Besa shkon tutje pas një fitore tjetër bindëse

Kampioni i Kosovës, Besa Famgas është kualifikuar në rrethin e dytë të Kupës së EHF-së. Në rrethin e parë ekipin pejan e eliminoi Batumin e Gjeorgjisë ndaj të cilës skuadër arriti dy fitore të larta. Të dielen në palestrën “Karagaçi” në Pejë, Besa fitoi me rezultat 37:22. Pas pjesës së parë rezultati ishte 19:12 për vendasit. Në fakt fitorja ka mundur të jetë edhe më e lartë, pasi pejanët ishin dominant gjatë tërë kohës. Por epërsia e lartë e krijuar herët dhe dallimi në cilësi i skuadrave bëri të veten, ndërsa në fund fitorja ishte shumë e thellë.

Të shtunën në “Karagaç” Besa fitoi me rezultat 30:20 dhe kështu e siguroi kualifikimin thuajse pas ndeshjes së parë. Por në të dytën kampioni kosovar u shfaq edhe më fuqishëm. Është ky një fillim i shkëlqyeshëm i paraqitjes së ekipeve kosovare në edicionin e ri të Kupave Evropiane në hendboll, që shpresohet se do të vazhdohet edhe nga skuadrat tjera.

Trajneri Arben Muqolli të dielen ua dha rastin të gjithë lojtarëve dhe të gjithë shfaqën vlera. Gola shënuan plot 12 lojtarë. Më efikasi ishte Egzon Gjuka me pesë gola. Nga katër i realizuan Bajram Idrizi, Drenit Tahirukaj e Ardit Tafilaj.

Në xhiron e dytë Besa përballë do ta ketë skuadrën e madhe nga Norvegjia, Drammen. Ndeshjet do të luhen në tetor..

Besa Famgas – Batumi 37:22 (19:12)

Besa Famgas: Mehmeti, B.  Idrizi 4, Broqi, Gjuka 5, Jupa 2, Y. Muqolli 2, Tetova 2, D. Idrizi 3, Dre. Tahirukaj 4, Dri. Tahirukaj 3, Ramosaj 3, Kukrika 2, Berisha, Tafilaj 4, J. Muqolli 3.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova