Kombëtarja humb ndeshjen vendimtare me Portugalinë

Hendbollistet e Kombëtares së Kosovës kanë humbur ndeshjen vendimtare të raundit të parë kualifikues për Euro 2022. Të shtunën në Prishtinë, Kombëtarja jonë humbi nga Portugalia me rezultat 30:17. Kosova filloi ndeshjen mirë, por shpejtë u shfaqën gabime teknike që u shfrytëzuan nga portugezet.

Me këtë fitore Portugalia avancon në raundin e dytë të kualifikimeve për Euro 2022. Ndërsa Kosova përfundon e dyta ne grupin A me 4 pikë. Kemi mposhtur Qipron e Luksemburgun, por ndaj portugezeve përkundër angazhimit nuk kemi shfaqur mjaftueshëm. Jemi përballur me telashe të mëdha dhe kishim fond të limituar lojtaresh për shkak të lëndimeve dhe infektimit me Covid-19.

Në ndeshjen e parë u lëndua Arlinda Hajdari, kurse shqetësime fizike kishin edhe Marigona Hajdari, Meltem Ylberi, Albina Rugova e disa të tjera. Mungoi edhe Njoma Zogaj që shfaqi shumë në ndeshjen e parë. Kanë munguar nga i gjithë grumbullimi lojtaret si Leonora Demaj, Albana Arifi, Kristina Ukaj, Shkurta Mehmeti, Sara e Rina Rexhepi e disa të tjera.

Portierja dhe kapitenia Njomza Kelmendi ishte më e dalluara te Kosova. Edhe lojtaret tjera u angazhuan, por cilësia ishte në anën e portugezeve.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Me finalen e Ligës së juniorëve, të luajtur të dielën, ka përfunduar edicioni garues 2020/2021 …

Federata e Hendbollit e Kosovës është vlerësuar lart për organizimin e një tjetër ngjarjeje ndërkombëtare. …

Njëra prej lojtareve kryesore të Kosovës, Arlinda Hajdari, ka pësuar lëndim serioz në ndeshjen e …

Perfaqesuesja e Kosoves ne hendboll duke festuar me Kryeministrin Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka ndjekur nga afër ndeshjen mes Kosovës dhe Luksemburgut. Ai …

Me numër shumë të limituar të lojtareve (10 gjithsej, prej tyre 3 portiere), Kombëtarja e …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll (femrat) është kthyer në rrugën e sukseseve. Pas shenjave të …

Portugalia e ka nisur me fitore bindëse turneun kualifikues në Prishtinë. Të enjten pasdite, Portugalia …

Prej të enjtes e deri të shtunën në Pallatin e Rinisë dhe Sportit në Prishtinë …