Kosova me fitore të madhe ndaj Moldavisë

Kombëtarja U-20 e Kosovës në hendboll të hënën ka treguar fytyrën e vërtetë në kampionatin evropian, Divizioni B, që po mbahet në Podgoricë të Malit të Zi. Me një paraqitje cilësore, kombëtarja jonë fitoi ndaj Moldavisë me rezultat bindës, 32:26. Pas pjesës së parë rezultati ishte i barabartë, 12:12, por në të dytën djelmoshat tanë shkëlqyen dhe arritën te fitorja e parë në këtë evropian.

Kombëtarja jonë e nisi ndeshjen me një lloj frike, ndonëse vlerësohej favorite. Fati deshi që në fillim lojtarët të humbasin disa raste dhe kjo bëri që moldavët të krijojnë një avantazh deri në katër gola. Mirëpo nga minuta e 15-të e tutje djelmoshat tanë nisën të marrin veten dhe në pushim shkuan me barazim. Ajo që pritej edhe ndodhi në pjesën e dytë. Lojtarët e Kosovës ishin shumë më efikas dhe loja jonë filloi të funksionojë.  Funksionoi sidomos dyshja ballore e përbërë nga Jon Muqolli e Drenit Tahirukaj. U dallua edhe Labinot Gubetini që shënoi tre gola rresht për të bërë diferencën.

Muqolli ishte më efikasi me plot 14 gola. Tahirukaj shënoi tetë herë, ndërsa Gubetini katër herë.

Kosova në dy ndeshjet e para ka pësuar nga Holanda e Çekia, ndërsa ndeshjen e rradhës e luan ndaj Austrisë, të mërkurën. Më pas përballet edhe me Bullgarinë. Ndeshja e së hënës jep shpresë e besim për paraqitje të denjë edhe në takimet e ardhshme.

Moldavia – Kosova 26:32 (12:12)

Kosova: J. Muqolli 14, Tahirukaj 8, Gubetini 4, Shabani 3, Vokshi 2, Halili 1, Abazi, Bajqinovci, Basholli, Beqiraj, Berisha, Dugolli, Hoxha, Luzha, Y. Muqolli, Mustafa.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit …

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. Ajo, si gjithë të …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, në minutën e 59-të. …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë të fitoj titullin. Portierja …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 Prishtina2015/16 Prishtina2014/15 Kastrioti2013/14 Kastrioti2012/13 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit të tij në finale …

Njomza Kelmendi ka bërë pritje vendimtare në sekondën e fundit për ta ndihmuar Vushtrrinë që ta fitoj titullin e …

Burneta Rama në akcion duke gjuajtur ne gol

Vushtrria udhëton me synime të qarta për në Istog, për të shënuar fitore dhe për ta siguruar titullin e …

Hendbollistja nga Mali i Zi, Esma Muratoviq pritet ta udhëheq lojën e KHF Istogut edhe të shtunën mbrëma. Istogu …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova