• Shqip
  • English
  • German
  • French
Kosova debuton në botëror, lufton deri në fund me Kroacinë
Kosova debuton në botëror, lufton deri në fund me Kroacinë
Kombëtarja U21 e Kosovës në hendboll ka luajtur të martën pasdite ndeshjen e parë në kampionatin botëror të juniorëve. Është kjo ndeshje debutuese e Kosovës në kampionate botërore në të gjitha sportet, pra hendbolli shkruan sërish historinë. Kosova luajti në Pontevedra të Spanjës dhe humbi nga Kroacia me rezultat 23:17. Kroacia është superfuqi e hendbollit, por djelmoshat tanë ishin plotësisht të barabartë ndaj kroatëve. Ashtu si premtuan, luftuan për çdo top, në çdo pjesë të fushës dhe deri në fund të ndeshjes. Pjesa e parë përfundoi me rezultat 14:11 për kroatët. Djemtë tanë meritojnë respekt për lojën me zemër, të disiplinuar dhe për prezentimin dinjitoz të shtetit tonë në Spanjë. Shtabi teknik ka përgatitur mirë ndeshjen, ndërsa lojtarët i janë përmbajtur urdhërave të trajnerëve. Kosova mori duartrokitjet e shikuesve në palestër dhe dëshmoi se në Spanjë ka synimet e saj. Tani djemve tanë u mbetet të përgatiten për ndeshjet tjera të forta që na presin në vazhdim të kampionatit. Të gjitha lojtarët meritojnë lavdata për çasjen ndaj ndeshjes dhe angazhimin. Me pritje të shumta janë dalluar portierët Art Luzha e Flakrim Beqiraj, kurse Jon Muqolli, Atdhe Basholli, Albin Xhafolli, Drenit Tahirukaj, Arben Dugolli, Festim Mustafa, Lulzim Shabani, Blendi Dalladaku, Adrian Halili, Rinor Avdulli, Labinot Gubetini, Besian Abazi e Agon Bajqinovci kanë dhënë shumë për debutim solid të Kosovës në ngjarjen më të madhe. Kosova është paraqitur me flamur shtetëror e poashtu është intonuar himni i Kosovës.

Kroacia - Kosova 23:17 (14:11)

Kosova: Luzha, Gubetini, Dugolli 1, Abazi, Bajqinovci, Shabani, Avdulli 1, Tahirukaj 2, Mustafa, Beqiraj, Muqolli 7, Xhafolli 2, Basholli 3, Halili 1, Dalladaku
List of videos
Sezoni 2018/2019
Besa Famgas 39 : 10 Vëllaznimi
11.05.2019 | 17:00
P1 Besa Famgas 19 : 4 Vëllaznimi
Kastrioti 28 : 21 Prishtina
11.05.2019 | 19:00
P1 Kastrioti 12 : 8 Prishtina
Vëllaznimi 12 : 37 Besa Famgas
15.05.2019 | 19:00
P1 Vëllaznimi 6 : 20 Besa Famgas
Prishtina 26 : 32 Kastrioti
15.05.2019 | 18:00
P1 Prishtina 14 : 17 Kastrioti
Besa Famgas 16 : 15 Kastrioti
22.05.2019 | 20:30
P1 Besa Famgas 6 : 5 Kastrioti
Kastrioti 25 : 26 Besa Famgas
25.05.2019 | 18:00
P1 Kastrioti 12 : 13 Besa Famgas
Sezoni 2018/2019
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Besa Famgas 28 26 0 2 935 : 487 448 52
2 Kastrioti 28 24 1 3 1042 : 609 433 49
3 Prishtina 28 19 2 7 948 : 700 248 40
4 Vëllaznimi 28 9 4 15 705 : 873 -168 22
5 Vushtrria 28 9 5 14 721 : 898 -177 22
6 Drita 28 10 0 18 735 : 890 -155 19
7 Trepça 24 11 1 12 649 : 732 -83 23
8 Drenica 24 8 2 14 619 : 717 -98 18
9 Zhegra 24 7 1 16 712 : 874 -162 15
10 Samadrexha 24 1 0 23 612 : 898 -286 2
Sezoni 2018/2019
Istogu 35 : 26 Shqiponja
11.05.2019 | 19:00
P1 Istogu 16 : 10 Shqiponja
Vushtrria 26 : 19 Prishtina
11.05.2019 | 17:00
P1 Vushtrria 12 : 11 Prishtina
Shqiponja 25 : 31 Istogu
15.05.2019 | 15:00
P1 Shqiponja 13 : 17 Istogu
Prishtina 22 : 24 Vushtrria
15.05.2019 | 16:00
P1 Prishtina 11 : 12 Vushtrria
Istogu 32 : 23 Vushtrria
22.05.2019 | 18:00
P1 Istogu 12 : 11 Vushtrria
Vushtrria 26 : 28 Istogu
25.05.2019 | 17:00
P1 Vushtrria 13 : 12 Istogu
Sezoni 2018/2019
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Istogu 18 17 0 1 642 : 366 276 34
2 Vushtrria 18 15 1 2 642 : 378 264 31
3 Prishtina 18 12 3 3 574 : 407 167 27
4 Shqiponja 18 11 1 6 594 : 453 141 23
5 Kastrioti 18 10 1 7 450 : 387 63 20
6 Drita 18 7 0 11 476 : 570 -94 14
7 Samadrexha 18 7 0 11 416 : 531 -115 14
8 Jusuf Gervalla 18 4 1 13 385 : 540 -155 9
9 Vëllaznimi 18 3 1 14 356 : 628 -272 7
10 Vjosa 18 0 0 18 242 : 517 -275 0

Facebook