• Shqip
  • English
  • German
  • French
Samadrexha e hendbollit bëhet me palestër
Samadrexha e hendbollit bëhet me palestër
Fshati i njohur për skuadrat e hendbollit, Samadrexha e Vushtrrisë, është bërë me palestër sportive. Dihet që Samadrexha ka dhënë shumë për hendbollin kosovar, për dekada të tëra, si në konkurrencë të meshkujve ashtu edhe të femrave.
Samadrexha vazhdon të ketë skuadrat simpatike në të dy konkurrencat dhe hapja e palestrës në këtë fshat sportiv vetëm sa do t’i jap hov zhvillimit të hendbollit.
Përurimi i palestrës në Samadrexhë është bërë të premten. Pos ministres për Kulturë, Rini dhe Sport, Vlora Dumoshi, morën pjesë edhe zëvendës ministriat Arbër Grabovci e Engelbert Zefaj, drejtori i Departamentit për Sport, Ibër Alaj, kryetari i Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, drejtuesit e FHK-së, Enis Idrizi (nënpresident) dhe Izet Gjinovci (sekretar i përgjithshëm) dhe shumë zyrtarë e të ftuar të tjerë.
Në një atmosferë impozante, të denjë për një fshat sportiv si Samadrexha, u zhvillua ceremonia e përurimit të palestrës. Nga një fjalim rasti e mbajtën edhe nënpresidenti i FHK-së, Idrizi dhe sekretari i përgjithshëm i FHK-së, Gjinovci, që e vlerësuan këtë një ditë të shënuar për Samadrexhën, Vushtrrinë, por edhe për komunitetin sportiv në vend.
Për historikun e pasur të këtij mjedisi foli veterani i hendbollit, Ferat Basholli.
FHK-ja për të madhështuar ceremoninë dhuroi 20 topa të hendbollit për të pranishmit, që u hodhën te shikuesit nga Dumoshi, Tahiri dhe të tjerët.
Kështu komuniteti i hendbollit po bëhet edhe me një palestër në një vend që ka ofruar gjithnjë hendbollistë cilësorë. Është ky edhe një sukses i përbashkët, prej të cilit do të përfitojnë të gjithë. Do të përfitoj Kosova dhe të rinjtë e saj.
Urime për Samadrexhën dhe për gjithë komunën e Vushtrrisë.
List of videos
Edicioni 2019/2020
BESA Famgas 41 : 28 Kastrioti
13.06.2020 | 20:00
P1 BESA Famgas 19 : 10 Kastrioti
Prishtina 23 : 31 Trepça
13.06.2020 | 17:00
P1 Prishtina 12 : 15 Trepça
Kastrioti 26 : 33 BESA Famgas
16.06.2020 | 19:00
P1 Kastrioti 9 : 14 BESA Famgas
Trepça 22 : 33 Prishtina
17.06.2020 | 17:00
P1 Trepça 13 : 15 Prishtina
BESA Famgas 38 : 26 Prishtina
20.06.2020 | 18:00
P1 BESA Famgas 24 : 13 Prishtina
Prishtina 25 : 29 BESA Famgas
23.06.2020 | 19:30
P1 Prishtina 10 : 15 BESA Famgas
Edicioni 2019/2020
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 BESA Famgas 18 18 0 0 762 : 369 393 36
2 Prishtina 18 16 0 2 726 : 478 248 32
3 Trepça 18 12 2 4 564 : 511 53 26
4 Kastrioti 18 11 0 7 660 : 559 101 22
5 Vëllaznimi 18 10 0 8 577 : 576 1 20
6 Vushtrria 18 6 3 9 515 : 588 -73 15
7 Prizreni 18 5 1 12 531 : 659 -128 11
8 Drenica 18 5 0 13 552 : 620 -68 10
9 Llapi 18 4 0 14 519 : 657 -138 8
10 Drita 18 0 0 18 478 : 867 -389 0
Edicioni 2019/2020
Ferizaj 24 : 27 Vushtrria
13.06.2020 | 19:30
P1 Ferizaj 11 : 10 Vushtrria
Prishtina 12 : 43 Istogu
13.06.2020 | 14:30
P1 Prishtina 8 : 23 Istogu
Vushtrria 22 : 30 Ferizaj
17.06.2020 | 18:00
P1 Vushtrria 13 : 12 Ferizaj
Istogu 53 : 20 Prishtina
16.06.2020 | 17:00
P1 Istogu 31 : 5 Prishtina
Ferizaj 34 : 24 Istogu
20.06.2020 | 19:00
P1 Ferizaj 16 : 12 Istogu
Istogu 27 : 26 Ferizaj
23.06.2020 | 18:00
P1 Istogu 10 : 13 Ferizaj
Edicioni 2019/2020
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Istogu 13 11 0 2 431 : 269 162 22
2 Vushtrria 13 11 0 2 387 : 250 137 22
3 Prishtina 13 11 0 2 403 : 275 128 22
4 Ferizaj 13 11 0 2 457 : 338 119 22
5 Kastrioti 13 5 0 8 338 : 362 -24 10
6 Jusuf Gërvalla 13 4 2 7 287 : 351 -64 10
7 Shqiponja 13 4 0 9 334 : 366 -32 8
8 Samadrexha 13 3 1 9 296 : 397 -101 7
9 Vëllaznimi 13 3 1 9 333 : 438 -105 7
10 Drita 13 0 0 13 233 : 453 -220 0

Facebook