• Shqip
  • English
  • German
  • French
Kosova U19 humb gjysmëfinalen
Kosova U19 humb gjysmëfinalen


 

Kombëtarja U19 e Kosovës në hendboll ka dëshpëruar në gjysmëfinale të garës IHF Trophy Intercontinental. Të shtunën në Pallatin e Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, kombëtarja jonë pësoi thellë nga Taipei Kinez me rezultat 35:26. Kështu Kosova U19 të dielen (nesër) do të luajë për vend të tretë.

Ka pasur shumë lëshime në paraqitjen e Kosovës ndaj Taipeit Kinez. Kombëtarja jonë ka pasur telashe të përballojë lojën e shpejtë dhe të papërshtatshme të aziatikëve. Pos në shpejtësi, lojtarët e Taipeit Kinez në ndeshjen e së shtunës ishin superior edhe për sa i takon angazhimit, përgatitjes fizike dhe disciplines taktike. Në lojën e Kosovës ka pasur telashe si në sulm ashtu edhe në mbrojtje, ndërsa në minutat e fundit të pjesës së dytë janë shfaqur edhe telashe të mëdha të natyrës fizike. Por ndeshja ndaj Taipeit Kinez, si dhe të gjitha ndeshjet tjera të kësaj gare, do të janë një përvojë shumë e mirë për lojtarët e kësaj gjenerate për të evidentuar dobësitë dhe për të punuar më shumë në të ardhmen.

Kosova U19 kishte fituar ndaj Zelandës së Re me rezultat bindës, 41:14, kurse të premten humbi nga Kanada me 35:31.

Gjysmëfinalen tjetër mes Kanadës e Nigerisë e ka fituar Nigeria me rezultat 32:25. Kështu në finale të dielen takohen Nigeria me Taipein Kinez. Për vend të tretë luajnë Kanada e Kosova. Të shtunën u luajt edhe ndeshja për vend të pestë në mes të Paraguajit e Zelandës së Re. Fitore shënoi Paraguaji me rezultat 23:20.

Ndeshja për vend të tretë luhet të dielen prej orës 12:00, ndërsa finalja prej orës 16:00.

 

Taipei Kinez U19 – Kosova U19 35:26

 

Kosova: Mani, Berisha, Rexha 1, Gojani, Maloku, Isufi 5, Neziri 1, Selmani, Vokshi 4, Y. Muqolli 10, Quni 2, Dukaj, L. Muqolli, Bytyqi 3

List of videos
Sezoni 2018/2019
Vushtrria 22 : 42 Besa Famgas
24.04.2019 | 19:00
P1 Vushtrria 11 : 25 Besa Famgas
Kastrioti - : - Prishtina
25.04.2019 | 19:00
P1 Kastrioti - : - Prishtina
Vëllaznimi - : - Drita
25.04.2019 | 19:00
P1 Vëllaznimi - : - Drita
Sezoni 2018/2019
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Besa Famgas 26 24 0 2 893 : 462 431 48
2 Kastrioti 25 22 0 3 929 : 539 390 44
3 Prishtina 25 19 0 6 862 : 607 255 38
4 Drita 25 10 0 15 686 : 810 -124 20
5 Vushtrria 26 9 3 14 659 : 836 -177 20
6 Vëllaznimi 25 8 3 14 620 : 766 -146 19
7 Trepça 23 10 1 12 595 : 689 -94 21
8 Drenica 23 7 2 14 575 : 679 -104 16
9 Zhegra 23 7 1 15 669 : 820 -151 15
10 Samadrexha 23 1 0 22 574 : 854 -280 2
Sezoni 2018/2019
Drita - : - Istogu
28.04.2019 | 15:00
P1 Drita - : - Istogu
Samadrexha - : - Jusuf Gervalla
28.04.2019 | 15:00
P1 Samadrexha - : - Jusuf Gervalla
Vjosa 0 : 10 Kastrioti
27.04.2019 | 00:00
P1 Vjosa - : - Kastrioti
Vëllaznimi - : - Vushtrria
27.04.2019 | 17:00
P1 Vëllaznimi - : - Vushtrria
Shqiponja - : - Prishtina
28.04.2019 | 14:00
P1 Shqiponja - : - Prishtina
Sezoni 2018/2019
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Istogu 17 16 0 1 593 : 336 257 32
2 Vushtrria 17 14 1 2 594 : 358 236 29
3 Prishtina 17 11 3 3 543 : 381 162 25
4 Shqiponja 17 11 1 5 568 : 422 146 23
5 Kastrioti 17 9 1 7 417 : 367 50 18
6 Drita 17 7 0 10 446 : 521 -75 14
7 Samadrexha 17 6 0 11 389 : 508 -119 12
8 Jusuf Gervalla 16 4 1 11 342 : 480 -138 9
9 Vëllaznimi 17 3 1 13 336 : 580 -244 7
10 Vjosa 18 0 0 18 242 : 517 -275 0

Facebook