Fitore Aliu ia siguron suksesin historik skuadrës gjermane

Hendbollistet e kombëtares së Kosovës po vazhdojnë të jenë vendimtare për skuadrat e tyre. Është Fitore Aliu që në fundjavë ka shënuar gol vendimtar për skuadrën e saj,

SG Steinbach/Kappelwindeck. Falë golit të Fitores kjo skuadër i është afruar suksesit më të madh që prej themelimit. Është fare pranë inkuadrimit në Bundesliga 3, nivel në të cilin nuk ka garuar asnjëherë. SG Steinbach/Kappelwindeck të shtunën u takua në udhëtim me HSG Strohgau. Fitoi me rezultatin 29:28, falë golit të Fitores në sekondën e fundit. Ajo realizoi gol shumë të bukur nga plot 12 metra largësi. Gjithsej i pati katër gola në këtë ndeshje.

“Kur ishin edhe 10 sekonda deri në fund, ishim duke fituar me rezultat 28:27. Por më pas pranuam gol dhe rezultati u barazua. I kishim vetëm edhe pesë sekonda për të siguruar fitore. Topi menjëherë erdhi te unë dhe unë menjëherë kam goditur në drejtim të portës. Kur topi është futur në portë , është kryer loja. Kemi fituar me rezultatin 29:28. E kemi një lojë të vështirë të dielen e ardhshme, por besoj se do të fitojmë pasi jemi vendas dhe kemi tifozë shumë të mirë. Poashtu në udhëtim kemi fituar ndaj kësaj skuadre. Nëse e fitojmë këtë ndeshje, kalojmë në Bundesliga 3”, ka thënë Fitore Aliu të hënën për “kosovahandball.info”.

“Liga e tretë është shumë e fortë, por shpresoj që do të japim maksimumin dhe do të bëjmë një edicion sa më të mirë. Poashtu shpresoj që në tabelë do të jemi sa më lartë. Kjo do të jetë hera e parë që skuadra do të luajë në Bundesliga 3, por natyrisht na pret edhe një ndeshje e rëndësishme”, ka shtuar Fitorja, që është prej lojtareve kryesore edhe te Kosova.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Istogu e ka fituar ndeshjen e parë finale të plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën mbrëma në Istog, …

Besa Famgas e Prishtina kanë zhvilluar një ndeshje shumë të fortë të shtunën pasdite në palestrën “Karagaçi” në Pejë. …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova