Istogu shkruan historinë, fiton Kupën e Kosovës

Istogu ka shkruar të dielen kapitullin më të suksesshëm në historinë e deritashme. Skuadra istogase e hendbollisteve për herë të parë ishte në një finale dhe ia doli të fitoi Kupën e Kosovës. Në finalen e Kupës së Republikës së Kosovës të luajtur në palestrën “Karagaçi” në Pejë, Istogu fitoi ndaj Kastriotit të Ferizajt me rezultat 20:19.Ferizajaset ishin në epërsi pas pjesës së parë me rezultat 11:9, por në të dytën skuadra e Faruk Shalës ishte më e përkushtuar për të fituar Kupën.

Kontribut në këtë sukses historik për skuadrën e Istogut dhanë të gjitha lojtaret, ndërsa gola realizuan tetë lojtare. Suzana Ujkiq i shënoi katër gola, ndërsa nga tri Elma Kameri, Alberina Halitaj e Arlinda Krasniqi. Adriana Salihu me tetë gola ishte më efikasja te Kastrioti. Pesë gola i shënoi Fjolla Qerkini ndërsa katër Arlinda Dinarica.

Në gjysmëfinale, të premten, Istogu fitoi ndaj Vushtrrisë ndërsa Kastrioti ndaj Shqiponjës. Istogu është në garë edhe për titull kampioni.

Kastrioti – Istogu 19:20 (11:9)

Kastrioti: Saliu, Stagova, Rogova, Gurgurovci, M. Dinarica, Gashi 1, A. Dinarica 4, Qerkini 5, V. Gashi, Salihu 8, E. Reqica 1, Misini, Muhaxheri,S. Reqica.

Istogu: Avdylaj, Ujkiq 4, Kameri 3, Bakiq, Zogaj, Shatri, Rrahmani 1, Rugova 2, Shehdadi, Fejzaj 2, F. Rexhaj 2, Halitaj 3, V. Rexhaj, Krasniqi 3, Berisha.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit …

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. Ajo, si gjithë të …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, në minutën e 59-të. …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë të fitoj titullin. Portierja …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 Prishtina2015/16 Prishtina2014/15 Kastrioti2013/14 Kastrioti2012/13 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit të tij në finale …

Njomza Kelmendi ka bërë pritje vendimtare në sekondën e fundit për ta ndihmuar Vushtrrinë që ta fitoj titullin e …

Burneta Rama në akcion duke gjuajtur ne gol

Vushtrria udhëton me synime të qarta për në Istog, për të shënuar fitore dhe për ta siguruar titullin e …

Hendbollistja nga Mali i Zi, Esma Muratoviq pritet ta udhëheq lojën e KHF Istogut edhe të shtunën mbrëma. Istogu …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova