• Shqip
  • English
  • German
  • French
Hendbollistet nesër udhëtojnë për në Hungari
Hendbollistet nesër udhëtojnë për në Hungari

Hendbollistet e përfaqësueses së Kosovës të hënën (nesër) udhëtojnë për në Budapest të Hungarisë, ku do ta zhvillojnë ndeshjen e parë në kuadër të kualifikimeve për evropianin e vitit të ardhshëm. Kosova të mërkurën nga ora 18:00 përballet me Hungarinë, në ndeshjen e parë të Grupit 7 të eliminatoreve. Është kjo hera e parë që Kosova luan në fazën kryesore të kualifikimeve. Në parakualifikime u tregua më e suksesshme se Gjeorgjia dhe Izraeli. Në Grupin 7 bëjnë pjesë edhe Holanda dhe Bjellorusia. Me Holandën, Kosova përballet më 1 tetor në Prishtinë.

Hendbollistet për afro një javë janë përgatitur në Gjakovë. Atyre të dielen iu është bashkuar kapitenja Leonora Demaj, që të shtunën pati ndeshje kampionale në Danimarkë. Demaj përfaqësueses i është bashkuar në kohën kur po kalon formë të lartë. Të shtunën udhëhoqi skuadrën Soenderjyske në fitoren ndaj Horsensit me rezultatin 25:20. Shënoi gjashtë gola dhe ishte më efikasja.

Demaj është e vetëdijshme që Hungaria dhe Holanda janë nivel i lartë botëror, ndërsa vlerëson se dy ndeshjet Kosovës duhet t’i shërbjenë për të fituar përvojë. Ajo pret që të gjitha vajzat të japin maksimumin për paraqitje sa më të mirë të mundshme.

“Ekipi ynë po bëhet çdo herë e më i mirë, por realisht Hungaria e Holanda janë shumë larg përpara. Gëzon fakti që çdo ditë po bëhet më mirë te Kosova, përfaqësuesja po forcohet, po bënë hapa para. Ndeshjet me Hungarinë dhe Holandën duhet të shërbejnë si përvojë për ne. Duhet të shohim se sa larg janë përfaqësueset tjera dhe të punojmë sa më shumë që t’iu afrohemi atyre. Duhet të japim maksimumin. E rëndësishme është të japim më të mirën dhe të mësojmë prej këtyre ndeshjeve”, ka thënë Demaj.

Mirela Gjikokaj është lojtarja e vetme që nuk është bashkuar ende me Kosovën. Ajo të dielen (sot) luan ndeshje me skuadrën e saj në Norvegji dhe me përfaqësuesen do të bashkohet në Budapest.

Përzgjedhësi Florent Beqiri është shprehur i kënaqur me angazhimin e vajzave në stërvitje. Kosova do të stërvitet edhe në Budapest, në arenën ku luhet ndeshja.

 

List of videos
Sezoni 2017/2018
Besa FamGas 40 : 13 Drita
12.05.2018 | 18:00
P1 Besa FamGas 20 : 9 Drita
Prishtina 31 : 24 Kastrioti
12.05.2018 | 14:00
P1 Prishtina 14 : 14 Kastrioti
Drita 13 : 34 Besa FamGas
15.05.2018 | 19:00
P1 Drita 3 : 13 Besa FamGas
Kastrioti 31 : 35 Prishtina
17.05.2018 | 19:00
P1 Kastrioti 14 : 18 Prishtina
Besa FamGas 37 : 23 Prishtina
24.05.2018 | 21:00
P1 Besa FamGas 18 : 11 Prishtina
Prishtina - : - Besa FamGas
27.05.2018 | 16:00
P1 Prishtina - : - Besa FamGas
Sezoni 2017/2018
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Besa FamGas 28 27 0 1 1032 : 543 489 54
2 Prishtina 28 25 0 3 1017 : 712 305 50
3 Kastrioti 28 16 1 11 819 : 723 96 32
4 Drita 28 13 2 13 804 : 905 -101 28
5 Vëllaznimi 28 10 1 17 805 : 995 -190 21
6 Zhegra 28 9 1 18 745 : 885 -140 18
7 Trepça 24 11 1 12 689 : 681 8 22
8 Vushtrria 24 7 2 15 646 : 736 -90 15
9 Samadrexha 24 5 2 17 601 : 765 -164 12
10 Llapi 24 4 0 20 637 : 850 -213 8
Sezoni 2017/2018
Prishtina 45 : 28 Istogu
19.05.2018 | 13:30
P1 Prishtina 21 : 15 Istogu
Vushtrria 19 : 21 Shqiponja
20.05.2018 | 18:00
P1 Vushtrria 10 : 13 Shqiponja
Vëllaznimi 30 : 27 Drita
19.05.2018 | 13:00
P1 Vëllaznimi 17 : 12 Drita
Kastrioti 27 : 27 Samadrexha
17.05.2018 | 17:00
P1 Kastrioti - : - Samadrexha
Sezoni 2017/2018
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Shqiponja 20 16 1 3 689 : 481 208 33
2 Vushtrria 20 15 3 2 561 : 426 135 33
3 Istogu 20 12 1 7 550 : 444 106 25
4 Prishtina 20 10 1 9 560 : 470 90 21
5 Kastrioti 20 10 1 9 558 : 522 36 21
6 Samadrexha 20 4 3 13 351 : 614 -263 11
7 Drita 20 5 1 14 460 : 547 -87 10
8 Vëllaznimi 20 2 1 17 426 : 651 -225 5

Facebook