Kombëtarja përfundon ndeshjet stërvitore në Slloveni

Në foto shihen hendbollistët e Kombëtares sonë bashkë me trajnerët e tyre.

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka zhvilluar të mërkurën edhe ndeshjen e dytë miqësore-stërvitore ndaj Arabisë Saudite në Slloveni. Në mungesë të 15 lojtarëve të rregullt, kombëtarja jonë ka pësuar me rezultat 31:21. Pas pjesës së parë rezultati ishte 16:13 në të mirë të arabëve, që po përgatiten për kampionat botëror.

Kosova me Arabinë është takuar edhe të martën dhe poashtu ka pësuar humbje. Është vendosur që të luhen këto ndeshje për të testuar disa lojtarë të rinjë, ndonëse në shtabin teknik ishin të vetëdijshëm që koha është e papërshtatshme, lojtarët janë në pushim prej kohësh dhe se mungesa e lojtarëve kryesorë jep pak gjasa për rezultate të favorshme.

Më poshtë është deklarata e përzgjedhësit Taip Ramadani për ndeshjen e dytë:

“Loja e sotme nisi me një intensitet shumë më të lartë dhe kombëtarja jonë shfaqi vetëbesim më të madh se në ndeshjen e parë. Deri në minutën e 45-të avantazhi i arabëve ishte dy-tri gola, por nuk arritëm të afrohemi më shumë. Në këtë test ndërkombëtar patëm rastin për herë të parë të provojmë Dymal Kërnajën nga Gjermania, në rolin e qendrës. Me Dymalin kam pasur kontakt prej dy vitesh dhe vlerësova se këto dy ndeshje kontrolluese ishin rast i mirë për ta provuar si udhëheqës të sulmit. Sot vërejta integrim më të mirë në ekip, sidomos kombinimi i tij me Deniz Terziqin. Të dy ishin shumë efikas nga distanca dhe arsyeja kryesore që rezultati mbeti ngushtë për shumicën e kohës. Mirëpo sërish vuajtëm nga gabimet teknike duke shtuar shkeljet e përsëritura në vijë. Në 10 minutat e fundit ndjeva një lodhje të madhe te lojtarët dhe arabët na dënuan për këtë dobësi. Në përgjithësi besoj se ka qenë një përvojë pozitive për kombëtare dhe shpresoj në të ardhmen të kemi lojëra më të rregullta ndërkombëtare që të fitojmë më shumë përvojë dhe më shumë vetëbesim si ekip”.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit …

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. Ajo, si gjithë të …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, në minutën e 59-të. …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë të fitoj titullin. Portierja …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 Prishtina2015/16 Prishtina2014/15 Kastrioti2013/14 Kastrioti2012/13 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit të tij në finale …

Njomza Kelmendi ka bërë pritje vendimtare në sekondën e fundit për ta ndihmuar Vushtrrinë që ta fitoj titullin e …

Burneta Rama në akcion duke gjuajtur ne gol

Vushtrria udhëton me synime të qarta për në Istog, për të shënuar fitore dhe për ta siguruar titullin e …

Hendbollistja nga Mali i Zi, Esma Muratoviq pritet ta udhëheq lojën e KHF Istogut edhe të shtunën mbrëma. Istogu …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova