• Shqip
  • English
  • German
  • French
Istogut i takon derbi, Shqiponja fiton në Vushtrri
Istogut i takon derbi, Shqiponja fiton në Vushtrri
 

Të shtunën janë luajtur dy ndeshjet e para të javës së 13-të të Superligës së Kosovës në hendboll (femrat). Derbi në mes të Istogut e Prishtinës është zhvilluar në Junik, ndërsa fitore ka shënuar Istogu me rezultat 31:25. Prishtinaset nisën më mirë ndeshjen dhe ishin në epërsi të lehtë deri në minutën e 21-të, kur istogaset barazuan në 9:9. Më pas lojtaret e Istogut kaluan në epërsi të lehtë, ndërsa pjesa e parë përfundoi me rezultat 15:14 në të mirë të Istogut. Prishtina nuk u dorëzua dhe kaloi prap në epërsi në minutën e 36-të (18:17), ndërsa kishte epërsi edhe me rezultat 19:18 e 20:19. Por lojtaret e Istogut e kthyen epërsinë dhe pas minutës së 45-të rezultati nuk u barazua më.  Istogu krijoi epërsi deri në shtatë gola (31:24), ndërsa rezultati në fund ishte 31:25.

Pesë lojtare shënuan gola për Istogun. A. Rugova e S. Ujkiq shënuan nga 7 gola, P. Ferataj e E. Muratoviq nga 6, kurse E. Kameri realizoi 5 gola. Te Prishtina më efikasja ishte A. Stagova me 10 gola. Istogu është në vend të parë me 24 pikë, ndërsa Prishtina në vend të katërt me 18 pikë.

Në vend të dytë është ngritur kampioni aktual, Shqiponja, që fitoi ndaj Samadrexhës në Vushtrri me rezultat 34:21. Shqiponja tani i ka 21 pikë, një më shumë se Vushtrria që luan të dielen. Samadrexha është e gjashta me 10 pikë.

Te Shqiponja më efikasja ishte Sh. Mehmeti me 12 gola. G. Basholli shënoi 8 gola për Samadrexhën.

Tri ndeshjet tjera të javës së 13-të janë të dielen (nesër).

 

Istogu – Prishtina 31:25 (15:14)

 

Istogu: Shehdadi, Ujkiq 7, Kameri 5, Shatri, Muratoviq 6, F. Rexhaj, Halitaj, V. Rexhaj, Rugova 7, Ferataj, Gashi

 

Prishtina: Fazlija 4, Mekolli 3, Matarova 1, Berisha 1, Stagova 10, Krasniqi 3, Llapashtica, Hashani 2, Prelvukaj 1, A. Krasniqi, Uka

 

Samadrexha – Shqiponja 21:34 (7:19)

 

Samadrexha: Ar. Maloku, Q. Basholli 6, R. Maloku, G. Basholli 8, D. Basholli 2, A. Maloku 5, T. Maloku, Surdulli, E. Basholli, Rr. Basholli, L. Basholli, Halili

 

Shqiponja: Ferizaj, Mehmeti 12, Berisha 6, Goqaj, Goqi 7, Juniku 1, Nivokazi 8, Malaj, Quni, Rexhepi

 

 

List of videos
Sezoni 2018/2019
Vushtrria 22 : 42 Besa Famgas
24.04.2019 | 19:00
P1 Vushtrria 11 : 25 Besa Famgas
Kastrioti - : - Prishtina
25.04.2019 | 19:00
P1 Kastrioti - : - Prishtina
Vëllaznimi - : - Drita
25.04.2019 | 19:00
P1 Vëllaznimi - : - Drita
Sezoni 2018/2019
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Besa Famgas 26 24 0 2 893 : 462 431 48
2 Kastrioti 25 22 0 3 929 : 539 390 44
3 Prishtina 25 19 0 6 862 : 607 255 38
4 Drita 25 10 0 15 686 : 810 -124 20
5 Vushtrria 26 9 3 14 659 : 836 -177 20
6 Vëllaznimi 25 8 3 14 620 : 766 -146 19
7 Trepça 23 10 1 12 595 : 689 -94 21
8 Drenica 23 7 2 14 575 : 679 -104 16
9 Zhegra 23 7 1 15 669 : 820 -151 15
10 Samadrexha 23 1 0 22 574 : 854 -280 2
Sezoni 2018/2019
Drita - : - Istogu
28.04.2019 | 15:00
P1 Drita - : - Istogu
Samadrexha - : - Jusuf Gervalla
28.04.2019 | 15:00
P1 Samadrexha - : - Jusuf Gervalla
Vjosa 0 : 10 Kastrioti
27.04.2019 | 00:00
P1 Vjosa - : - Kastrioti
Vëllaznimi - : - Vushtrria
27.04.2019 | 17:00
P1 Vëllaznimi - : - Vushtrria
Shqiponja - : - Prishtina
28.04.2019 | 14:00
P1 Shqiponja - : - Prishtina
Sezoni 2018/2019
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Istogu 17 16 0 1 593 : 336 257 32
2 Vushtrria 17 14 1 2 594 : 358 236 29
3 Prishtina 17 11 3 3 543 : 381 162 25
4 Shqiponja 17 11 1 5 568 : 422 146 23
5 Kastrioti 17 9 1 7 417 : 367 50 18
6 Drita 17 7 0 10 446 : 521 -75 14
7 Samadrexha 17 6 0 11 389 : 508 -119 12
8 Jusuf Gervalla 16 4 1 11 342 : 480 -138 9
9 Vëllaznimi 17 3 1 13 336 : 580 -244 7
10 Vjosa 18 0 0 18 242 : 517 -275 0

Facebook