Danimarka e Norvegjia në finale të botërorit

Përballje skandinave do të jetë finalja e kampionatit botëror për hendbollistë. Të premten në Hamburg të Gjermanisë janë luajtur dy gjysmëfinalet, ndërsa në finale kanë kaluar Danimarka e Norvegjia. Ndeshja finale luhet të dielen prej orës 17:30 në Herning të Danimarkës.

Në gjysmëfinalen e parë, Danimarka e mposhti Francën me rezultat bindës, 38:30. Pas pjesës së parë rezultati ishte 21:15 në të mirë të danezëve. Francezët i kanë fituar dy botërorët e kaluar, por të premten nuk ia dolën të kalojnë danezët. Legjenda Mikkel Hansen ishte i pandalshëm duke shënuar 12 gola për Danimarkën. Kentin Mahe shënoi 8 gola për Francën.

Edhe në gjysmëfinalen e dytë rezultat ishte bindës. Norvegjia e ka mposhtur Gjermaninë në shtëpinë e saj me rezultat 31:25. Kështu norvegjezët për herë të dytë rresht do të luajnë në finale të kampionatit botëror. Para dy vitesh ishin mposhtur nga Franca. Magnus Rod shënoi shtatë gola për Norvegjinë, kurse nga gjashtë Sander Sagosen e Bjarte Myrhol. Te Gjermania Uwe Gensheimer shënoi shtatë herë kurse Fabian Bohm realizoi gjashtë gola.

Të dy ndeshjet gjysmëfinale janë luajtur para 12,500 shikuesve.

Kështu për herë të parë ose Danimarka ose Norvegjia do të fitojnë titullin e kampionit të botës. Norvegjia e ka vetëm atë finale të vitit 2017, kurse Danimarka në finale luan për herë të katërt. Tri finalet e kaluara danezët i kanë humbur (1967, 2011, 2013). Danezët kanë fituar edhe medaljen e artë olimpike në vitin 2016.

Danimarka e Norvegjia ishin në një grup në raundin preliminar. Ndeshjen mes tyre e fitoi Danimarka me rezultat 30:26. Edhe në fazën e dytë danezët e norvegjezët ishin në një grup, por pa u përballur. Në të dy fazat Danimarka ishte e para kurse Norvegjia e dyta. Danezët kanë vetëm fitore deri tani kurse Norvegjia e ka vetëm atë humbje nga Danimarka.

Të dielën luhet edhe takimi për vend të tretë në mes të Francës e Gjermanisë (14:30).

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova