Hendbollistet grumbullohen për ndeshjet me Hungarinë e Holandën

Hendbollistet e kombëtares së Kosovës do të grumbullohen të martën (nesër) për dy ndeshjet e fundit të kualifikimeve për kampionatin evropian të këtij viti. Hendbollistet më të mira të Kosovës i presin dy ndeshje shumë të vështira, ndaj dy prej kombëtareve më të mira në Evropë. Në kuadër të grupit të shtatë, Kosova më 30 maj nga ora 18:00 e pret Hungarinë, ndërsa më 2 qershor luan si mysafir me Holandën.

Kosova i ka humbur katër ndeshjet e deritashme dhe është e fundit në grup pas Holandës, Hungarisë e Bjellorusisë. Por për kombëtaren sukses është vetë paraqitja në fazën e dytë të kualifikimeve. Kosova kishte kaluar me sukses fazën e parë kualifikuese duke lënë prapa Izraelin e Gjeorgjinë.

Selektori Agron Shabani për këto dy ndeshje ka ftuar 22 lojtare. Grumbullimi bëhet në Hotel Afa në Prishtinë, të martën në ora 12:00.

Lista e lojtareve të ftuara:

OSMANIDorentineFollo HK Damer(NOR)
FERATAJPranveraPrishtina
ARIFIAlbanaEslövs IK (SWE)
KAMERIElmaIstogu
MEHMETIShkurtaShqiponja
REXHEPISaraHorsens Håndbold (DEN)
REXHEPIRinaHorsens Håndbold (DEN)
QORRAJMerlindaIK Våg Håndballklubb (NOR)
ALIUFitoreSG Kappelwindeck (GER)
KRASNIQIArlindaIstogu
KELMENDINjomzaVushtrria
MARKUPashkeHSC Kreuzlingen (SUI)
RUGOVAAlbinaIstogu
SHEHDADIAuroraIstogu
STAGOVAAidaPrishtina
MERDITAJArdianaTSV Ottobeuren(DEN)
SALIHAJXhevahireShqiponja
GJIKOKAJMirelaFollo HK Damer(NOR)
DEMAJLeonoraSønderjyske Damehåndbold (DEN)
SALIHUAdrianaKastrioti
FERATIToskaSporo Eglas (SUI)
ZESKOKUVeronaDHB Rotweiss Thun
Shtabi teknik
SHABANIAgronHead Coach
TAHIRIShqipeCoach
RUDAKUValbonaCoach
MARAJFatlindPhysioterapeut
HAKAJErlindaPhysioterapeut
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Përzgjedhësi i Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave, Agron Shabani, ka publikuar të hënën …

Kapiteni Valon Dedaj është i motivuar për ta udhëhequr lojën e Kombëtares së Kosovës në …

Shqiponja e Gjakovës e organizon edhe këtë vit turneun tradicional për hendbolliste. Në kuadër të …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll ka vazhduar përgatitjet për ndeshjen e së mërkurës ndaj Rumanisë. …

Të dielën u luajtën dy ndeshjet e fundit të javës së 16-të të Superligës së …

Përzgjedhësi i Kosovës në hendboll në konkurrencë të femrave, Agron Shabani, ka publikuar të hënën listën për ndeshjet kualifikuese …

Kapiteni Valon Dedaj është i motivuar për ta udhëhequr lojën e Kombëtares së Kosovës në ndeshjen e së mërkurës …

Shqiponja e Gjakovës e organizon edhe këtë vit turneun tradicional për hendbolliste. Në kuadër të festave të marsit, Shqiponja …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll ka vazhduar përgatitjet për ndeshjen e së mërkurës ndaj Rumanisë. Hendbollistët tanë kanë zhvilluar …

Të dielën u luajtën dy ndeshjet e fundit të javës së 16-të të Superligës së hendbollisteve.Ashtu si pritej, Prishtina …

Me vetëm një gol dallim ka përfunduar ndeshja e javës së 20-të të Superligës B në mes të Zhegrës …

Llapi nuk ka lejuar befasi dhe ka fituar thellë ndaj Prizrenit. Ndeshja e parë e javës së 20-të të …

Ferizaj e ka fituar derbin e qytetit të hendbollit ndaj Kastriotit. Ndeshja e javës së 16-të të Superligës së …