Faruk Shala, kryetar i Shoqatës së Trajnerëve

Të martën është mbajtur Kuvendi i Punës dhe Kuvendi Zgjedhor i Shoqatës së Trajnerëve të Hendbollit të Kosovës. Në rend të ditës ishte miratimi i raportit financiar, miratimi i raportit të punës dhe zgjedhja e kryetarit dhe këshillit drejtues të shoqatës.Leonard Cula ka udhëhequr shoqatën për dy mandate, përkatësisht për tetë vjet, dhe mandati i […]

Përmbyllet shkollimi për trajnerë

Prej të premtes (sot) e deri të dielën mbahet moduli i tretë i shkollimit bazik për trajnerë, sipas RINCK Konventës. Në modulet e kaluara është bërë punë e madhe dhe cilësire, ndërsa pjesëmarrësit janë ndarë shumë të kënaqur, ashtu si edhe ligjëruesit. Moduli i tretë mbahet të premten, të shtunën e të dielën. Nazim Myrtaj […]

Ka përfunduar moduli i dytë i shkollimit për trajnerë

Këtë fundjavë ka vazhduar shkollimi i trajnerëve kosovarë, sipas RINCK Konventës. Shkollimi po bëhet në bashkëpunim me Akademinë Olimpike të Kosovës.Të shtunën e të dielën ka përfunduar modul i dytë, ndërsa moduli i tretë mbahet më 16, 17 dhe 19 dhjetor.Pjesëmarrësit janë të kënaqur me informatat që po i marrin, ndërsa ligjëruesit me angazhimin dhe […]

Mitat Ferati: Vajzat tona kanë potencial të madh

Kryetrajneri i Kombëtares U17 , Mitat Ferati, është ndarë shumë i kënaqur me punën që është bërë gjatë grumbullimit të javës së kaluar. Për pesë ditë hendbollistet kandidate për vend në Kombëtaren U17 ishin të grumbulluara në Gjakovë. Ishte kampi i parë për Feratin si kryetrajner i Kombëtares U17 të hendbollisteve.“Hendbollistet e reja filluan me […]

Arben Muqolli merr drejtimin e Vushtrrisë

Trajneri pejan, Arben Muqolli, ka marrë drejtimin e KH Vushtrrisë. Klubi vushtrrias të enjten ka zyrtarizuar marrëveshjen me Muqollin, ish-lojtarin e dalluar të hendbollit. Muqolli ka punuar gjatë te Besa Famgas, ndërsa është larguar gjatë verës nga klubi pejan. Ai ndërkohë u emërua trajner i Kosovës U20, ndërsa do ta drejtoj Vushtrrinë që pas kthimit […]

Seminari i trajnerëve, shumë i suksesshëm

Ka përfunduar seminari për trajnerë, që është vlerësuar shumë i suksesshëm. Seminarin e ka organizuar Shoqata e Trajnerëve të Hendbollit të Kosovës, ndërsa është mbajtur të shtunën e të dielën në Rahovec. Interesimi i trajnerëve kosovarë të hendbollit ishte i madh, ndërsa gjatë dy ditëve në teori dhe në praktikë janë shtjelluar tema me rëndësi […]

Në fundjavë seminari për trajnerë

Shoqata e Trajnerëve të Hendbollit të Kosovës në fundjavë e organizon seminarin e rregullt në prag të fillimit të edicionit të garave. Seminari mbahet të shtunën e të dielën në Rahovec. Ligjëruese do të jetë lektorja nga Federata Evropiane e Hendbollit, Lidija Bojiq Çaçiq. Të shtunën prej orës 9:30 është regjistrimi i pjesëmarrësve, që bëhet […]

Në kampin e FHK-së edhe trajneri i suksesshëm Ibish Thaqi

Trajneri i suksesshëm kosovar, Ibish Thaqi, ka qëndruar të enjten për vizitë në kampin veror që Federata e Hendbollit e Kosovës e ka organizuar në Gjakovë. Thaqi zejen e trajnerit e kryen në Austri, ku ka pasur karrierë të suksesshme edhe si lojtar. Ai së fundi udhëhoqi skuadrën Krems drejt titullit të kampionit. Tashmë ka […]

U mbajt seminari për trajnerë para fillimit të edicionit pranveror

Të dielën në Prishitnë është mbajtur seminari për trajnerë në prag të edicionit pranvero të garave në hendbollin kosovar. Për trajnerët ka ligjëruar Pr.dr. Pori Primoz ligjerus zyrtar i EHF-së gjithashtu ligjerues edhe në fakultetin e Lublanës. . Ai ka ligjëruar për rikuperimin si formë të përgatitjes fizike, gjithashtu në takim me kreytarin e SGJHK-së […]

U mbajt seminari për trajnerë

Dr Enver Tahiraj duke ligjeruar

Të dielën në Sheshin 21 është mbajtur seminari për trajnerë në prag të edicionit të ri të garave në hendbollin kosovar. Me një fjalë rasti të pranishmit i ka përshëndetur presidenti i FHK-së, Eugen Saraçini. Për trajnerët ka ligjëruar Dr. Enver Tahiraj, trajner kondicional i Kombëtares së Kosovës.Ai ka ligjëruar për rikuperimin si formë të […]