Besa në formë para turneut të Kupës, fiton bindshëm në Ferizaj

Kampionia në fuqi, Besa Famgas, ka shfaqur formë të lartë në prag të turneut final të Kupës së Kosovës.
Të shtunën në palestrën “Bill Clinton” në Ferizaj, Besa e mposhti Kastriotin me rezultat bindës, 36:26. Ndeshja i takoi xhiros së 28-të, përkatësisht të fundit, të stinorit të rregullt në Superligën e Kosovës në hendboll.
E frymëzuar nga dhjetë pritjet e Mursel Mehmetit, Besa në pjesën e parë ishte vazhdimisht në epërsi, ndërsa në minutën e 18-të rezultati ishte 10:5 për pejanët. Deri në fund të pjesës së parë dallimi ishte nëntë gola në të mirë të Besa Famgas (19:10). Në pjesën e dytë mysafirët vetëm mbajtën epërsinë për të fituar bindshëm në fund.
Pos Mehmetit te Besa Famgas u dalluan edhe Olsi Mulaj me tetë gola, Antonio Vozila me shtatë dhe Arbios Mushkolaj e Jon Vokshi me nga gjashtë gola.
Lulzim Shabani i kishte tetë gola për Kastriotin. Gjashtë i realizoi Beni Sula, ndërsa katër Deniz Terziqi.
Besa në plejof starton nga pozita e dytë. I ka 48 pikë. Kastrioti përfundon i treti me 36 pikë. Këto dy skuadra do të përballen edhe në gjysmëfinale të plejofit. Por fillimisht në javën e ardhshme i pret turneu final i Kupës, që zhvillohet në Pejë.

Lajme tjera