• Shqip
  • English
  • German
  • French
Shtete të shumta mbesin prapa Kosovës në ranglistën e EHF-së
Shtete të shumta mbesin prapa Kosovës në ranglistën e EHF-së
Federata Evropian e Hendbollit ka ndryshuar sistemin e garave evropiane për klube, ndërsa ndryshimet hyjnë në fuqi pas një viti, prej edicionit 2020\2021. Në kuadër të këtyre ndryshimeve, EHF-ja të premten publikoi rangimin e vendeve që është i vlefshëm për edicionin e ardhshëm, pra edicionin 2020\21.
Rangimi është i bazuar në sukseset e klubeve në tri edicionet e kaluara të kupave evropiane (2016\17, 2017\18 dhe 2018\19).
Te meshkujt, Kosova renditet në vendin e 29-të dhe lë prapa vende të shumta evropiane, duke përfshirë Serbinë, Bosnjën, Bullgarinë, Lituaninë, Malin e Zi, Qipron, Britaninë e Madhe, Moldavinë, Gjeorgjinë, Italinë dhe plot 11 shtete tjera.
Rangimi edhe një herë dëshmon për avancimin e hendbollit kosovar, duke përfshirë edhe ngritjen graduale të klubeve. Në bazë të rangimit, Kosova në edicionin 2020\21 do të ketë të drejtën e prezentimit me katër skuadra të meshkujve në Kupa Evropiane. Kampioni do të garojë në garën e re, të quajtur “European Handball League”, që e zëvendëson Kupën aktuale të EHF-së. Kurse tri skuadra tjera do të kenë të drejtën e pjesëmarrjes në Kupën e EHF-së, që tani njihet si Kupa Sfiduese (Challenge Cup).
Te femrat, Kosova e ndanë vendin e 26-të me Qipron e Izraelin dhe lë mbrapa vende si Greqia, Luksemburgu, Portugalia, Belgjika, Islanda dhe plot 16 shtete tjera. Edhe te femrat Kosova prej edicionit 2020\21 do të prezentohet me kampionin në European Handball League dhe me tri ekipe tjera në Kupën e EHF-së.
European Handball League do të luhet në grupe dhe kështu kampionët kosovarë pritet të kenë të garantuara më shumë se nga dy ndeshje evropiane.
List of videos
Sezoni 2018/2019
Besa Famgas 39 : 10 Vëllaznimi
11.05.2019 | 17:00
P1 Besa Famgas 19 : 4 Vëllaznimi
Kastrioti 28 : 21 Prishtina
11.05.2019 | 19:00
P1 Kastrioti 12 : 8 Prishtina
Vëllaznimi 12 : 37 Besa Famgas
15.05.2019 | 19:00
P1 Vëllaznimi 6 : 20 Besa Famgas
Prishtina 26 : 32 Kastrioti
15.05.2019 | 18:00
P1 Prishtina 14 : 17 Kastrioti
Besa Famgas 16 : 15 Kastrioti
22.05.2019 | 20:30
P1 Besa Famgas 6 : 5 Kastrioti
Kastrioti 25 : 26 Besa Famgas
25.05.2019 | 18:00
P1 Kastrioti 12 : 13 Besa Famgas
Sezoni 2018/2019
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Besa Famgas 28 26 0 2 935 : 487 448 52
2 Kastrioti 28 24 1 3 1042 : 609 433 49
3 Prishtina 28 19 2 7 948 : 700 248 40
4 Vëllaznimi 28 9 4 15 705 : 873 -168 22
5 Vushtrria 28 9 5 14 721 : 898 -177 22
6 Drita 28 10 0 18 735 : 890 -155 19
7 Trepça 24 11 1 12 649 : 732 -83 23
8 Drenica 24 8 2 14 619 : 717 -98 18
9 Zhegra 24 7 1 16 712 : 874 -162 15
10 Samadrexha 24 1 0 23 612 : 898 -286 2
Sezoni 2018/2019
Istogu 35 : 26 Shqiponja
11.05.2019 | 19:00
P1 Istogu 16 : 10 Shqiponja
Vushtrria 26 : 19 Prishtina
11.05.2019 | 17:00
P1 Vushtrria 12 : 11 Prishtina
Shqiponja 25 : 31 Istogu
15.05.2019 | 15:00
P1 Shqiponja 13 : 17 Istogu
Prishtina 22 : 24 Vushtrria
15.05.2019 | 16:00
P1 Prishtina 11 : 12 Vushtrria
Istogu 32 : 23 Vushtrria
22.05.2019 | 18:00
P1 Istogu 12 : 11 Vushtrria
Vushtrria 26 : 28 Istogu
25.05.2019 | 17:00
P1 Vushtrria 13 : 12 Istogu
Sezoni 2018/2019
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Istogu 18 17 0 1 642 : 366 276 34
2 Vushtrria 18 15 1 2 642 : 378 264 31
3 Prishtina 18 12 3 3 574 : 407 167 27
4 Shqiponja 18 11 1 6 594 : 453 141 23
5 Kastrioti 18 10 1 7 450 : 387 63 20
6 Drita 18 7 0 11 476 : 570 -94 14
7 Samadrexha 18 7 0 11 416 : 531 -115 14
8 Jusuf Gervalla 18 4 1 13 385 : 540 -155 9
9 Vëllaznimi 18 3 1 14 356 : 628 -272 7
10 Vjosa 18 0 0 18 242 : 517 -275 0

Facebook