2 0 7 226 : 296 -70 4
10 Drita 9 0 0 9 231 : 411 -180 0
Edicioni 2019/2020
Vëllaznimi 32 : 50 Ferizaj
16.11.2019 | 14:00
P1 Vëllaznimi 14 : 21 Ferizaj
Prishtina 38 : 22 Shqiponja
17.11.2019 | 14:30
P1 Prishtina 17 : 8 Shqiponja
Jusuf Gërvalla 15 : 33 Vushtrria
16.11.2019 | 13:00
P1 Jusuf Gërvalla 5 : 14 Vushtrria
Kastrioti 20 : 34 Istogu
16.11.2019 | 17:00
P1 Kastrioti 10 : 17 Istogu
Drita 22 : 37 Samadrexha
17.11.2019 | 13:30
P1 Drita 9 : 13 Samadrexha
Edicioni 2019/2020
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Ferizaj 8 8 0 0 313 : 211 102 16
2 Istogu 8 7 0 1 268 : 174 94 14
3 Vushtrria 8 6 0 2 258 : 173 85 12
4 Prishtina 8 6 0 2 240 : 170 70 12
5 Kastrioti 8 4 0 4 226 : 219 7 8
6 Jusuf Gërvalla 8 2 2 4 183 : 227 -44 6
7 Samadrexha 8 2 1 5 183 : 245 -62 5
8 Shqiponja 8 2 0 6 203 : 247 -44 4
9 Vëllaznimi 8 1 1 6 218 : 283 -65 3
10 Drita 8 0 0 8 153 : 296 -143 0

Facebook