• Shqip
  • English
  • German
  • French
Selektori Shabani shpall listën për ndeshjet me Slloveninë e Gjermaninë
Selektori Shabani shpall listën për ndeshjet me Slloveninë e Gjermaninë

Selektori i Kombëtares së Kosovës në hendboll (femrat), Agron Shabani, të martën ka bërë publike listën me emrat e hendbollisteve në të cilat ai llogarit për dy ndeshjet e para të fazës së dytë të eliminatoreve për “Euro 2020”. Kosova është në grupin e tretë së bashku me Gjermaninë, Slloveninë e Bjellorusinë. Pra grupi është shumë i fortë, por kombëtarja jonë nuk është pa synime.

Ndeshjen e parë Kosova e luan më 26 shtator nga ora 18:00 në Maribor kundër Sllovenisë. Menjëherë më 29 shtator në Prishtinë luhet ndeshja Kosova – Gjermania. Janë këto dy kombëtare shumë të mëdha evropiane, që do të paraqiten në kampionatin botëror të këtij viti, që mbahet në Japoni prej 30 nëntorit deri më 15 dhjetor.

Selektori Shabani ka ftuar 20 lojtare për këto dy ndeshje të mëdha. 11 prej lojtareve bëjnë karrierë në liga evropiane, ndërsa dhjetë lojtare janë në klubet tona. Për herë të parë do të grumbullohen Marijeta Lekaj që bënë karrierë në Kroaci te Crikvenica si dhe Meltem Ylberi që luan në Zvicër te klubi Spono Eagles. Ndërkohë Albana Arifi ka fituar gjatë verës të drejtën të luajë për Kosovën në ndeshje zyrtare. Arifi ka pasur suksese të shumta me Suedinë dhe tani gjithë përvojën e saj do ta vë në dispozicion të Kosovës. Me lojtaret e afruara së fundi, por edhe me lojtaret cilësore që kanë bartur barrën në vitet e fundit, Kombëtarja jonë pritet të ngritet në nivel më të lartë. Në ndeshjet e vështira me Slloveninë dhe Gjermani, pritet paraqitje e denjë nga vajzat tona. Në listë për këto dy ndeshje është edhe Suzana Ujkiq, që është në procedurë për të fituar të drejtën e paraqitjes me Kosovën.

Për shkak të ngritjes së nivelit në vitet e fundit, Kombëtarja jonë e nis garën nga faza e dytë kualifikuese, duke kaluar kështu fazën e parë. Grumbullimi i hendbollisteve bëhet të mërkurën (nesër) nga ora 12:00 në Hotelin AFA në Prishtinë.

 

Shirt No.

Family Name

First Name

Club

1

Osmani

Dorentina

Follo HK Damer (NOR)

2

Ujkic

Suzana

KHF Istogu

4

Arifi

Albana

Lugi HF  (SWE)

5

Kameri

Elma

DHW United Antwerpen (BEL)

6

Mehmeti

Shkurta

KHF Prishtina

7

Ylberi

Meltem

Spono Eagles (SUI)

8

Rama

Buneta

KHF Vushtrria

9

Zaskoku

Verona

DHB Rotweiss Thun (SUI)

10

Aliu

Fitore

SG Kappelwindeck (GER)

12

Kelmendi

Njomza

KHF Vushtrria

13

Merditaj

Ardiana

FC Burlafingen (GER)

15

Rugova

Albina

KHF Istogu

16

Shehdadi

Aurora

KHF Istogu

17

Stagova

Aida

KHF Prishtina

18

Halitaj

Alberina

KHF Istogu

20

Gjikokaj

Mirela

Follo HK Damer (NOR)

21

Demaj

Leonora

Sønderjyske Damehåndbold (DEN)

22

Lekaj

Marijeta

Žrk Murvica – Crikvenica (CRO)

23

Kastrati

Veronika

Ellingsrud IL håndball (NOR)

24

Salihu

Adriana

KHF Kastrioti

 

O  F  F  I  C  I  A  L  S

Family Name

First Name

Function

Shabani

Agron

Had Coach

Shala

Faruk

Coach

Rudaku

Valbona

Coach

Maraj

Fatlind

Physiotherapist

List of videos
Edicioni 2019/2020
Trepça 21 : 21 Vushtrria
13.10.2019 | 17:00
P1 Trepça 10 : 11 Vushtrria
Drita - : - Kastrioti
15.10.2019 | 00:00
P1 Drita - : - Kastrioti
Vëllaznimi 21 : 40 BESA Famgas
12.10.2019 | 14:30
P1 Vëllaznimi 11 : 20 BESA Famgas
Prizreni 27 : 36 Prishtina
12.10.2019 | 18:00
P1 Prizreni 13 : 16 Prishtina
Drenica 32 : 26 Llapi
12.10.2019 | 19:00
P1 Drenica 14 : 12 Llapi
Edicioni 2019/2020
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 BESA Famgas 3 3 0 0 113 : 56 57 6
2 Prishtina 3 3 0 0 121 : 78 43 6
3 Drenica 3 2 0 1 91 : 85 6 4
4 Vushtrria 3 1 1 1 77 : 91 -14 3
5 Kastrioti 1 1 0 0 42 : 25 17 2
6 Llapi 3 1 0 2 61 : 63 -2 2
7 Prizreni 3 1 0 2 86 : 92 -6 2
8 Trepça 2 0 1 1 44 : 59 -15 1
9 Drita 2 0 0 2 37 : 76 -39 0
10 Vëllaznimi 3 0 0 3 47 : 94 -47 0
Edicioni 2019/2020
Jusuf Gërvalla 25 : 25 Vëllaznimi
12.10.2019 | 13:30
P1 Jusuf Gërvalla 12 : 14 Vëllaznimi
Kastrioti 22 : 33 Prishtina
12.10.2019 | 17:00
P1 Kastrioti 8 : 13 Prishtina
Drita 25 : 51 Ferizaj
13.10.2019 | 13:30
P1 Drita 15 : 23 Ferizaj
Samadrexha 30 : 28 Shqiponja
12.10.2019 | 13:30
P1 Samadrexha 15 : 12 Shqiponja
Istogu 33 : 24 Vushtrria
13.10.2019 | 15:30
P1 Istogu 15 : 11 Vushtrria
Edicioni 2019/2020
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Ferizaj 3 3 0 0 116 : 71 45 6
2 Istogu 3 3 0 0 113 : 71 42 6
3 Prishtina 3 3 0 0 96 : 67 29 6
4 Vushtrria 3 2 0 1 93 : 54 39 4
5 Shqiponja 3 1 0 2 88 : 73 15 2
6 Kastrioti 3 1 0 2 73 : 88 -15 2
7 Samadrexha 3 1 0 2 61 : 95 -34 2
8 Jusuf Gërvalla 3 0 1 2 65 : 81 -16 1
9 Vëllaznimi 3 0 1 2 79 : 110 -31 1
10 Drita 3 0 0 3 51 : 125 -74 0

Facebook