Në Pejë luhet derbi i madh

Derbi i radhës mes skuadrave Besa FamGas ePrishtina luhet në palestrën “Karagaçi” në Pejë. Kampionia aktuale Besa e pret Prishtinën të shtunën (nesër) prej orës 19:00 në kryendeshjen e javës së 20-të kampionale, përkatësisht të javës së dytë të Superligës A. Besa e Prishtina i kanë nga 36 pikë dhe prijnë në tabelën e Superligës A.

Të dy skuadrat i kanë nga 18 fitore e një humbje, ndërsa humbjet ia kanë shkaktuar njëra-tjetrës, duke fituar si vendas. Pritet garë e fortë për titull të kampionit në mes këtyre dy ekipeve.

Në kuadër të javës së parë të Superligës A, Besa fitoi thellë ndaj Vëllaznimit, kurse Prishtina ndaj Zhegrës. Në Superligën A gjashtë skuadrat më të mira pas pjesës së rregullt (18 xhirove) luftojnë për inkuadrim në plejof. Në Superligën A luhen edhe 10 xhiro tjera.

Dy ndeshjet tjera të Superligës A luhen të dielen. Nga ora 17:00, në Gjakovë takohen Vëllaznimi e Drita, kurse gjysmë ore më vonë në Gjilan, Zhegra e pret Kastriotin.

Të shtunën (nesër) nis gara edhe në Superligën B, ku katër skuadrat e fundit në tabelë pas pjesës së rregullt, luftojnë për të mbetur në elitë. Pra në kuadër të javës së 19-të kampionale, në Superligën B, Trepça e pret Llapin, kurse Vushtrria e pret Samadrexhën. Ndeshja në Mitrovicë luhet të shtunën nga ora 15:00 kurse ajo në Vushtrri të dielen nga ora 17:00.

Në fundjavë luhet edhe java e nëntë në Ligën e Parë të meshkujve. Të shtunën nga ora 19:00 është ndeshja mes Drenicës e KEK-ut, kurse të dielen janë dy ndeshje: Deçani – Ulpiana (15:00), Dukagjini – Lepenci (13:00).

Garat vazhdojnë edhe në Ligën e Parë të femrave. CLICK – Deçani është ndeshja e javës së dhjetë që luhet të shtunën nga ora 17:00. Luhen edhe pesë ndeshjet e javës së 11-të. Të shtunën është ndeshja Prizreni – KEK-u, që nis në ora 18:30. Të dielen janë ndeshjet tjera: Jusuf Gërvalla – Ulpiana (13:00), Dukagjini – CLICK (14:30), Deçani – Trepça (15:00), Vjosa – Llapusha (17:00).  

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. …

Drita e Gjilanit do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat) edhe në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për “Euro 2022”. Në Alingsas …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu ka bërë vend në …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. Kalimin në Superligë “vreshtarët” …

Drita e Gjilanit do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat) edhe në edicionin e ardhshëm. Mbetjen …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll të premten ka udhëtuar për në Suedi, ndërsa sot vazhdon përgatitjet për ndeshjen përmbyllës …

Pasi fundjavën e kaluar filloi gara në Ligën e Pionierëve, këtë javë garat i nisin edhe pionieret. Në grupin …

Në fundjavë janë ndeshjet e dyta të gjysmëfinales së plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën është takimi Ferizaj …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova