Kombëtarja përfundon ndeshjet stërvitore në Slloveni

Në foto shihen hendbollistët e Kombëtares sonë bashkë me trajnerët e tyre.

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka zhvilluar të mërkurën edhe ndeshjen e dytë miqësore-stërvitore ndaj Arabisë Saudite në Slloveni. Në mungesë të 15 lojtarëve të rregullt, kombëtarja jonë ka pësuar me rezultat 31:21. Pas pjesës së parë rezultati ishte 16:13 në të mirë të arabëve, që po përgatiten për kampionat botëror.

Kosova me Arabinë është takuar edhe të martën dhe poashtu ka pësuar humbje. Është vendosur që të luhen këto ndeshje për të testuar disa lojtarë të rinjë, ndonëse në shtabin teknik ishin të vetëdijshëm që koha është e papërshtatshme, lojtarët janë në pushim prej kohësh dhe se mungesa e lojtarëve kryesorë jep pak gjasa për rezultate të favorshme.

Më poshtë është deklarata e përzgjedhësit Taip Ramadani për ndeshjen e dytë:

“Loja e sotme nisi me një intensitet shumë më të lartë dhe kombëtarja jonë shfaqi vetëbesim më të madh se në ndeshjen e parë. Deri në minutën e 45-të avantazhi i arabëve ishte dy-tri gola, por nuk arritëm të afrohemi më shumë. Në këtë test ndërkombëtar patëm rastin për herë të parë të provojmë Dymal Kërnajën nga Gjermania, në rolin e qendrës. Me Dymalin kam pasur kontakt prej dy vitesh dhe vlerësova se këto dy ndeshje kontrolluese ishin rast i mirë për ta provuar si udhëheqës të sulmit. Sot vërejta integrim më të mirë në ekip, sidomos kombinimi i tij me Deniz Terziqin. Të dy ishin shumë efikas nga distanca dhe arsyeja kryesore që rezultati mbeti ngushtë për shumicën e kohës. Mirëpo sërish vuajtëm nga gabimet teknike duke shtuar shkeljet e përsëritura në vijë. Në 10 minutat e fundit ndjeva një lodhje të madhe te lojtarët dhe arabët na dënuan për këtë dobësi. Në përgjithësi besoj se ka qenë një përvojë pozitive për kombëtare dhe shpresoj në të ardhmen të kemi lojëra më të rregullta ndërkombëtare që të fitojmë më shumë përvojë dhe më shumë vetëbesim si ekip”.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Selektori i ri i Kosovës në hendboll, Bujar Qerimi, ka shpallur të hënën listën për …

Luigj Quni me Amicitia Zurich ka arritur fitoren e dytë të edicionit në Superligën e …

Me vetëm një gol dallim ka fituar Ferizaj ndaj Samadrexhës, të dielën në ndeshjen përmbyllëse …

Pas dy humbjeve, Trepça është kthyer te fitorja të dielën. Në kuadër të javës së …

Istogu ka vazhduar me fitore në Superligën e hendbollisteve. Në derbin e xhiros së 14-të, …

Selektori i ri i Kosovës në hendboll, Bujar Qerimi, ka shpallur të hënën listën për dy ndeshjet e ardhshme. …

Luigj Quni ne akcion per klubin e tij Amicitia Zurich

Luigj Quni me Amicitia Zurich ka arritur fitoren e dytë të edicionit në Superligën e Zvicrës. Në fitoren 26:25 …

Me vetëm një gol dallim ka fituar Ferizaj ndaj Samadrexhës, të dielën në ndeshjen përmbyllëse të javës së 14-të …

Pas dy humbjeve, Trepça është kthyer te fitorja të dielën. Në kuadër të javës së 20-të kampionale, përkatësisht javës …

Istogu ka vazhduar me fitore në Superligën e hendbollisteve. Në derbin e xhiros së 14-të, Istogu të shtunën e …

Vushtrria ka arritur fitore të rëndësishme në garën për mbetjen në elitën e hendbollit kosovar. Të shtunën në kuadër …

Besa Famgas nuk po ka të ndalur në këtë edicion të Superligës së Kosovës në hendboll. Të shtunën në …

Istogu – Vushtrria është kryendeshja e javës së 14-të në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të fermave. …