Bajçinca delegate në ndeshjen mes Malit të Zi e Italisë

Delegatja nga Kosova, Shqipe Bajçinca –Brestovci ishte delegate e EHF-se për ndeshjen në mes të Malit të Zi dhe Italisë që i takoi fazës së dytë kualifikuese për evropianin e këtij viti për hendbolliste. Kjo ndeshje u zhvillua të shtunën në Podgoricë para 1350 shikuesve. Fitore shënoi Mali i Zi me rezultat 28:22.

Profesoresha Bajçinca po e rrit gjithnjë e më shumë prezencën e saj në ndeshje të Federatës Evropiane të Hendbollit falë paraqitjeve të nivelit të lartë, përkatësisht për shkak të kryerjes së punëve në përpikmëri të plotë me rregulloret. Ajo për gjyqtare të shtunën në Podgoricë i kishte gjyqtaret nga Greqia, Ioanna Christidi dhe Ioanna Papamattheou.

Te Mali i Zi hendbollistja më e mirë ishte shqiptarja Dijana Ujkiq (Ujkaj) që i shënoi pesë gola. Mali i Zi i ka fituar të gjitha gjashtë ndeshjet dhe ka fituar grupin me 12 pikë. Është kualifikuar në Evropian. E dyta ishte Polonia, e treta Sllovaka dhe e katërta Italia.

Bajçinca është përzgjedhur për të kryer punën e delegates edhe në kampionatin evropian U-20 për meshkuj që mbahet këtë verë në Slloveni.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Ndërsa në shtabin e tij teknik janë Fatmir Muhaxheri, Veton Hajrizi dhe fizioterapeuti Agon Bytyqi. …

Luigj Quni me Amicitia Zurich ka arritur fitoren e dytë të edicionit në Superligën e …

Me vetëm një gol dallim ka fituar Ferizaj ndaj Samadrexhës, të dielën në ndeshjen përmbyllëse …

Pas dy humbjeve, Trepça është kthyer te fitorja të dielën. Në kuadër të javës së …

Istogu ka vazhduar me fitore në Superligën e hendbollisteve. Në derbin e xhiros së 14-të, …

Lojtaret e Kosoves pershendesin njani tjetrin

Ndërsa në shtabin e tij teknik janë Fatmir Muhaxheri, Veton Hajrizi dhe fizioterapeuti Agon Bytyqi. Përzgjidhja Nr Name Club …

Luigj Quni ne akcion per klubin e tij Amicitia Zurich

Luigj Quni me Amicitia Zurich ka arritur fitoren e dytë të edicionit në Superligën e Zvicrës. Në fitoren 26:25 …

Me vetëm një gol dallim ka fituar Ferizaj ndaj Samadrexhës, të dielën në ndeshjen përmbyllëse të javës së 14-të …

Pas dy humbjeve, Trepça është kthyer te fitorja të dielën. Në kuadër të javës së 20-të kampionale, përkatësisht javës …

Istogu ka vazhduar me fitore në Superligën e hendbollisteve. Në derbin e xhiros së 14-të, Istogu të shtunën e …

Vushtrria ka arritur fitore të rëndësishme në garën për mbetjen në elitën e hendbollit kosovar. Të shtunën në kuadër …

Besa Famgas nuk po ka të ndalur në këtë edicion të Superligës së Kosovës në hendboll. Të shtunën në …

Istogu – Vushtrria është kryendeshja e javës së 14-të në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të fermave. …