• Shqip
  • English
  • German
  • French
Edhe një pengesë drejt botërorit për juniorët e Kosovës
Edhe një pengesë drejt botërorit për juniorët e Kosovës
Hendbollistët e grupmoshës së juniorëve (U21) të Kosovës i janë afruar suksesit historik. Ata të dielen (nesër) paraqiten në finale të garës së rëndësishme IHF Trophy Intercontinental dhe me fitore do të kualifikohen për kampionatin botëror të juniorëve që mbahet në verë në Spanjë. Ende asnjë ekip kombëtar i Kosovës nuk është paraqitur në kampionat botëror.
Kosova U21 të shtunën në gjysmëfinale fitoi bindshëm ndaj Paraguajit me rezultat 36:27. Ndaj Paraguajit të papërshtatshëm, djelmoshat tanë patën telashe në hapje të ndeshjes, por më pas në shprehje erdhi cilësia dhe fitorja në fund ishte bindëse. Kështu Kosova U21 ka vazhduar rrugëtimin perfekt në IHF Trophy Intercontinental. Djelmoshat e strategut Fatmir Muhaxheri në ndeshjen e parë kanë fituar ndaj Taipeit Kinez me rezultat 31:23. Më pas fituan ndaj Nigerisë me rezultat 34:21 dhe bindëse ishte edhe fitorja ndaj Paraguajit.
Në finalen e madhe, Kosova U21 do të luajë pikërisht me Taipein Kinez, kundërshtarin e parë të kampionatit që po mbahet në Prishtinë. Ndeshja luhet nga ora 18:00 në Pallatin e Rinisë dhe Sportit. Në gjysmëfinalen tjetër që poashtu u luajt të shtunën, Taipei Kinez befasoi SHBA-në duke e mposhtur me rezultat 41:36. Të shtunën është luajtur edhe ndeshja për vendin e pestë në mes të Nigerisë dhe Australisë. Fitore shënoi Nigeria me rezultat 37:21.
Të dielen nga ora 14:00 luhet ndeshja për vend të tretë në mes të SHBA-së e Paraguajit, kurse nga ora 18:00 është finalja mes Kosovës e Taipeit Kinez.

Kosova U21 – Paraguaji U21 36:27

Kosova U21: Art Luzha, Labinot Gubetini 1, Arben Dugolli 3, Besian Abazi 2, Lulzim Shabani 7, Rinor Avdulli 1, Drenit Tahirukaj 6, Festim Mustafa 2, Flakrim Beqiraj, Jon Muqolli 5, Albin Xhafolli 5, Atdhe Basholli, Adrian Halili 3, Blend Dalladaku 1
List of videos
Sezoni 2018/2019
Besa Famgas 39 : 10 Vëllaznimi
11.05.2019 | 17:00
P1 Besa Famgas 19 : 4 Vëllaznimi
Kastrioti 28 : 21 Prishtina
11.05.2019 | 19:00
P1 Kastrioti 12 : 8 Prishtina
Vëllaznimi 12 : 37 Besa Famgas
15.05.2019 | 19:00
P1 Vëllaznimi 6 : 20 Besa Famgas
Prishtina 26 : 32 Kastrioti
15.05.2019 | 18:00
P1 Prishtina 14 : 17 Kastrioti
Besa Famgas 16 : 15 Kastrioti
22.05.2019 | 20:30
P1 Besa Famgas 6 : 5 Kastrioti
Kastrioti 25 : 26 Besa Famgas
25.05.2019 | 18:00
P1 Kastrioti 12 : 13 Besa Famgas
Sezoni 2018/2019
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Besa Famgas 28 26 0 2 935 : 487 448 52
2 Kastrioti 28 24 1 3 1042 : 609 433 49
3 Prishtina 28 19 2 7 948 : 700 248 40
4 Vëllaznimi 28 9 4 15 705 : 873 -168 22
5 Vushtrria 28 9 5 14 721 : 898 -177 22
6 Drita 28 10 0 18 735 : 890 -155 19
7 Trepça 24 11 1 12 649 : 732 -83 23
8 Drenica 24 8 2 14 619 : 717 -98 18
9 Zhegra 24 7 1 16 712 : 874 -162 15
10 Samadrexha 24 1 0 23 612 : 898 -286 2
Sezoni 2018/2019
Istogu 35 : 26 Shqiponja
11.05.2019 | 19:00
P1 Istogu 16 : 10 Shqiponja
Vushtrria 26 : 19 Prishtina
11.05.2019 | 17:00
P1 Vushtrria 12 : 11 Prishtina
Shqiponja 25 : 31 Istogu
15.05.2019 | 15:00
P1 Shqiponja 13 : 17 Istogu
Prishtina 22 : 24 Vushtrria
15.05.2019 | 16:00
P1 Prishtina 11 : 12 Vushtrria
Istogu 32 : 23 Vushtrria
22.05.2019 | 18:00
P1 Istogu 12 : 11 Vushtrria
Vushtrria 26 : 28 Istogu
25.05.2019 | 17:00
P1 Vushtrria 13 : 12 Istogu
Sezoni 2018/2019
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Istogu 18 17 0 1 642 : 366 276 34
2 Vushtrria 18 15 1 2 642 : 378 264 31
3 Prishtina 18 12 3 3 574 : 407 167 27
4 Shqiponja 18 11 1 6 594 : 453 141 23
5 Kastrioti 18 10 1 7 450 : 387 63 20
6 Drita 18 7 0 11 476 : 570 -94 14
7 Samadrexha 18 7 0 11 416 : 531 -115 14
8 Jusuf Gervalla 18 4 1 13 385 : 540 -155 9
9 Vëllaznimi 18 3 1 14 356 : 628 -272 7
10 Vjosa 18 0 0 18 242 : 517 -275 0

Facebook