Besa e fiton bindshëm finalen e parë

Besa FamGas ka bërë hapin e parë drejt mbrojtjes së titullit të kampionit të Kosovës në hendboll. Në ndeshjen e parë finale të plejofit, Besa FamGas të enjten mbrëma fitoi bindshëm ndaj Prishtinës me rezutat 37:23. Ndeshja u luajt në palestrën “Karagaçi” në Pejë para disa qindra shikuesve.

Ekipi vendas ka dominuar prej fillimit të ndeshjes dhe ka shkuar duke e rritur epërsinë deri në fund. Pas pjesës së parë rezultati ishte 18:11 në të mirë të Besës.

Të gjithë lojtarët e ekipit pejan dhanë kontribut në fitoren e lartë. Plot 12 lojtarë shënuan gola, ndërsa më efikasët ishin Kastriot Jupa e Drilon Tahirukaj me nga shtatë gola. Te Prishtina më së shumti realizoi Deniz Terziqi, 12 gola.

Ndeshja e dytë e finales së plejofit luhet në fundjavë në Prishtinë. Besës i duhet edhe një fitore apo edhe një barazim për të siguruar titullin. Ndërkohë nëse rezultati barazohet në 1:1 atëherë ndeshja e tretë do të luhet në Pejë.

Besa e ka përparësinë e terrenit vendas në ndeshjen e tretë eventuale, për shkak se në kampionat përfundoi më lart se Prishtina. Besa ishte e para kurse Prishtina e dyta. Në gjysmëfinale të plejofit Besa pas dy ndeshjeve e kaloi Dritën kurse Prishtina e eliminoi Kastriotin e Ferizajt.

Besa ka vite që po dominon në gara, ndërsa Prishtina këtë edicion e ka rivalizuar më së shumti. Dy skuadrat janë takuar katër herë gjatë kampionatit. Besa i ka tri fitore e Prishtina një. Ekipi pejan fitoi ndaj Prishtinës edhe në finale të Kupës.

Besa FamGas – Prishtina 37:23 (18:11)

Besa FamGas: Arbër Curri, Bajram Idrizi 1, Goran Biljaka 3, Veton Broqi, Egzon Gjuka 3, Kastriot Jupa 7, Yll Muqolli 1, Dijon Idrizi 1, Tarik Megjiq 4, Drenit Tahirukaj 1, Drilon Tahirukaj 7, Bujar Ramosaj, Ante Kukrika 4, Haris Berisha, Ardit Tafilaj 2, Jon Muqolli 3.

Prishtina: Mitko Stoilov, Ylli Visoka 4, Albi Gjuka 1, Safet Gashi, Ardian Murtezi, Lindrit Fetahu 1, Agon Bajqinovci 2, Krste Kosteski, Kushtrim Kastrati, Petrit Prekazi 3, Beni Syla, Deniz Terziqi 12, Melos Shahini, Kreshnik Krasniqi, Mërgim Ademi.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova