• Shqip
  • English
  • German
  • French
Kundërshtari i fundit i Kosovës e hap botërorin e hendbollit
Kundërshtari i fundit i Kosovës e hap botërorin e hendbollit
Hendbollistët që më 28 tetor u paraqitën para publikut kosovar në Prishtinë, do të luajnë ndeshjen e parë të kampionatit të 26-të botëror në hendboll për meshkuj. Kampionati botëror zhvillohet në Gjermani e Danimarkë prej 10 deri më 27 janar kurse në të paraqiten 24 ekipe kombëtare nga pesë konfederata të ndryshme. Është hera e parë që botërori mbahet në më shumë se një vend.

Do të jetë Gjermania që do të luajë në ndeshjen hapëse të kampionatit botëror. Në kuadër të kualifikimeve për “Euro 2020”, Gjermania luajti me Kosovën në fund të tetorit dhe fitoi me rezultat 30:14, në një ndeshje të bukur të zhvilluar para një numri të madh shikuesish dhe në një atmosferë impozante. Gjermania me përbërje thujse të njëjtë të enjten (nesër) nga ora 18:15 luan ndaj ekipit të unifikuar të Koresë. Ndeshja luhet në Berlin. Gjermania e Korea në raundin preliminar janë pjesë e grupit A ku bëjnë pjesë edhe Franca, Rusia, Serbia e Brazili. Në grupin B bëjnë pjesë Spanja, Kroacia, Maqedonia, Islanda, Barhrejni e Japonia. Në grupin C janë Danimarka, Norvegjia, Austria, Tunizia, Kili e Arabia Saudite kurse në grupin D garojnë Suedia, Hungaria, Katari, Argjentina, Egjipti dhe Anglola.

Tre të parët e secilit grup avancojnë në raundin kryesor. Ndërsa tre të fundit nëpër grupe do të luajnë në Kupën e Presidentit për të përcaktuar renditjen prej poztës 13 deri në 24. Ndeshjet zhvillohen në katër qytete të Germanisë, Berlin, Hamburg, Koln dhe Munchen dhe në dy të Danimarkës, Kopenhagë dhe Herning.

Natyrisht ekipet kombëtare nga Evropa janë favorite të mëdha dhe kampioni pritet të jetë evropian. Në ndeshjet nëpër grupet e para pritet të ketë edhe fitore të thella, por në raundin kryesor konkurrenca do të jetë dukshëm më e fortë.

 

Ndeshjet e para

Grupi A

10 janar: Gjermania – Korea (18:15)

11 janar: Serbia – Rusia (18:00)

11 janar: Brazili – Franca (20:30)

 

Grupi B

11 janar: Japonia – Maqedonia (15:00)

11 janar: Islanda – Kroacia (18:00)

11 janar: Bahrejni – Spanja (20:30)

 

Grupi C

10 janar: Kili – Danimarka (20:15)

11 janar: Arabia Saudite – Austria (18:00)

11 janar: Tunizia – Norvegjia (20:30)

 

Grupi D

11 janar: Angola – Katari (15:30)

11 janar: Argjentina – Hungaria (18:00)

11 janar: Egjipti – Suedia (20:30)

 

List of videos
Sezoni 2018/2019
Besa Famgas 39 : 10 Vëllaznimi
11.05.2019 | 17:00
P1 Besa Famgas 19 : 4 Vëllaznimi
Kastrioti 28 : 21 Prishtina
11.05.2019 | 19:00
P1 Kastrioti 12 : 8 Prishtina
Vëllaznimi 12 : 37 Besa Famgas
15.05.2019 | 19:00
P1 Vëllaznimi 6 : 20 Besa Famgas
Prishtina 26 : 32 Kastrioti
15.05.2019 | 18:00
P1 Prishtina 14 : 17 Kastrioti
Besa Famgas 16 : 15 Kastrioti
22.05.2019 | 20:30
P1 Besa Famgas 6 : 5 Kastrioti
Kastrioti 25 : 26 Besa Famgas
25.05.2019 | 18:00
P1 Kastrioti 12 : 13 Besa Famgas
Sezoni 2018/2019
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Besa Famgas 28 26 0 2 935 : 487 448 52
2 Kastrioti 28 24 1 3 1042 : 609 433 49
3 Prishtina 28 19 2 7 948 : 700 248 40
4 Vëllaznimi 28 9 4 15 705 : 873 -168 22
5 Vushtrria 28 9 5 14 721 : 898 -177 22
6 Drita 28 10 0 18 735 : 890 -155 19
7 Trepça 24 11 1 12 649 : 732 -83 23
8 Drenica 24 8 2 14 619 : 717 -98 18
9 Zhegra 24 7 1 16 712 : 874 -162 15
10 Samadrexha 24 1 0 23 612 : 898 -286 2
Sezoni 2018/2019
Istogu 35 : 26 Shqiponja
11.05.2019 | 19:00
P1 Istogu 16 : 10 Shqiponja
Vushtrria 26 : 19 Prishtina
11.05.2019 | 17:00
P1 Vushtrria 12 : 11 Prishtina
Shqiponja 25 : 31 Istogu
15.05.2019 | 15:00
P1 Shqiponja 13 : 17 Istogu
Prishtina 22 : 24 Vushtrria
15.05.2019 | 16:00
P1 Prishtina 11 : 12 Vushtrria
Istogu 32 : 23 Vushtrria
22.05.2019 | 18:00
P1 Istogu 12 : 11 Vushtrria
Vushtrria 26 : 28 Istogu
25.05.2019 | 17:00
P1 Vushtrria 13 : 12 Istogu
Sezoni 2018/2019
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Istogu 18 17 0 1 642 : 366 276 34
2 Vushtrria 18 15 1 2 642 : 378 264 31
3 Prishtina 18 12 3 3 574 : 407 167 27
4 Shqiponja 18 11 1 6 594 : 453 141 23
5 Kastrioti 18 10 1 7 450 : 387 63 20
6 Drita 18 7 0 11 476 : 570 -94 14
7 Samadrexha 18 7 0 11 416 : 531 -115 14
8 Jusuf Gervalla 18 4 1 13 385 : 540 -155 9
9 Vëllaznimi 18 3 1 14 356 : 628 -272 7
10 Vjosa 18 0 0 18 242 : 517 -275 0

Facebook