Kosova pëson nga favoritja e Evropianit

Kombëtarja U-18 e Kosovës në hendboll ka pasur përballë të martën mbrëma kombëtaren që vlerësohet favorite për të fituar evropianin e Divizionit B, Austrinë. Kombëtarja nikoqire, Austria, ashtu si pritej ka shënuar fitore. 37:22 ishte rezultati në fund të sfidës së luajtur në Tulln para 250 shikuesve. Pas pjesës së parë rezultati ishte 21:13 për austriakët.

Yll Muqolli me gjashtë gola ishte më efikasi te kombëtarja jonë e re. Katër herë realizoi Elion Vokshi kurse nga tri gola i shënuan Ermal Dukaj e Adonis Isufi. Isufi u shpall lojtari më i mirë i ndeshjes te Kosova.

Austria prinë në grupin B, pasi i ka fituar thellë të gjitha katër ndeshjet e deritashme. Kosova është e pesta, ndërsa është në pritje të fitores së parë. Ka katër disfata, por loja e kombëtares sonë është duke u përmirësuar. Synimi i paraqitjes në këtë evropian është fitimi i përvojës nga djelmoshat e ri për të cilët kjo është ngjarja e parë ndërkombëtare. Grupi i lojtarëve është ende duke u konsoliduar dhe në evropian ka pasur sinjale pozitive.

Rastin për fitore kombëtarja jonë e ka të enjten kur përballet me Bullgarinë që është e fundit në grup. Më pas Kosova i luan edhe dy ndeshje për plasman përfundimtar.

Austria – Kosova 37:22 (21:13)

Kosova: Thaqi, Idrizi 2, Berisha, Maloku, Isufi 3, Qerimi, Nezir, Delija, Fana 1, Basholli, Hajdini, Selmani 1, Vokshi 4, Dukaj 3, Quni, Muqolli 6.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për “Euro 2022”. Në Alingsas …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu ka bërë vend në …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. Kalimin në Superligë “vreshtarët” …

Drita e Gjilanit do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat) edhe në edicionin e ardhshëm. Mbetjen …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll të premten ka udhëtuar për në Suedi, ndërsa sot vazhdon përgatitjet për ndeshjen përmbyllës …

Pasi fundjavën e kaluar filloi gara në Ligën e Pionierëve, këtë javë garat i nisin edhe pionieret. Në grupin …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova