Ndërron jetë profesor Mehdi Jashari, hendbolli mbetet pa një personalitet të madh

Ka ndërruar jetë Mehdi Jashari, profesori që për kohë të gjatë ka dhënë kontribut të madh për hendbollin në vend. Jashari ishte i lindur në vitin 1944 në Ferizaj, ndërsa me hendboll nisi të merrej në moshën 15-vjeçare, në klubin e famshëm Borci nga Ferizaj. Gjatë shkollimit në Prishtinë luajti si hendbollist për Obiliqin e më pas u kthye te Borci për të cilin klub luajti edhe dhjetë vite të tjera.

Gjatë studimeve në Sarajevë është aktivizuar për klubin Bosna dhe kreu shkollën e lartë për trajner të hendbollit.

Ka punuar gjatë edhe si trajner i hendbollit. Borcin e drejtojë dy vite e tetë vite të tjera klubin e hendbollit Prishtina (meshkujt). Hendbollistet e Prishtinës i udhëhoqi për tetë vite në Ligën Federative.

Ka pasur suksese si trajner skuadrash, por edhe si përzgjedhës i Kosovës, detyrë që e mbajti prej vitit 1982 deri në vitin 1988. Ka udhëhequr reprezentacionin e të rinjëve. Kontributi i Jasharit ka vazhduar edhe në vitet nëntëdhjeta. Ndër të tjera ishte kryetar i Komisionit të Garave të FHK-së. Prej vitit 2001 deri në vitin 2006 ka udhëhequr kampet e hendbollit në shumë qytete të vendit.

I ndjeri Jashari ka kaluar dekada si profesor universitar dhe kontributi i tij ishte i madh për shkollimin edhe të njerëzve të hendbollit. Doktoroi në Tiranë në vitin 1993 në lëminë e hendbollit. Ka punuar gjatë në Fakultetin e Kulturës Fizike në Prishtinë, ndërsa ishte edhe dekan i tij. Pas pensionimit kontriboi si ligjëruar në AAB.

Federata e Hendbollit të Kosovës dhe komuniteti i hendbollit kanë mbetur pa një personalitet të madh. FHK-ja shpreh ngushëllime të thella dhe më të sinqerta për familjen Jashari.

Vorrimi i të ndierit bëhet sot nga ora 16:00 në varrezat e qytetit të Prishtinës.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për “Euro 2022”. Në Alingsas …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu ka bërë vend në …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. Kalimin në Superligë “vreshtarët” …

Drita e Gjilanit do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat) edhe në edicionin e ardhshëm. Mbetjen …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll të premten ka udhëtuar për në Suedi, ndërsa sot vazhdon përgatitjet për ndeshjen përmbyllës …

Pasi fundjavën e kaluar filloi gara në Ligën e Pionierëve, këtë javë garat i nisin edhe pionieret. Në grupin …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova