• Shqip
  • English
  • German
  • French
Kombëtarja A pëson në Tel Aviv
Kombëtarja A pëson në Tel Aviv

Të dielen ndeshje të rëndësishme ka patur edhe Kombëtarja A e Kosovës në hendboll. Ndonëse ka udhëtuar me optimizëm, Kombëtarja jonë nuk ia ka dalur të marr rezultatin e synuar në Tel Aviv ku u luajt ndeshja me Izraelin. Vendasit fituan me rezultat 30:24. Disa ditë më parë në Prishtinë, djelmoshat tanë dominuan plotësisht ndaj izraelitëve dhe shënuan fitore të madhe. Por suksesin e njëjtë nuk e kanë përsëritur edhe të dielen.

Përzgjedhësi Taip Ramadani, duke vlerësuar paraqitjen në Tel Aviv, ka thënë se kombëtares tonë i kushtoi hapja jo e duhur e ndeshjes e poashtu e pjesës së dytë.

“Ndeshja ishte ashtu siç e pritëm, intensive, fizike dhe luftarake. Kishim një fillim të dobtë ku dështuam të realizojmë në raste të mira dhe Izraeli doli në epërsi të shpejtë. Mirëpo në 10 minutat e fundit të pjesës së parë arritëm të ngushtojmë rezultatin dhe të përfundojmë pjesën e parë pozitivisht. Edhe në pjesën e dytë startuam dobtë dhe nuk mundëm të ngushtojmë diferencën përsëri. Kishim probleme të mëdha me shpejtësinë e lojtarëve fundorë të Izraelit, ndërsa në anën tjetër sulmi ynë fillojë të stagnojë”, ka thënë Ramadani.

“Gjithsesi kam qenë shumë krenar me punën dhe angazhimin e ekipit që nga faza përgatitore. Kemi patur një atmosferë të këndshme dhe ka qenë kënaqësi të punojmë me ekipin. Më vjen shumë keq që përfunduam këtë grumbullim të shkëlqyeshëm me humbje. Secili nga lojtarët dhe anëtarët e shtabit teknik, kanë dhënë kontribut të madh dhe nga ky aspekt jam shumë i lumtur. Ishte edhe një çast frikësues kur Enis Kabashi pësoi një goditje të rëndë në fytyrë dhe pat një intervenim mjekësor, por fatmirësisht nuk ishte serioze si menduam në fillim. Loja ka qenë tejet fizike me goditje të shpeshta nga të dy anët dhe ka patur shumë ndëshkime. Izraelitët e kanë shprehur inatin nga humbja e parë në mënyrë shumë fizike”, ka vazhduar Taip Ramadani.

Kombëtaren tonë e presin ndeshjet me Poloninë në Prishtinë dhe me Gjermaninë në udhëtim, më 12 e 16 qershor të këtij viti.

“Në ndeshjen e parë gjithçka që kishim planifikuar shkoi ashtu si duhet, me një supermbrojtje dhe sulm efikas. Në ndeshjen e dytë problemet në sulm ishin të mëdha. Izraelitët e kanë studiuar mirë lojën tonë dhe kanë bllokuar pikat tona më të forta dhe kjo na penalizoj në fund”, ka thënë pivoti Kastriot Jupa.  

 

Izraeli – Kosova 30:24 (11:9)

Palestra: Drive-in, Tel Aviv

Shikues rreth 800

 

Kosova: Arbër Curri, Kastriot Jupa 3, Kreshnik Krasniqi, Bashkim Gashi 1, Lindrit Fetahu 3, Enis Kabashi 2, Valon Dedaj 2, Fatlum Ahmeti 4, Deniz Terziqi 3, Armir Agushi, Endrit Abdullahi 4, Luigj Quni, Drilon Tahirukaj 2, Haris Berisha, Bujar Ramosaj, Rron Ramadani

 

 

List of videos
Sezoni 2018/2019
Besa Famgas 39 : 10 Vëllaznimi
11.05.2019 | 17:00
P1 Besa Famgas 19 : 4 Vëllaznimi
Kastrioti 28 : 21 Prishtina
11.05.2019 | 19:00
P1 Kastrioti 12 : 8 Prishtina
Vëllaznimi 12 : 37 Besa Famgas
15.05.2019 | 19:00
P1 Vëllaznimi 6 : 20 Besa Famgas
Prishtina 26 : 32 Kastrioti
15.05.2019 | 18:00
P1 Prishtina 14 : 17 Kastrioti
Besa Famgas 16 : 15 Kastrioti
22.05.2019 | 20:30
P1 Besa Famgas 6 : 5 Kastrioti
Kastrioti 25 : 26 Besa Famgas
25.05.2019 | 18:00
P1 Kastrioti 12 : 13 Besa Famgas
Sezoni 2018/2019
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Besa Famgas 28 26 0 2 935 : 487 448 52
2 Kastrioti 28 24 1 3 1042 : 609 433 49
3 Prishtina 28 19 2 7 948 : 700 248 40
4 Vëllaznimi 28 9 4 15 705 : 873 -168 22
5 Vushtrria 28 9 5 14 721 : 898 -177 22
6 Drita 28 10 0 18 735 : 890 -155 19
7 Trepça 24 11 1 12 649 : 732 -83 23
8 Drenica 24 8 2 14 619 : 717 -98 18
9 Zhegra 24 7 1 16 712 : 874 -162 15
10 Samadrexha 24 1 0 23 612 : 898 -286 2
Sezoni 2018/2019
Istogu 35 : 26 Shqiponja
11.05.2019 | 19:00
P1 Istogu 16 : 10 Shqiponja
Vushtrria 26 : 19 Prishtina
11.05.2019 | 17:00
P1 Vushtrria 12 : 11 Prishtina
Shqiponja 25 : 31 Istogu
15.05.2019 | 15:00
P1 Shqiponja 13 : 17 Istogu
Prishtina 22 : 24 Vushtrria
15.05.2019 | 16:00
P1 Prishtina 11 : 12 Vushtrria
Istogu 32 : 23 Vushtrria
22.05.2019 | 18:00
P1 Istogu 12 : 11 Vushtrria
Vushtrria 26 : 28 Istogu
25.05.2019 | 17:00
P1 Vushtrria 13 : 12 Istogu
Sezoni 2018/2019
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Istogu 18 17 0 1 642 : 366 276 34
2 Vushtrria 18 15 1 2 642 : 378 264 31
3 Prishtina 18 12 3 3 574 : 407 167 27
4 Shqiponja 18 11 1 6 594 : 453 141 23
5 Kastrioti 18 10 1 7 450 : 387 63 20
6 Drita 18 7 0 11 476 : 570 -94 14
7 Samadrexha 18 7 0 11 416 : 531 -115 14
8 Jusuf Gervalla 18 4 1 13 385 : 540 -155 9
9 Vëllaznimi 18 3 1 14 356 : 628 -272 7
10 Vjosa 18 0 0 18 242 : 517 -275 0

Facebook