• Shqip
  • English
  • German
  • French
Kastrioti fiton derbin
Kastrioti fiton derbin

Kastrioti i Ferizajt e ka fituar ndeshjen më të rëndësishme të javës së dytë të Superligës së Kosovës në hendboll (meshkujt). Skuadra ferizajase të dielen mbrëma fitoi në Gjilan ndaj Dritës me pesë gola dallim, 30:25. Pjesa e parë e ndeshjes u mbyll me rezultatin 14:11 në të mirë të Kastriotit.

Për skuadrën me traditë, kjo ishte fitorja e parë në edicionin e ri. Në xhiron e parë kishte pësuar nga Besa FamGas në Pejë. Ndërkohë Drita pësoi humbjen e parë, pasi në hapje të edicionit fitoi ndaj Trepçës në Mitrovicë.

Të dielen u luajt edhe ndeshja mes Vëllaznimit dhe Prishtinës. Në takimin e zhvilluar në Gjakovë, vendasit nuk rezistuan shumë, duke pësuar thellë, 46:27. Prishtina shënoi fitoren e dytë, kurse gjakovarët pësuan për herë të parë.

Dy fitore i ka vetëm edhe kampionia aktuale, Besa FamGas. Pejanët të shtunën fituan thellë ndaj Samadrexhës, 40:14 dhe i prijnë klasifikimit falë goldallimit më të mirë se Prishtina.

Pikët e para të shtunën i fitoi Trepça që e mposhti Llapin me rezultatin 43:20. Ndeshja mes Zhegrës e Vushtrrisë u fitua nga vendasit me rezultatin 26:21. Edhe për Zhegrën ishte fitorja e parë. Pa pikë pas dy xhirove është vetëm Llapi.

Te femrat janë luajtur dy ndeshjet e mbetura të javës së parë. Shqiponja fitoi ndaj Kastriotit me rezultatin 45:23, ndërsa Vushtrria e mposhti Vëllaznimin me 16 gola dallim, 36:20.

 

 

List of videos
Sezoni 2017/2018
Besa FamGas 40 : 13 Drita
12.05.2018 | 18:00
P1 Besa FamGas 20 : 9 Drita
Prishtina 31 : 24 Kastrioti
12.05.2018 | 14:00
P1 Prishtina 14 : 14 Kastrioti
Drita 13 : 34 Besa FamGas
15.05.2018 | 19:00
P1 Drita 3 : 13 Besa FamGas
Kastrioti 31 : 35 Prishtina
17.05.2018 | 19:00
P1 Kastrioti 14 : 18 Prishtina
Besa FamGas 37 : 23 Prishtina
24.05.2018 | 21:00
P1 Besa FamGas 18 : 11 Prishtina
Prishtina - : - Besa FamGas
27.05.2018 | 16:00
P1 Prishtina - : - Besa FamGas
Sezoni 2017/2018
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Besa FamGas 28 27 0 1 1032 : 543 489 54
2 Prishtina 28 25 0 3 1017 : 712 305 50
3 Kastrioti 28 16 1 11 819 : 723 96 32
4 Drita 28 13 2 13 804 : 905 -101 28
5 Vëllaznimi 28 10 1 17 805 : 995 -190 21
6 Zhegra 28 9 1 18 745 : 885 -140 18
7 Trepça 24 11 1 12 689 : 681 8 22
8 Vushtrria 24 7 2 15 646 : 736 -90 15
9 Samadrexha 24 5 2 17 601 : 765 -164 12
10 Llapi 24 4 0 20 637 : 850 -213 8
Sezoni 2017/2018
Prishtina 45 : 28 Istogu
19.05.2018 | 13:30
P1 Prishtina 21 : 15 Istogu
Vushtrria 19 : 21 Shqiponja
20.05.2018 | 18:00
P1 Vushtrria 10 : 13 Shqiponja
Vëllaznimi 30 : 27 Drita
19.05.2018 | 13:00
P1 Vëllaznimi 17 : 12 Drita
Kastrioti 27 : 27 Samadrexha
17.05.2018 | 17:00
P1 Kastrioti - : - Samadrexha
Sezoni 2017/2018
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Shqiponja 20 16 1 3 689 : 481 208 33
2 Vushtrria 20 15 3 2 561 : 426 135 33
3 Istogu 20 12 1 7 550 : 444 106 25
4 Prishtina 20 10 1 9 560 : 470 90 21
5 Kastrioti 20 10 1 9 558 : 522 36 21
6 Samadrexha 20 4 3 13 351 : 614 -263 11
7 Drita 20 5 1 14 460 : 547 -87 10
8 Vëllaznimi 20 2 1 17 426 : 651 -225 5

Facebook