Brazili shokon Kroacinë

Kroacia është shokuar të dielen në kampionatin botëror për hendbollistë që po mbahet në Gjermani e Danimarkë. Në ndeshjen e parë të saj në raundin kryesor, Kroacia pësoi nga Brazili me rezultat 29:26. Ndeshja është zhvilluar para 15 mijë shikuesve në Koln të Gjermanisë. Haniel Langaro shënoi nëntë gola për Brazilin, kurse Domagoj Duvnjak gjashtë për Kroacinë.

Me këtë humbje të papritur, kroatët kanë zvogëluar gjasat për të kaluar në gjysmëfinale. Kroacia kishte fituar pesë ndeshjet në fazën e parë grupore dhe vlerësohej favorit. Por Brazili arriti fitore të madhe. Kroacia mbetet e treta në grupin I me katër pikë që i trashëgoi nga faza e para. Brazili është i pesti me 2 pikë. Franca ka fituar bindshëm të dielen ndaj Islandës me rezultat 31:22 dhe tani udhëheq me 7 pikë nga katër ndeshje. Gjermania ka 5 pikë nga tri ndeshje, në vend të dytë.

Të hënën janë ndeshjet Spanja – Brazili (18:00) e Kroacia – Gjermania (20:30).

Në grupin II nuk kishte befasi. Hungaria e mposhti Tunizinë me 26:21 kurse Norvegjia fitoi ndaj Egjiptit me 32:28. Të hënën janë ndeshjet Suedia – Norvegjia (18:00) dhe Egjipti – Danimarka (20:30).

Grupi I

1. Franca             4             7

2. Gjermani         3             5

3. Kroacia            3             4

4. Spanja              3             2

5. Brazili               3             2

6. Islanda             4             0

Grupi II

1. Danimarka      3             6

2. Suedia              3             6

3. Norvegjia        3             4

4. Hungaria         4             3

5. Egjipti               3             1

6. Tunizia             4             0

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova