• Shqip
  • English
  • German
  • French
Dy ndeshje të shtunën, tri të dielen
Dy ndeshje të shtunën, tri të dielen
Me ndeshjet e javës së 15-të fillon stinori pranveror në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt). Pritet të jetë garë e fortë për titull të kampionit, por edhe për të siguruar pozitat që sigurojnë daljen në gara evropiane e poashtu për të evituar largimin nga elita. Skuadrat kanë bërë lëvizje në afatin kalimtar të janarit, shumica kanë nisur me kohë përgatitjet dhe shpresohet në ecuri pozitive të garave dhe rivalitet sportiv mes skuadrave.

Të shtunën janë dy ndeshje, që nisin në ora 19:00, kurse tri ndeshje tjera luhen të dielen.

Kampioni në fuqi, Besa Famgas e pret në Pejë të shtunën Dritën e Gjilanit. Besa në pjesën e parë të kampionatit i ka fituar 13 ndeshje, kurse e ka humbur vetëm një. I ka 26 pikë, sa edhe Kastrioti i Ferizajt. Drita është e katërta me 20 pikë, por në janar është ndarë me gjashtë lojtarë kurse nuk ka angazhuar ndonjë tjetër. Kampioni Besa, ka angazhuar Jeton Bislimin e Arbios Ramosajn.

Ndeshja e dytë e së shtunës është ajo mes Drenicës e Trepçës që luhet poashtu nga ora 19:00, në Drenas. Është kjo një përballje me peshë e skuadrave të pjesës së poshtme të tabelës. Trepça e fillon stinorin pranveror nga vendi i tetë me 7 pikë. Drenica është e nënta me 6 pikë.  “Xehetarët” kanë kthyer Sali Maxherën, Fidan Cimilin e Vaglir Buqincën nga Drita, kanë angazhuar Erkan Abazxhikun nga Vushtrria dhe llogarisin edhe në tre lojtarë tjerë që nuk u paraqitën në vjeshtë. Drenica nuk ka angazhuar ndonjë lojtar, kurse është ndarë me dy.

Tri ndeshje tjera të javës së 15-të pra janë të dielen.

Nga ora 16:00 në Gjilan takohen Zhegra e Prishtina, kurse nga ora 17:00 luajnë Vëllaznimi e Samadrexha si dhe Vushtrria e Kastrioti. Prishtina me 24 pikë po e mbanë hapin në garë me dy të parët në tabelë. Zhegra është në vend të shtatë me 7 pikë. Gent Mjekiqi, Melos Shahini e Kiril Kolev janë lojtarë të ri të Prishtinës. Shkodran Shaqiri është emër i ri te Zhegra, në krahasim me stinorin vjeshtor.

 Vushtrria ndërkohë i ka 11 pikë që i sigurojnë vendin e pestë në tabelë.

Kastrioti është përforcuar me Arbër Currin e Vlerson Zherkën, ndërsa Vushtrria i ka kthyer tre lojtarë të saj, Labinot Gubetinin, Egzon Ademin e Armend Karaqën.

Vëllaznimi, që është i gjashti me 10 pikë, nuk ka bërë ndonjë përforcim, kurse Samadrexha angazhoi Leonard Krasniqin, Ardian Krasniqin e Muhamet Hysenin.  Samadrexha është e fundit me 2 pikë.

Para ndeshjeve të seniorëve luhen takimet e grupmoshës së kadetëve.

List of videos
Sezoni 2018/2019
Besa Famgas 39 : 10 Vëllaznimi
11.05.2019 | 17:00
P1 Besa Famgas 19 : 4 Vëllaznimi
Kastrioti 28 : 21 Prishtina
11.05.2019 | 19:00
P1 Kastrioti 12 : 8 Prishtina
Vëllaznimi 12 : 37 Besa Famgas
15.05.2019 | 19:00
P1 Vëllaznimi 6 : 20 Besa Famgas
Prishtina 26 : 32 Kastrioti
15.05.2019 | 18:00
P1 Prishtina 14 : 17 Kastrioti
Besa Famgas 16 : 15 Kastrioti
22.05.2019 | 20:30
P1 Besa Famgas 6 : 5 Kastrioti
Kastrioti 25 : 26 Besa Famgas
25.05.2019 | 18:00
P1 Kastrioti 12 : 13 Besa Famgas
Sezoni 2018/2019
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Besa Famgas 28 26 0 2 935 : 487 448 52
2 Kastrioti 28 24 1 3 1042 : 609 433 49
3 Prishtina 28 19 2 7 948 : 700 248 40
4 Vëllaznimi 28 9 4 15 705 : 873 -168 22
5 Vushtrria 28 9 5 14 721 : 898 -177 22
6 Drita 28 10 0 18 735 : 890 -155 19
7 Trepça 24 11 1 12 649 : 732 -83 23
8 Drenica 24 8 2 14 619 : 717 -98 18
9 Zhegra 24 7 1 16 712 : 874 -162 15
10 Samadrexha 24 1 0 23 612 : 898 -286 2
Sezoni 2018/2019
Istogu 35 : 26 Shqiponja
11.05.2019 | 19:00
P1 Istogu 16 : 10 Shqiponja
Vushtrria 26 : 19 Prishtina
11.05.2019 | 17:00
P1 Vushtrria 12 : 11 Prishtina
Shqiponja 25 : 31 Istogu
15.05.2019 | 15:00
P1 Shqiponja 13 : 17 Istogu
Prishtina 22 : 24 Vushtrria
15.05.2019 | 16:00
P1 Prishtina 11 : 12 Vushtrria
Istogu 32 : 23 Vushtrria
22.05.2019 | 18:00
P1 Istogu 12 : 11 Vushtrria
Vushtrria 26 : 28 Istogu
25.05.2019 | 17:00
P1 Vushtrria 13 : 12 Istogu
Sezoni 2018/2019
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Istogu 18 17 0 1 642 : 366 276 34
2 Vushtrria 18 15 1 2 642 : 378 264 31
3 Prishtina 18 12 3 3 574 : 407 167 27
4 Shqiponja 18 11 1 6 594 : 453 141 23
5 Kastrioti 18 10 1 7 450 : 387 63 20
6 Drita 18 7 0 11 476 : 570 -94 14
7 Samadrexha 18 7 0 11 416 : 531 -115 14
8 Jusuf Gervalla 18 4 1 13 385 : 540 -155 9
9 Vëllaznimi 18 3 1 14 356 : 628 -272 7
10 Vjosa 18 0 0 18 242 : 517 -275 0

Facebook