Besa Famgas vazhdon dominimin, mposht thellë Prishtinën

Egzon Gjuka ka shënuar 10 gola, ndërsa Yll Muqolli ka shtuar tetë të tjerë për ta udëhequr Besa Famgasin drejt një tjetër fitoreje të thellë në Superligën A të Kosovës në hendboll.

Skuadra pejane të mërkurën mbrëma në kryeqytet fitoi bindshëm ndaj Prishtinës me rezultat 39:25. Është pritur rezistencë më e madhe nga Prishtina, por Besa Famgas ishte superiore.

Nga fillimi pejanët kanë nisur shkëputjen në rezultat, ndërsa pjesa e parë përfundoi 19:14 për Besën. Epërsia e skuadrës kampione ka vazhduar të rritet në pjesën e dytë dhe në fund ishte 14 gola.

Besa Famgas ka fituar 25 ndeshjet e deritashme dhe udhëheq në tabelë me 50 pikë. Besa prej pozitës së parë edhe do të startoj në plejof. Ndërkohë Prishtina është e dyta me 39 pikë.

Të mërkurën u luajt edhe një ndeshje tjetër e javës së 25-të të Superligës A. Në Mitrovicë, Trepça fitoi ndaj Drenicës me rezultat 26:19. Trepça është e treta me 28 pikë, kurse Drenica e gjashta me 16 pikë.