Bajçinca delegate në ndeshjen mes Malit të Zi e Italisë

Delegatja nga Kosova, Shqipe Bajçinca –Brestovci ishte delegate e EHF-se për ndeshjen në mes të Malit të Zi dhe Italisë që i takoi fazës së dytë kualifikuese për evropianin e këtij viti për hendbolliste. Kjo ndeshje u zhvillua të shtunën në Podgoricë para 1350 shikuesve. Fitore shënoi Mali i Zi me rezultat 28:22.

Profesoresha Bajçinca po e rrit gjithnjë e më shumë prezencën e saj në ndeshje të Federatës Evropiane të Hendbollit falë paraqitjeve të nivelit të lartë, përkatësisht për shkak të kryerjes së punëve në përpikmëri të plotë me rregulloret. Ajo për gjyqtare të shtunën në Podgoricë i kishte gjyqtaret nga Greqia, Ioanna Christidi dhe Ioanna Papamattheou.

Te Mali i Zi hendbollistja më e mirë ishte shqiptarja Dijana Ujkiq (Ujkaj) që i shënoi pesë gola. Mali i Zi i ka fituar të gjitha gjashtë ndeshjet dhe ka fituar grupin me 12 pikë. Është kualifikuar në Evropian. E dyta ishte Polonia, e treta Sllovaka dhe e katërta Italia.

Bajçinca është përzgjedhur për të kryer punën e delegates edhe në kampionatin evropian U-20 për meshkuj që mbahet këtë verë në Slloveni.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën mbrëma në Istog, …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në palestrën “Karagaçi” në Pejë. …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova