• Shqip
  • English
  • German
  • French
Superderbi i Istogut
Superderbi i Istogut

Kampioni aktual, Istogu e ka fituar bindshëm derbin e javës së tretë të Superligës së hendbollisteve. Të dielen pasdite në Pejë, Istogu fitoi ndaj Vushtrrisë me rezultat 33:24. Epërsia e istogaseve pas pjesës së parë ishte katër gola, 15:11.
Për Istogun ishte fitorja e tretë në tri ndeshje të luajtura. Vushtrria pësoi humbjen e parë. Vushtrria edicionin e kaluar ka rivalizuar Istogun në garën për titull e Kupë, por të dielen Istogu ka shfaqur shumë më tepër dhe ka shënuar fitore bindëse.
Kapitenja Albina Rugova dhe Esma Muratoviq udhëhoqën Istogun duke shënuar nga 10 gola. Te Vushtrria u dallua Burneta Rama me 13 gola.
Fitore të dielen shënoi edhe Ferizaj, në udhëtim ndaj Dritës në Gjilan. 51:24 në të mirë të Ferizajt ishte rezultati në fund. Ferizaj, që debuton në Superligë ka 6 pikë në vend të parë, për shkak të goldallimit pak më të mirë se Istogu. Prishtina është e treta po ashtu me 6 pikë.

Istogu – Vushtrria 33:24 (15:11)

Istogu: Shehdadi, Ahmetxhekaj, Muratoviq 10, Milatoviq 3, Hetemi 4, Rugova 10, F. Rexhaj, D. Rexhaj, Halitaj 2, Ujkiq 1, Gashi, Shatri 1, Berisha 2, V. Rexhaj

Vushtrria: Kelmendi, B. Gubetini, Berisha, Avdiu 4, Rama 13, Zymberi 5, Preniqi, Mehmeti, Paci, D. Rrahmani, B. Rrahmani, R. Gubetini, Selaci, Kasumi 2, Tahiri

Drita – Ferizaj 25:51 (15:23)

Drita: Vokshi 9, Hyseni, Mustafa, Ibrahimi, Baftjari 7, Reqani, Jashari, Sadiku 1, Arifi 2, Daku 1, Isufi, Krasniqi 5

Ferizaj: Haliti, Beka, Sylejmani 1, Fazlija 8, Trajkoska 5 , Koneski 11, Kupina 2, Thaqi 1, Syla 3, Kelmendi 13, Basha 2, Shabani 5, Damaneku, Mehmeti


List of videos
Edicioni 2019/2020
Prizreni 31 : 31 Vushtrria
16.11.2019 | 16:00
P1 Prizreni 14 : 16 Vushtrria
Drenica 30 : 40 Vëllaznimi
16.11.2019 | 19:00
P1 Drenica 10 : 21 Vëllaznimi
Llapi 45 : 23 Drita
16.11.2019 | 19:00
P1 Llapi 23 : 8 Drita
Prishtina 35 : 28 Trepça
15.11.2019 | 17:30
P1 Prishtina 16 : 15 Trepça
BESA Famgas 45 : 33 Kastrioti
16.11.2019 | 19:00
P1 BESA Famgas 22 : 13 Kastrioti
Edicioni 2019/2020
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 BESA Famgas 9 9 0 0 375 : 184 191 18
2 Prishtina 9 8 0 1 346 : 248 98 16
3 Trepça 9 6 1 2 299 : 250 49 13
4 Kastrioti 9 6 0 3 329 : 290 39 12
5 Vëllaznimi 9 4 0 5 269 : 278 -9 8
6 Vushtrria 9 3 2 4 266 : 292 -26 8
7 Drenica 9 3 0 6 272 : 306 -34 6
8 Prizreni 9 2 1 6 265 : 323 -58 5
9 Llapi 9 2 0 7 226 : 296 -70 4
10 Drita 9 0 0 9 231 : 411 -180 0
Edicioni 2019/2020
Vëllaznimi 32 : 50 Ferizaj
16.11.2019 | 14:00
P1 Vëllaznimi 14 : 21 Ferizaj
Prishtina 38 : 22 Shqiponja
17.11.2019 | 14:30
P1 Prishtina 17 : 8 Shqiponja
Jusuf Gërvalla 15 : 33 Vushtrria
16.11.2019 | 13:00
P1 Jusuf Gërvalla 5 : 14 Vushtrria
Kastrioti 20 : 34 Istogu
16.11.2019 | 17:00
P1 Kastrioti 10 : 17 Istogu
Drita 22 : 37 Samadrexha
17.11.2019 | 13:30
P1 Drita 9 : 13 Samadrexha
Edicioni 2019/2020
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Ferizaj 8 8 0 0 313 : 211 102 16
2 Istogu 8 7 0 1 268 : 174 94 14
3 Vushtrria 8 6 0 2 258 : 173 85 12
4 Prishtina 8 6 0 2 240 : 170 70 12
5 Kastrioti 8 4 0 4 226 : 219 7 8
6 Jusuf Gërvalla 8 2 2 4 183 : 227 -44 6
7 Samadrexha 8 2 1 5 183 : 245 -62 5
8 Shqiponja 8 2 0 6 203 : 247 -44 4
9 Vëllaznimi 8 1 1 6 218 : 283 -65 3
10 Drita 8 0 0 8 153 : 296 -143 0

Facebook