Vdiq Xhemail Kasumi, pionier i hendbollit kosovar dhe më meritori për ngritjen e Borcit

Hendbolli kosovar ka mbetur pa një personalitet shumë të rëndësishëm. Dje ka vdekur Xhemail Kasumi, pionier i hendbollit kosovar dhe më meritori për shndërrimin e Borcit të Ferizajt në superfuqi të hendbollit. Ai ka vdekur në moshën 83-vjeçare, ndërsa varrimi i të ndjerit është bërë sot.I ndjeri Kasumi ishte lojtar i gjeneratës së parë të […]

Skuadrat e kreut para fitoreve të reja

Të shtunën e të dielen luhen ndeshjet e javës së 15-të të Superligës së hendbollisteve. Skuadrat e kreut të tabelës llogarisin në pikë të reja.Lideri, Istogu, është mysafir i Ulpianës, të shtunën nga ora 12:30.Ndërkohë Prishtina e pret Vjosën dhe po ashtu nuk pritet të ketë telashe për fitore. Ndeshja Prishtina – Vjosa luhet nga […]

Sukses tjetër i Kombëtares së Kosovës, shpallet më e mira e vitit 2021

Kombëtarja e Kosovës në hendboll është shpallur më e mira e vitit 2021 në Kosovë në konkurrencë të meshkujve.Kombëtarja jonë është shpallur më e mira në ceremoninë “Laureatët 2021” që të enjten mbrëma e ka mbajtur Komiteti Olimpik i Kosovës.Kombëtarja jonë vitin e kaluar kishte një fitore historike dhe një barazim me Rumaninë. Ka pasur […]

Pas Shaban Zogajt lëndohet edhe motra e tij, Njoma

Shaban Zogaj vlerësohet e ardhmja e Kombëtares së Kosovës në hendboll. 19-vjeçari ka shfaqur nivel të lartë në ndeshjet kualifikuese për Botërorin 2023. Por Zogaj pësoi lëndim të rëndë në ndeshjen e 12 janarit ndaj Turqisë dhe nuk mundi të paraqitet në ndeshjen vendimtare me Belgjikën. Shaban Zogaj, që bën karrierë në Danimarkë, ka pësuar […]