Më 2 shkurt vazhdon shkollimi për trajnerë

Shkollimi për trajnerë të hendbollit vazhdon të shtunën e të dielen e ardhshme, më 2 e 3 shkurt. Në Gjakovë do të mbahet pjesë e dytë e Modulit III, ka njoftuar Shoqata e Trajnerëve të Hendbollit të Kosovës.

Gjatë dy ditëve trajnerët që po e ndjekin shkollimin, do të kenë program të ngjeshur me shumë tema të rëndësishme për ta. Kështu të shtunën prej orës 10:00 deri në ora 11:00 Dr. Labinot Mati do të ligjërojë për Strukturën e Ashtit, Ligamentit, Nyjës, Aparatit Lokomotor dhe Muskulit.

Më pas prej orës 11:15 deri në ora 12:15 do të jetë pjesa e parë e ligjeratës për Metodat diagnostike të testimit në hendboll. Pjesa e dytë do të mbahet prej orës 12:30 deri në 13:30. Eksperti slloven Urosh Mohoriq do të ligjërojë për metodat. I njëjti do të mbajë edhe pjesën praktike të testimeve në hendboll. Janë të parapara tri pjesë, që nisin në ora 14:30 dhe vazhdojnë deri në ora 19:30. Prej orës 20:15 deri në 21:45 është koha për diskutime e pyetje.

Edhe të dielen program nis në ora 10:00. Labinot Mati do të ligjërojë për faktorët e rrezikut për lëndime dhe llojet dhe frekuencat e lëndimeve. Prej orës 11:15 deri në 12:15 Urosh Mohoriq do të ligjërojë për Analizën dhe interpretimin e rezultateve të testimit në hendboll. Eksperti tjetër slloven, Primozh Pori do të mbajë ligjëratën teorike për trening polimetrik në hendboll (12:30 – 13:30).

Edhe pasdita e së dieles është e rezervuar për praktikë, kurse Pori do të jetë përgjegjës për të. Do të punohet për ushtrimet e agjilitetit te hendbollistët (14:30 – 15:30), ushtrimet për përmirësimin e reflektimit te hendbollistët (16:15 – 17:45), ushtrimet për përmirësimin e gjuajtjes te hendbollistët (18:00 – 19:30). Edhe të dielen prej orës 20:15 deri në 22:00 është koha e paraparë për diskutime e pyetje.

Pjesa teorike do të mbahet në shkollën fillore “Yll Morina” në Gjakovë, ndërsa pjesa praktike në palestrën “Fontanna”, afër palestrës “Shani Nushi”.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit …

Golin e fitores për Vushtrrinë e shënoi Donita Kasumi, që ishte më efikasja në skuadër. Ajo, si gjithë të …

Me lojë të mirë është shquar edhe Luljeta Sopjani. Ajo realizoi golin për barazimin 21:21, në minutën e 59-të. …

Njomza Kelmendi ndali gjuajtjen e Esma Muratoviqit në sekondën e fundit për t’ia mundësuar Vushtrrisë të fitoj titullin. Portierja …

Kampionët e Kosovës prej pavarësimit të sportit e deri më sot2020/21 Vushtrria2019/20 Ferizaj2018/19 Istogu2017/18 Shqiponja2016/17 Prishtina2015/16 Prishtina2014/15 Kastrioti2013/14 Kastrioti2012/13 …

Trajneri i KHF Vushtrria, Arben Parduzi, është ndarë shumë i kënaqur me paraqitjen e ekipit të tij në finale …

Njomza Kelmendi ka bërë pritje vendimtare në sekondën e fundit për ta ndihmuar Vushtrrinë që ta fitoj titullin e …

Burneta Rama në akcion duke gjuajtur ne gol

Vushtrria udhëton me synime të qarta për në Istog, për të shënuar fitore dhe për ta siguruar titullin e …

Hendbollistja nga Mali i Zi, Esma Muratoviq pritet ta udhëheq lojën e KHF Istogut edhe të shtunën mbrëma. Istogu …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova