• Shqip
  • English
  • German
  • French
Kastrioti fiton derbin
Kastrioti fiton derbin

Kastrioti i Ferizajt e ka fituar ndeshjen më të rëndësishme të javës së dytë të Superligës së Kosovës në hendboll (meshkujt). Skuadra ferizajase të dielen mbrëma fitoi në Gjilan ndaj Dritës me pesë gola dallim, 30:25. Pjesa e parë e ndeshjes u mbyll me rezultatin 14:11 në të mirë të Kastriotit.

Për skuadrën me traditë, kjo ishte fitorja e parë në edicionin e ri. Në xhiron e parë kishte pësuar nga Besa FamGas në Pejë. Ndërkohë Drita pësoi humbjen e parë, pasi në hapje të edicionit fitoi ndaj Trepçës në Mitrovicë.

Të dielen u luajt edhe ndeshja mes Vëllaznimit dhe Prishtinës. Në takimin e zhvilluar në Gjakovë, vendasit nuk rezistuan shumë, duke pësuar thellë, 46:27. Prishtina shënoi fitoren e dytë, kurse gjakovarët pësuan për herë të parë.

Dy fitore i ka vetëm edhe kampionia aktuale, Besa FamGas. Pejanët të shtunën fituan thellë ndaj Samadrexhës, 40:14 dhe i prijnë klasifikimit falë goldallimit më të mirë se Prishtina.

Pikët e para të shtunën i fitoi Trepça që e mposhti Llapin me rezultatin 43:20. Ndeshja mes Zhegrës e Vushtrrisë u fitua nga vendasit me rezultatin 26:21. Edhe për Zhegrën ishte fitorja e parë. Pa pikë pas dy xhirove është vetëm Llapi.

Te femrat janë luajtur dy ndeshjet e mbetura të javës së parë. Shqiponja fitoi ndaj Kastriotit me rezultatin 45:23, ndërsa Vushtrria e mposhti Vëllaznimin me 16 gola dallim, 36:20.

 

 

List of videos
Sezoni 2017/2018
Drita 34 : 31 Zhegra
21.10.2017 | 19:00
P1 Drita 14 : 14 Zhegra
Vëllaznimi - : - Samadrexha
23.10.2017 | 18:30
P1 Vëllaznimi - : - Samadrexha
Trepça - : - Kastrioti
25.10.2017 | 18:00
P1 Trepça - : - Kastrioti
Llapi 18 : 52 Besa FamGas
21.10.2017 | 16:00
P1 Llapi 8 : 26 Besa FamGas
Prishtina 44 : 28 Vushtrria
21.10.2017 | 14:30
P1 Prishtina 19 : 17 Vushtrria
Sezoni 2017/2018
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Besa FamGas 6 6 0 0 263 : 123 140 12
2 Prishtina 6 6 0 0 233 : 147 86 12
3 Drita 6 4 0 2 179 : 173 6 8
4 Kastrioti 5 3 0 2 139 : 141 -2 6
5 Zhegra 6 2 1 3 160 : 182 -22 5
6 Trepça 5 2 0 3 149 : 145 4 4
7 Vëllaznimi 5 2 0 3 142 : 177 -35 4
8 Vushtrria 6 1 1 4 178 : 201 -23 3
9 Samadrexha 5 0 2 3 115 : 153 -38 2
10 Llapi 6 0 0 6 145 : 261 -116 0
Sezoni 2017/2018
Shqiponja 42 : 27 Vushtrria
21.10.2017 | 13:30
P1 Shqiponja 16 : 12 Vushtrria
Drita 23 : 34 Istogu
21.10.2017 | 15:30
P1 Drita 13 : 14 Istogu
Kastrioti 41 : 17 Samadrexha
21.10.2017 | 16:00
P1 Kastrioti 22 : 7 Samadrexha
Prishtina 42 : 19 Vëllaznimi
21.10.2017 | 17:45
P1 Prishtina 19 : 5 Vëllaznimi
Sezoni 2017/2018
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Shqiponja 4 4 0 0 141 : 96 45 8
2 Prishtina 4 3 0 1 136 : 99 37 6
3 Vushtrria 4 3 0 1 126 : 99 27 6
4 Istogu 4 2 0 2 121 : 79 42 4
5 Kastrioti 4 2 0 2 114 : 118 -4 4
6 Drita 4 2 0 2 103 : 110 -7 4
7 Vëllaznimi 4 0 0 4 83 : 132 -49 0
8 Samadrexha 4 0 0 4 56 : 147 -91 0

Facebook