Bardh Berisha, portier shtesë për kombëtaren U-20

Ekipet kombëtare të Kosovës në hendboll vazhdojnë të jenë joshëse për lojtarët me rrënjë nga Kosova që kanë lindur e janë zhvilluar në vende evropiane. Numër i madh i lojtarëve të klubeve evropiane po i bashkohen Kombëtares U-20, por natyrisht vetëm më të mirët do të përzgjedhen për të luajtur, ndërsa e drejta e përzgjedhjes i takon ekskluzivisht selektorit dhe shtabit të tij të trajnerëve.

Për një vend në kombëtaren U-20, përkatësisht për pozitën e portierit do të konkurrojë edhe Bardh Berisha, një portier i talentuar që jeton në Suedi. Berisha ka lindur në Skara të Suedisë më 14 mars të vitit 1999 dhe luan në klubin Skara HK. Është i gjatë 193 centimetra, pra ka gjatësi ideale për një portier të hendbollit. Bardhi para një jave ishte për vizitë në Kosovë, përkatësisht në Federatën e Hendbollit të Kosovës dhe ka kompletuar dokumentacionin që të fitojë të drejtën që të luajë për Kosovën. Ai poashtu zhvilloi një stërvitje me Prishtinën. Berisha të enjten mori dokumentacionin e nevojshëm.

Kështu për pozitën e portierit te Kombëtarja U-20 do të jetë një konkurrencë e jashtëzakonshme. Do të konkurrojnë Art Luzha, Flakrim Beqiraj, Behar Terziqi e Bardh Berisha. Berisha ka prejardhje nga Prishtina.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për “Euro 2022”. Në Alingsas …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu ka bërë vend në …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. Kalimin në Superligë “vreshtarët” …

Drita e Gjilanit do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat) edhe në edicionin e ardhshëm. Mbetjen …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll të premten ka udhëtuar për në Suedi, ndërsa sot vazhdon përgatitjet për ndeshjen përmbyllës …

Pasi fundjavën e kaluar filloi gara në Ligën e Pionierëve, këtë javë garat i nisin edhe pionieret. Në grupin …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova