• Shqip
  • English
  • German
  • French
Edhe një ngjarje e madhe e hendbollit botëror në Kosovë
Edhe një ngjarje e madhe e hendbollit botëror në Kosovë
Kosova shumë herë deri më tani është dëshmuar si organizatore shumë e mirë e ngjarjeve të mëdha ndërkombëtare të hendbollit. Në vendin tonë është organizuar Kampionati i parë i IHF-së për vendet në zhvillim, në vitin 2015. Federata Ndërkombëtare na ka besuar edhe garën IHF Trophy për Evropë e më pas edhe fazën interkontinentale, e po ashtu kemi organizuar turne kualifikues për femra dhe ngjarje tjera. Ngjarje të rëndësishme në vendin tonë do të organizohen edhe në të ardhmen.
Kosova do të mirëpres në vitin 2022 kampionatin botëror në hendboll për universitete. Organizimi i këtij botërori të premten i është besuar Federatës së Sporteve Universitare të Kosovës. Bashkorganizator i kësaj ngjarje me rëndësi do të jetë Federata e Hendbollit të Kosovës. Federata jonë i ka dhënë letër përkrahëse Federatës së Sporteve Universitare, ndërsa do të jetë shumë e përfshirë në organizimin e kësaj ngjarje me peshë.
Është Komiteti Ekzekutiv i Federatës Ndërkombëtare të Sporteve Universitare (FISU) që ka vendosur që në Kosovë të organizohet Botërori i Universiteteve në hendboll në vitin 2022. FISU do të jetë në koordinim të plotë me IHF-në, njëjtë si dy federatat tona.
Kjo ngjarje e madhe universitare do t’i shërbejë promovimit të mëtejmë të hendbollit, që ka kohë që është stabilizuar si një prej sporteve kryesore në vend. Në Kosovë do të qëndrojnë delegacione nga e tërë bota, gjyqtarë e zyrtarë e po ashtu do të mbahen trajnime të ndryshme e organizime gjatë kohës së Botërorit.
“Është sukses i përbashkët. Do të bashkëpunojmë ngushtë me Federatën e Hendbollit të Kosovës. Do të jetë një ngjarje e madhe për zhvillimin e hendbollit dhe sportit në Kosovë, në veçanti e sportit universitar. Pres mbështetje nga të gjithë që t’i tregojmë botës se ne dimë dhe meritojmë këtë organizim, më të madhin deri më tani. Ta bëjmë Kosovën vend të sportit dhe të rinisë sonë të mrekullueshme”, ka theksuar Musa Selimi, kryetar i Federatës së Sporteve Universitare të Kosovës. Vitin e ardhshëm Botërorin e Universiteteve në hendboll e organizon qyteti polak Lodz.
List of videos
Edicioni 2019/2020
BESA Famgas 41 : 28 Kastrioti
13.06.2020 | 20:00
P1 BESA Famgas 19 : 10 Kastrioti
Prishtina 23 : 31 Trepça
13.06.2020 | 17:00
P1 Prishtina 12 : 15 Trepça
Kastrioti 26 : 33 BESA Famgas
16.06.2020 | 19:00
P1 Kastrioti 9 : 14 BESA Famgas
Trepça 22 : 33 Prishtina
17.06.2020 | 17:00
P1 Trepça 13 : 15 Prishtina
BESA Famgas 38 : 26 Prishtina
20.06.2020 | 18:00
P1 BESA Famgas 24 : 13 Prishtina
Prishtina 25 : 29 BESA Famgas
23.06.2020 | 19:30
P1 Prishtina 10 : 15 BESA Famgas
Edicioni 2019/2020
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 BESA Famgas 18 18 0 0 762 : 369 393 36
2 Prishtina 18 16 0 2 726 : 478 248 32
3 Trepça 18 12 2 4 564 : 511 53 26
4 Kastrioti 18 11 0 7 660 : 559 101 22
5 Vëllaznimi 18 10 0 8 577 : 576 1 20
6 Vushtrria 18 6 3 9 515 : 588 -73 15
7 Prizreni 18 5 1 12 531 : 659 -128 11
8 Drenica 18 5 0 13 552 : 620 -68 10
9 Llapi 18 4 0 14 519 : 657 -138 8
10 Drita 18 0 0 18 478 : 867 -389 0
Edicioni 2019/2020
Ferizaj 24 : 27 Vushtrria
13.06.2020 | 19:30
P1 Ferizaj 11 : 10 Vushtrria
Prishtina 12 : 43 Istogu
13.06.2020 | 14:30
P1 Prishtina 8 : 23 Istogu
Vushtrria 22 : 30 Ferizaj
17.06.2020 | 18:00
P1 Vushtrria 13 : 12 Ferizaj
Istogu 53 : 20 Prishtina
16.06.2020 | 17:00
P1 Istogu 31 : 5 Prishtina
Ferizaj 34 : 24 Istogu
20.06.2020 | 19:00
P1 Ferizaj 16 : 12 Istogu
Istogu 27 : 26 Ferizaj
23.06.2020 | 18:00
P1 Istogu 10 : 13 Ferizaj
Edicioni 2019/2020
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Istogu 13 11 0 2 431 : 269 162 22
2 Vushtrria 13 11 0 2 387 : 250 137 22
3 Prishtina 13 11 0 2 403 : 275 128 22
4 Ferizaj 13 11 0 2 457 : 338 119 22
5 Kastrioti 13 5 0 8 338 : 362 -24 10
6 Jusuf Gërvalla 13 4 2 7 287 : 351 -64 10
7 Shqiponja 13 4 0 9 334 : 366 -32 8
8 Samadrexha 13 3 1 9 296 : 397 -101 7
9 Vëllaznimi 13 3 1 9 333 : 438 -105 7
10 Drita 13 0 0 13 233 : 453 -220 0

Facebook