• Shqip
  • English
  • German
  • French
Xhiroja fillon të premten, superderbi të shtunën
Xhiroja fillon të premten, superderbi të shtunën
Me ndeshjen Trepça – Vëllaznimi fillon xhiroja e 16-të e Superligës së Kosovës për hendbollistë. Kjo ndeshje e rivalëve të vjetër luhet të premten (nesër) nga ora 18:30 në Mitrovicë. Të dy skuadrat kanë fituar para një jave kurse tashmë janë në mesin e tabelës. Vëllaznimi është në vend të pestë me 12 pikë derisa Trepça renditet e shtata me 9 pikë.
Kjo ndeshje i lë vend tri takimeve që luhen të shtunën. Të shtunën zhvillohet edhe superderbi i stinorit pranveror në mes të Kastriotit e kampionit aktual, Besa Famgas. Derbi luhet në Ferizaj, të shtunën nga ora 19:00. Kastrioti e Besa Famgas i kanë nga 28 pikë dhe mbajnë dy pozitat e para në tabelë. Janë këto dy ekipet kryesore në garën për titull, pa harruar Prishtinën që është e treta me 26 pikë. Ndeshjen e luajtur në Pejë mes Besës e Kastriotit e kishte fituar Besa me dy gola diferencë (21:19).
Pritet që ndeshja në Ferizaj të jetë shumë e fortë, cilësore dhe një reklamë e mirë për hendbollin kosovar në përgjithësi. Poashtu pritet të ketë numër të madh shikuesish për të parë dy skuadat që në rradhët e veta kanë shumë lojtarë reprezentues të Kosovës.
Të shtunën janë edhe ndeshjet Drita – Drenica (17:30) dhe Samadrexha – Zhegra (19:00). Ndeshja e fundit e xhiros së 16-të është ajo në mes të Prishtinës e Vushtrrisë që luhet të dielen nga ora 14:30.
Para ndeshjeve të seniorëve luhen ndeshjet e ligës së kadetëve.
List of videos
Sezoni 2018/2019
Vushtrria 22 : 42 Besa Famgas
24.04.2019 | 19:00
P1 Vushtrria 11 : 25 Besa Famgas
Kastrioti - : - Prishtina
25.04.2019 | 19:00
P1 Kastrioti - : - Prishtina
Vëllaznimi - : - Drita
25.04.2019 | 19:00
P1 Vëllaznimi - : - Drita
Sezoni 2018/2019
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Besa Famgas 26 24 0 2 893 : 462 431 48
2 Kastrioti 25 22 0 3 929 : 539 390 44
3 Prishtina 25 19 0 6 862 : 607 255 38
4 Drita 25 10 0 15 686 : 810 -124 20
5 Vushtrria 26 9 3 14 659 : 836 -177 20
6 Vëllaznimi 25 8 3 14 620 : 766 -146 19
7 Trepça 23 10 1 12 595 : 689 -94 21
8 Drenica 23 7 2 14 575 : 679 -104 16
9 Zhegra 23 7 1 15 669 : 820 -151 15
10 Samadrexha 23 1 0 22 574 : 854 -280 2
Sezoni 2018/2019
Drita - : - Istogu
28.04.2019 | 15:00
P1 Drita - : - Istogu
Samadrexha - : - Jusuf Gervalla
28.04.2019 | 15:00
P1 Samadrexha - : - Jusuf Gervalla
Vjosa 0 : 10 Kastrioti
27.04.2019 | 00:00
P1 Vjosa - : - Kastrioti
Vëllaznimi - : - Vushtrria
27.04.2019 | 17:00
P1 Vëllaznimi - : - Vushtrria
Shqiponja - : - Prishtina
28.04.2019 | 14:00
P1 Shqiponja - : - Prishtina
Sezoni 2018/2019
Logo Ekipi L F B H +/- P
1 Istogu 17 16 0 1 593 : 336 257 32
2 Vushtrria 17 14 1 2 594 : 358 236 29
3 Prishtina 17 11 3 3 543 : 381 162 25
4 Shqiponja 17 11 1 5 568 : 422 146 23
5 Kastrioti 17 9 1 7 417 : 367 50 18
6 Drita 17 7 0 10 446 : 521 -75 14
7 Samadrexha 17 6 0 11 389 : 508 -119 12
8 Jusuf Gervalla 16 4 1 11 342 : 480 -138 9
9 Vëllaznimi 17 3 1 13 336 : 580 -244 7
10 Vjosa 18 0 0 18 242 : 517 -275 0

Facebook