Besa Famgas kërkon fitore në Pejë

Hendbollistët e skuadrës kampione, Besa Famgas po i vazhdojnë përgatitjet për ndeshjen e kthimit të rrethit të dytë të Kupës së EHF-së. Besa Famgas të shtunën në palestrën “Karagaçi” e pret nënkampionin e Norvegjisë, skuadrën Drammen. Ndeshja zhvillohet në ora 19:00. Ndeshjen e parë të luajtur të dielen në Norvegji e ka fituar Drammeni me rezultat 37:26. Besa kishte paraqitje të mirë në Norvegji dhe humbja ishte më e lartë se që ishte dallimi në mes të skuadrave.

Te Besa presin fitore, ndërsa janë të vetëdijshëm se kualifikimi është shumë i vështirë. Por fitorja ndaj një skuadre si Drammeni do të ishte me shumë rëndësi për Besën dhe hendbollin kosovar në përgjithësi. Trajneri Arben Muqolli është optimist para ndeshjes të së shtunës.

“Jemi duke u përgatitur sa më mirë që të shënojmë fitore. Tash e njohim mjaftë mirë kundërshtarin, por për t’u kualifikuar më tutje shansat janë shumë, shumë të vogla. Thuajse nuk ka shanse për arsye se Drammeni është një ekip i fortë dhe më i mirë se ne. Por besoj se me ndihmën e shikuesve dhe duke shfrytëzuar terrenin vendas, mund të fitojmë. Fitorja e ekipit tonë do të ishte e mirë për gjithë hendbollin kosovar. Natyrisht edhe për lojtarët tanë dhe për ecurinë e mëtejme të tyre”, ka deklaruar Arben Muqolli.

Besa Famgas në rrethin e parë e eliminoi skuadrën nga Gjeorgjia, Batumi, duke e mposhtur me rezultat të lartë në dy takimet që ishin luajtur muajin e kaluar në Pejë.

“Në Norvegji kemi pritur një rezultat më të mirë, por nuk ndodhi ashtu. Deri në mesin e pjesës së dytë qëndruam mirë, por në fund na lëshoi forca për arsye që momentalisht bankën e kemi me lojtarë të rinjë. Nuk po kemi mundësi të bëjmë shumë ndërrime në lojëra të forta si këto me Drammenin”, ka deklaruar Muqolli.

Të gjithë te Besa presin edhe përkrahjen e shikuesve për të shfaqur më të mirën ndaj ekipit norvegjez.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova