• Shqip
  • English
  • German
  • French
Filmi “Vetëm 65” në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit Sportiv
Filmi “Vetëm 65” në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit Sportiv

Federata e Hendbollit e Kosovës do të prezantohet me film të saj në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit Sportiv “Prishtina 2020”. Edicioni i parë i këtij festivali ka nisur të shtunën kurse përfundon të hënën. Festivalin po e organizon Komiteti Olimpik i Kosovës.
Filmi “Vetëm 65” shfaqet të hënën nga ora 17:45 në Kino ABC në kryeqytet. Filmi është i gjatë mbi 50 minuta. Filmi dokumentar ishte përgatitur me rastin e 65-vjetorit të Federatës së Hendbollit të Kosovës, ndërsa është publikuar në vitin 2018. Përmes tij paraqitet rrugëtimi i FHK-së dhe i hendbollit kosovar ndër dekada. Filmi dokumentar ishte pranuar shumë mirë nga kritika dhe komuniteti sportiv dhe pritet të ngjall interesim edhe në Festivalin e par të Filmit Sportiv.
Në të është paraqitur rrugëtimi i FHK-së nga themelimi në vitin 1953 e deri në vitin 2018. Është paraqitur puna e gjeneratave të ndryshme, deri në pranimin e plotë në EHF dhe IHF si dhe në arritje në Botëror.
Skenarist të filmit janë Izet Gjinovci, regjinë e ka bërë regjisori i njohur Orhan Kerkezi, muzikën Naim Krasniqi kurse narracionin Florin Kelmendi.
Ftohen tifozët e hendbollit të përcjellin nga afër këtë film dokumentar.
Po të hënën shfaqet edhe dokumentari i Artan Muhaxhirit, “Një jetë me hendbollin”, që i është kushtuar ish-kryetarit të FHK-së, Mexhid Devaja dhe “Të lënduarit dhe të Dëmtuarit”, i Leart Hoxhës, që po ashtu është nga sporti i hendbollit.
List of videos
Edicioni 2020/2021
Zhegra - : - Kastrioti
28.10.2020 | 19:00
P1 Zhegra - : - Kastrioti
Vushtrria - : - Prishtina
27.10.2020 | 20:00
P1 Vushtrria - : - Prishtina
Besa Famgas - : - Prizreni
27.10.2020 | 17:00
P1 Besa Famgas - : - Prizreni
Trepça - : - Llapi
31.10.2020 | 00:00
P1 Trepça - : - Llapi
Vëllaznimi - : - Drenica
31.10.2020 | 00:00
P1 Vëllaznimi - : - Drenica
Edicioni 2020/2021
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Prishtina 4 4 0 0 192 : 93 99 8
2 Besa Famgas 4 4 0 0 158 : 64 94 8
3 Drenica 4 2 1 1 112 : 119 -7 5
4 Trepça 4 2 1 1 79 : 88 -9 5
5 Vushtrria 4 2 0 2 121 : 123 -2 4
6 Zhegra 4 2 0 2 129 : 153 -24 4
7 Kastrioti 4 2 0 2 109 : 89 20 3
8 Vëllaznimi 4 1 0 3 105 : 141 -36 2
9 Llapi 4 0 0 4 95 : 154 -59 0
10 Prizreni 4 0 0 4 87 : 163 -76 0
Ediconi 2020/2021
Shqiponja - : - Prishtina
31.10.2020 | 00:00
P1 Shqiponja - : - Prishtina
Vëllaznimi - : - Jusuf Gërvalla
31.10.2020 | 00:00
P1 Vëllaznimi - : - Jusuf Gërvalla
Vjosa - : - KEK-u
31.10.2020 | 00:00
P1 Vjosa - : - KEK-u
Istogu - : - Kastrioti
31.10.2020 | 00:00
P1 Istogu - : - Kastrioti
Ferizaj - : - Vushtrria
31.10.2020 | 00:00
P1 Ferizaj - : - Vushtrria
Drita - : - Samadrexha
31.10.2020 | 00:00
P1 Drita - : - Samadrexha
Ediconi 2020/2021
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Prishtina 3 3 0 0 113 : 60 53 6
2 Ferizaj 3 3 0 0 107 : 85 22 6
3 Istogu 2 2 0 0 64 : 37 27 4
4 Kastrioti 3 2 0 1 103 : 86 17 4
5 Shqiponja 3 2 0 1 88 : 90 -2 4
6 Vushtrria 2 1 0 1 55 : 46 9 2
7 Jusuf Gërvalla 3 1 0 2 83 : 81 2 2
8 Vëllaznimi 3 1 0 2 81 : 80 1 2
9 Samadrexha 3 1 0 2 71 : 90 -19 2
10 Drita 2 0 0 2 50 : 63 -13 0
11 Vjosa 2 0 0 2 41 : 65 -24 0
12 KEK-u 3 0 0 3 41 : 114 -73 0

Facebook