Kosova debuton në botëror, lufton deri në fund me Kroacinë

Kombëtarja U21 e Kosovës në hendboll ka luajtur të martën pasdite ndeshjen e parë në kampionatin botëror të juniorëve. Është kjo ndeshje debutuese e Kosovës në kampionate botërore në të gjitha sportet, pra hendbolli shkruan sërish historinë.

Kosova luajti në Pontevedra të Spanjës dhe humbi nga Kroacia me rezultat 23:17. Kroacia është superfuqi e hendbollit, por djelmoshat tanë ishin plotësisht të barabartë ndaj kroatëve. Ashtu si premtuan, luftuan për çdo top, në çdo pjesë të fushës dhe deri në fund të ndeshjes.

Pjesa e parë përfundoi me rezultat 14:11 për kroatët. Djemtë tanë meritojnë respekt për lojën me zemër, të disiplinuar dhe për prezentimin dinjitoz të shtetit tonë në Spanjë. Shtabi teknik ka përgatitur mirë ndeshjen, ndërsa lojtarët i janë përmbajtur urdhërave të trajnerëve.

Kosova mori duartrokitjet e shikuesve në palestër dhe dëshmoi se në Spanjë ka synimet e saj. Tani djemve tanë u mbetet të përgatiten për ndeshjet tjera të forta që na presin në vazhdim të kampionatit.

Të gjithë lojtarët meritojnë lavdata për çasjen ndaj ndeshjes dhe angazhimin. Me pritje të shumta janë dalluar portierët Art Luzha e Flakrim Beqiraj, kurse Jon Muqolli, Atdhe Basholli, Albin Xhafolli, Drenit Tahirukaj, Arben Dugolli, Festim Mustafa, Lulzim Shabani, Blendi Dalladaku, Adrian Halili, Rinor Avdulli, Labinot Gubetini, Besian Abazi e Agon Bajqinovci kanë dhënë shumë për debutim solid të Kosovës në ngjarjen më të madhe.

Kosova është paraqitur me flamur shtetëror e poashtu është intonuar himni i Kosovës.

Kroacia – Kosova 23:17 (14:11)

Kosova: Luzha, Gubetini, Dugolli 1, Abazi, Bajqinovci, Shabani, Avdulli 1, Tahirukaj 2, Mustafa, Beqiraj, Muqolli 7, Xhafolli 2, Basholli 3, Halili 1, Dalladaku.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit …

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. Ajo, si gjithë të …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, në minutën e 59-të. …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë të fitoj titullin. Portierja …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 Prishtina2015/16 Prishtina2014/15 Kastrioti2013/14 Kastrioti2012/13 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit të tij në finale …

Njomza Kelmendi ka bërë pritje vendimtare në sekondën e fundit për ta ndihmuar Vushtrrinë që ta fitoj titullin e …

Burneta Rama në akcion duke gjuajtur ne gol

Vushtrria udhëton me synime të qarta për në Istog, për të shënuar fitore dhe për ta siguruar titullin e …

Hendbollistja nga Mali i Zi, Esma Muratoviq pritet ta udhëheq lojën e KHF Istogut edhe të shtunën mbrëma. Istogu …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova