• Shqip
  • English
  • German
  • French
Kampioni për sukses të ri evropian
Kampioni për sukses të ri evropian


Klubi pejan, Besa Famgas në Evropë luan nga viti 2005, ndërsa me suksese më të mëdha ka nisur nga viti 2013. Besa është përballur me skuadra të forta evropiane gjatë viteve të kaluara, por suksesi nuk ka munguar. Një skuadër të fortë do ta ketë përballë edhe në fundjavë, atë nga Zvicra, Pfadi Winterthur. Ndeshjet mes Besa Famgasit dhe Winterthurit luhen të shtunën e të dielen nga ora 19:00 në palestrën “Karagaçi” në Pejë. Besa pret përkrahjen e tifozëve në tentim për të bërë hap para në gara evropiane. Winterthuri është ekip cilësor, por edhe kampioni i Kosovës. Me përkrahjen e tifozëve dhe me lojë me zemër suksesi është i mundshëm.

Më poshtë paraqesim rezultatet evropiane të Besës nga viti 2013 e tutje:

 

Kupa Sfiduese, 2013-14

Rrethi i tretë:

Salford – Besa Famiglia 27:40

Besa Famiglia – Salford 35:27

Rrethi i katërt:

 Aguas Santas Milaneza – Besa Famiglia   41:22

Besa Famiglia – Aguas Santas-Milaneza 27:36

 

Kupa e EHF-së, 2014-15

Rrethi i parë:

Besa Famiglia – Kehra 31:32

Kehra – Besa Famiglia 23:32

Rrethi i dytë:

Besa Famiglia – Nexe 25:40

Nexe – Besa Famiglia      43:26

 

Kupa e EHF-së, 2015-16

Rrethi i parë:

Fregata-Burgas – Besa Famiglia 18:24

Besa Famiglia – Fregata-Burgas 30:20

Rrethi i dytë:

Arendal – Besa Famiglia  34:18

Besa Famiglia – Arendal 25:31

 

Kupa e EHF-së, 2016-17

Rrethi i parë:

Besa Famiglia – Dukla Praha 35:31

Dukla Praha – Besa Famiglia 31:23

 

Kupa e EHF-së, 2017-18

Rrethi i parë:

Besa Famgas – Beykoz 29:21

Beykoz – Besa Famgas 35:23

 

Kupa e EHF-së, 2018-19

Rrethi i parë:

Batumi – Besa Famgas 20:30

Besa Famgas – Batumi 37:22

 

Rrethi I dytë:

Drammen – Besa Famgas 37:26

Besa Famgas – Drammen 27:20

List of videos
Edicioni 2019/2020
Llapi 38 : 41 Vushtrria
07.12.2019 | 19:00
P1 Llapi 18 : 20 Vushtrria
Drenica 30 : 59 Prishtina
07.12.2019 | 19:00
P1 Drenica 17 : 32 Prishtina
Prizreni 17 : 40 BESA Famgas
08.12.2019 | 18:00
P1 Prizreni 11 : 17 BESA Famgas
Vëllaznimi 42 : 36 Kastrioti
07.12.2019 | 18:00
P1 Vëllaznimi 20 : 18 Kastrioti
Drita 38 : 54 Trepça
07.12.2019 | 18:30
P1 Drita 16 : 26 Trepça
Edicioni 2019/2020
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 BESA Famgas 13 13 0 0 582 : 262 320 26
2 Prishtina 13 12 0 1 545 : 353 192 24
3 Trepça 13 8 2 3 432 : 389 43 18
4 Kastrioti 13 8 0 5 473 : 409 64 16
5 Vushtrria 13 5 3 5 381 : 413 -32 13
6 Vëllaznimi 13 6 0 7 413 : 441 -28 12
7 Drenica 13 4 0 9 399 : 460 -61 8
8 Prizreni 13 3 1 9 378 : 484 -106 7
9 Llapi 13 3 0 10 370 : 457 -87 6
10 Drita 13 0 0 13 331 : 636 -305 0
Edicioni 2019/2020
Samadrexha 25 : 30 Vëllaznimi
01.12.2019 | 18:00
P1 Samadrexha 12 : 13 Vëllaznimi
Istogu 30 : 21 Drita
30.11.2019 | 15:00
P1 Istogu 17 : 10 Drita
Vushtrria 33 : 19 Kastrioti
30.11.2019 | 16:00
P1 Vushtrria 18 : 8 Kastrioti
Shqiponja 22 : 24 Jusuf Gërvalla
23.11.2019 | 14:00
P1 Shqiponja 8 : 14 Jusuf Gërvalla
Ferizaj 27 : 30 Prishtina
01.12.2019 | 18:00
P1 Ferizaj 13 : 16 Prishtina
Edicioni 2019/2020
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Istogu 9 8 0 1 298 : 195 103 16
2 Ferizaj 9 8 0 1 340 : 241 99 16
3 Vushtrria 9 7 0 2 291 : 192 99 14
4 Prishtina 9 7 0 2 270 : 197 73 14
5 Kastrioti 9 4 0 5 245 : 252 -7 8
6 Jusuf Gërvalla 9 3 2 4 207 : 249 -42 8
7 Vëllaznimi 9 2 1 6 248 : 308 -60 5
8 Samadrexha 9 2 1 6 208 : 275 -67 5
9 Shqiponja 9 2 0 7 225 : 271 -46 4
10 Drita 9 0 0 9 174 : 326 -152 0

Facebook