• Shqip
  • English
  • German
  • French
Pas telasheve të shumta, humbje e pritur e Istogut
Pas telasheve të shumta, humbje e pritur e Istogut
Telashe të shumta e kanë përcjellur skuadrën e Istogut në udhëtim dhe në ditën e parë të qëndrimit në Spanjë, ku të shtunën e luajti ndeshjen e parë të 1/8 të finales të Kupës Sfiduese (Challenge Cup) për hendbolliste. Dhe ashtu si pritej pas gjithë vështirësive, skuadra e Istogut e ka humbur me rezultat të lartë ndeshjen e parë nga skuadra spanjolle Rincon Fertilidad Malaga.
Skuadra istogase të premten në mëngjes është nisur nga Shkupi për në Stamboll, ndërsa po të premten është dashur të bëhet udhëtimi prej Stambollit për në Malaga të Spanjës. Por aeroplani nga Shkupi është nisur me mbi dy orë vonesë për shkak të motit të ligë dhe për këtë delegacioni i Istogut nuk ka mundur të zë me kohë aeroplanin prej Stambollit për në Malaga. Kështu lojtaret e Istogut thuajse tërë ditën e premtë e kanë kaluar në aeroportin e Stambollit, ndërsa në mbrëmje janë vendosur në një hotel, ku e kanë kaluar natën. Udhëtimi Stamboll – Malaga është bërë vetëm të shtunën paradite, ndërsa lojtaret kanë arritur në qytetin spanjoll rreth orës 14:00, ndërsa ndeshja ka nisur në ora 18:30. Kështu lojtaret në terren janë paraqitur të lodhura nga udhëtimi shumë i gjatë. Sikur kjo të mos mjaftonte, në takimin teknik, drejtuesit e klubit spanjoll kanë kërkuar që në sallë ku u luajt ndeshja të shfaqen flamujt tjerë, por jo edhe ai i Kosovës. Pas kundërshtimit të drejtuesve të Istogut, u vendos që në sallë të shfaqet vetëm flamuri i EHF-së dhe ai i garës Challenge Cup. Prap pak kohë pa nisur ndeshja, drejtuesit e klubit spanjoll kanë kërkuar nga drejtuesit e Istogut që në sallë të jetë flamuri i Spanjës, por jo edhe ai i Kosovës. Drejtuesit e Istogut kanë kundërshtuar ashpër, duke njoftuar se nuk do të dalin për të luajtur ndeshjen nëse në sallë shfaqet ndonjë flamur shtetëror dhe aty nuk është edhe flamuri i Kosovës. Vetëm pas vendosmërisë së drejtuesve të Istogut, në sallë u shfaqën vetëm flamuri i EHF-së dhe ai i Challenge Cup dhe jo flamuj shtetëror.
Në ndeshje, skuadra vendase Malaga, ka dominuar plotësisht. Përkundër lodhjes, telasheve dhe fondit të limituar të lojtarëve, prej Istogut është pritur pak më shumë rezistencë. Në fund Rincon Fertilidad Malaga ka fituar me rezultat shumë të lartë, 40:9. Pas pjesës së parë rezultat ishte 17:4 për spanjollet. Te Istogu nuk ka funksionuar thuajse asgjë, ndërsa në momente edhe angazhimi nuk ishte ai i duhur.
Ndeshja e dytë luhet menjëherë të dielen (nesër) nga ora 11:00 në Alhaurin de la Torre, në afërsi të Malagas. Pritet të jetë më shumë formalitet.
KHF Istogu në rrethin e tretë të Kupës Sfiduese e ka eliminuar skuadrën italiane Cassano Magnago, ndaj të cilës fitoi dy ndeshje në Pejë. Por Istogut iu lënduan tri lojtare me rëndësi e një tjetër vendosi disa ditë më parë që të ndërprejë karrierën. Kishte synime për të angazhuar lojtare të huaja dhe pasi kjo nuk u realizua, Istogu në Spanjë udhëtoi me fond shumë të limituar të lojtareve. Kur t’i shtohen kësaj edhe problemet e paraqitura, nuk është pritur ndonjë sukses, por gjithsesi është pritur rezistencë pak më e madhe.

Rincon Fertilidad Malaga – Istogu 40:9 (17:4)

Istogu: Ujkiq 3, Kameri 4, Shatri, Rrahmani, Rugova 1, Shehdadi, F. Rexhaj, Halitaj, D. Rexhaj, V. Rexhaj, Ahmetxhekaj, Ferataj 1, Berisha
List of videos
Sezoni 2018/2019
Besa Famgas 39 : 10 Vëllaznimi
11.05.2019 | 17:00
P1 Besa Famgas 19 : 4 Vëllaznimi
Kastrioti 28 : 21 Prishtina
11.05.2019 | 19:00
P1 Kastrioti 12 : 8 Prishtina
Vëllaznimi 12 : 37 Besa Famgas
15.05.2019 | 19:00
P1 Vëllaznimi 6 : 20 Besa Famgas
Prishtina 26 : 32 Kastrioti
15.05.2019 | 18:00
P1 Prishtina 14 : 17 Kastrioti
Besa Famgas 16 : 15 Kastrioti
22.05.2019 | 20:30
P1 Besa Famgas 6 : 5 Kastrioti
Kastrioti 25 : 26 Besa Famgas
25.05.2019 | 18:00
P1 Kastrioti 12 : 13 Besa Famgas
Sezoni 2018/2019
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Besa Famgas 28 26 0 2 935 : 487 448 52
2 Kastrioti 28 24 1 3 1042 : 609 433 49
3 Prishtina 28 19 2 7 948 : 700 248 40
4 Vëllaznimi 28 9 4 15 705 : 873 -168 22
5 Vushtrria 28 9 5 14 721 : 898 -177 22
6 Drita 28 10 0 18 735 : 890 -155 19
7 Trepça 24 11 1 12 649 : 732 -83 23
8 Drenica 24 8 2 14 619 : 717 -98 18
9 Zhegra 24 7 1 16 712 : 874 -162 15
10 Samadrexha 24 1 0 23 612 : 898 -286 2
Sezoni 2018/2019
Istogu 35 : 26 Shqiponja
11.05.2019 | 19:00
P1 Istogu 16 : 10 Shqiponja
Vushtrria 26 : 19 Prishtina
11.05.2019 | 17:00
P1 Vushtrria 12 : 11 Prishtina
Shqiponja 25 : 31 Istogu
15.05.2019 | 15:00
P1 Shqiponja 13 : 17 Istogu
Prishtina 22 : 24 Vushtrria
15.05.2019 | 16:00
P1 Prishtina 11 : 12 Vushtrria
Istogu 32 : 23 Vushtrria
22.05.2019 | 18:00
P1 Istogu 12 : 11 Vushtrria
Vushtrria 26 : 28 Istogu
25.05.2019 | 17:00
P1 Vushtrria 13 : 12 Istogu
Sezoni 2018/2019
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Istogu 18 17 0 1 642 : 366 276 34
2 Vushtrria 18 15 1 2 642 : 378 264 31
3 Prishtina 18 12 3 3 574 : 407 167 27
4 Shqiponja 18 11 1 6 594 : 453 141 23
5 Kastrioti 18 10 1 7 450 : 387 63 20
6 Drita 18 7 0 11 476 : 570 -94 14
7 Samadrexha 18 7 0 11 416 : 531 -115 14
8 Jusuf Gervalla 18 4 1 13 385 : 540 -155 9
9 Vëllaznimi 18 3 1 14 356 : 628 -272 7
10 Vjosa 18 0 0 18 242 : 517 -275 0

Facebook