Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Gyori, kampion për herë të gjashtë

Pas pritjes prej pesë vjetësh dhe disa humbjeve dëshpëruese në “FINAL4”, skuadra hungareze Gyori Audi ETO KC ka fituar titullin në Ligën e Kampionëve për hendbolliste.
Për Gyorin është titulli i gjashtë në histori.
Finalja e Championsit u zhvillua të dielën pasdite në Budapest në “MVM Dome” në praninë e plot 18 mijë e 500 shikuesve. Finalja ishte spektakël i vërtetë.
Gyori ka dominuar duke fituar me rezultat 30:23 ndaj skuadrës gjermane BBM Bietingheim.
Pas pjesës së parë rezultati ishte 17:12 për skuadrën hungareze.
Gyori tashmë i ka fituar pesë prej dhjetë edicioneve të garës kryesore evropiane, që kur formati aktual është prezantuar në edicionin 2013/2014.

Lajme tjera