Mblidhet Këshilli Organizativ, ndahen detyrat për organizimin e Evropianit

Sot është mbajtur mbledhja e Këshillit Organizativ të Kampionatit Evropian për hendbolliste që muajin e ardhshëm mbahet në Prishtinë.Këshillin Organizativ të Evropianit U19 për hendbolliste (Divizioni B ) e udhëheq presidenti i FHK-së, Eugen Saraçini. Ai ka kërkuar angazhim maksimal nga të gjithë të përfshirët që Kosova edhe njëherë të dëshmohet nikoqire shembullore. Në mbledhjen […]

Vdiq profesor Arsim Fehmiu, FHK-ja i shpreh ngushëllime familjes Fehmiu

Ka ndërruar jetë doajeni i sportit kosovar, profesor Arsim Fehmiu. Profesor Fehmiu vdiq të martën në Prishtinë në moshën 91-vjeçare.Kontributi i të ndjerit për zhvillimin e sportit kosovar është i madh. Ai ka kontribuuar edhe në zhvillimin e hendbollit në vendin tonë. Ishte pjesë e skuadrës Normalisti, të themeluar në vitin 1953. Më pas ishte […]

Atmosferë pune te Kombëtarja U19

Në atmosferë shumë pozitive ka nisur grumbullimi i hendbollisteve të Kombëtares U19 të Kosovës. Hendbollistet tona të reja janë mbledhur të hënën në Gjakovë, ndërsa përkushtimi është maksimal për t’u përgatitur sa më mirë për Kampionatin Evropian që mbahet në Prishtinë. Edhe te shtabi teknik janë të vendosur që grumbullimi të shfrytëzohet maksimalisht për të […]

Shqiponja, kampione në Ligën e Pioniereve

Shqiponja e Gjakovës është kampione e Kosovës në hendboll në konkurrencën e pioniereve. Në finale të turneut përfundimtar, të hënën, Shqiponja e mposhti Samadrexhën me rezultat 22:15. Turneu final, përkatësisht Final8, është zhvilluar në Gjakovë. Pas minutës së 15-të skuadra gjakovare nisi shkëputjen. Dhe pas rezultatit 6:6, Shqiponja kaloi në epërsi 12:6. Më pas gjakovaret […]