Bardh Berisha, portier shtesë për kombëtaren U-20

Ekipet kombëtare të Kosovës në hendboll vazhdojnë të jenë joshëse për lojtarët me rrënjë nga Kosova që kanë lindur e janë zhvilluar në vende evropiane. Numër i madh i lojtarëve të klubeve evropiane po i bashkohen Kombëtares U-20, por natyrisht vetëm më të mirët do të përzgjedhen për të luajtur, ndërsa e drejta e përzgjedhjes i takon ekskluzivisht selektorit dhe shtabit të tij të trajnerëve.

Për një vend në kombëtaren U-20, përkatësisht për pozitën e portierit do të konkurrojë edhe Bardh Berisha, një portier i talentuar që jeton në Suedi. Berisha ka lindur në Skara të Suedisë më 14 mars të vitit 1999 dhe luan në klubin Skara HK. Është i gjatë 193 centimetra, pra ka gjatësi ideale për një portier të hendbollit. Bardhi para një jave ishte për vizitë në Kosovë, përkatësisht në Federatën e Hendbollit të Kosovës dhe ka kompletuar dokumentacionin që të fitojë të drejtën që të luajë për Kosovën. Ai poashtu zhvilloi një stërvitje me Prishtinën. Berisha të enjten mori dokumentacionin e nevojshëm.

Kështu për pozitën e portierit te Kombëtarja U-20 do të jetë një konkurrencë e jashtëzakonshme. Do të konkurrojnë Art Luzha, Flakrim Beqiraj, Behar Terziqi e Bardh Berisha. Berisha ka prejardhje nga Prishtina.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu – Vushtrria është kryendeshja e javës së 14-të në Superligën e Kosovës në hendboll …

Në fundjavë luhen ndeshjet e ardhshme në kuadër të kampionatit të Kosovës në hendboll. Në …

Kastrioti e ka fituar bindshëm përballjen e skuadrave me traditë në hendbollin kosovar. Të mërkurën …

Presidenti i Federatës Ndërkombëtare të Hendbollit, Hassan Moustafa ka uruar Eugen Saraçinin me rastin e …

Hendbollisti premtues, Yll Muqolli, ka shënuar 10 gola të martën mbrëma në fitoren e re …

Istogu – Vushtrria është kryendeshja e javës së 14-të në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të fermave. …

Në fundjavë luhen ndeshjet e ardhshme në kuadër të kampionatit të Kosovës në hendboll. Në Superligën A të hendbollistëve …

Kastrioti e ka fituar bindshëm përballjen e skuadrave me traditë në hendbollin kosovar. Të mërkurën mbrëma në palestrën “Minatori” …

Presidenti i Federatës Ndërkombëtare të Hendbollit, Hassan Moustafa ka uruar Eugen Saraçinin me rastin e rizgjedhjes ne postin e …

Hendbollisti premtues, Yll Muqolli, ka shënuar 10 gola të martën mbrëma në fitoren e re të Besa Famgas. Në …

Dyshja prishtinase e gjyqtarëve të hendbollit, Sherif Xhema e Besfort Jahja, kanë pasur angazhim evropian të hënën. Xhema e …

Me ndeshjen Besa Famgas – Vëllaznimi fillon gara në Superligën A të Kosovës në hendboll (meshkujt). Në Superligën A …

Të dielën u luajtën katër ndeshje të xhiros së 13-të të Superligës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …