Qerimi shpall listën për ndeshjet me Malin e Zi dhe Slloveninë

Selektori i Kosovës, Bujar Qerimi, ka shpallur listën e hendbollistëve në të cilët llogarit për ndeshjet e para kualifikuese për Euro 2024.
Kosova është pjesë e grupit të shtatë ku bëjnë pjesë edhe Sllovenia, Mali i Zi dhe Bosnjë-Hercegovina.
Kombëtarja jonë më 12 tetor në Podgoricë luan me Malin e Zi, ndërsa më 16 tetor e pret Slloveninë në Prishtinë.
Në listë janë 18 lojtarë. Atdhe Basholli, Matej Taci dhe Arianit Nimanaj janë ftuar për herë të parë. Ndërkohë në Kombëtare janë kthyer Rron Ramadani, Flamur Gërbeshi e Leonard Gegaj.
Për shkak të një lëndimi, në këto ndeshje mungon kapiteni Valon Dedaj, ndërsa Bujar Ramosaj mungon për shkak të obligimeve personale. I lënduar është edhe Shaban Zogaj.
Grumbullimi i lojtarëve bëhet më 8 tetor në Prishtinë.

Lista e lojtarëve

Nr.Emri MbiemriKlubi
2Agon Bajqinovci KH Prishtina
5Kastriot JupaLHC Cottbus
12Flamur GërbeshiHIF Karlskrona
14Drenit TahirukajHSC Kreuzlingen
21Arbios MushkolajKH Besa Famgas
24Luigj QuniGC Amicitia Zürich
25Festim MustafaKH Kastrioti
26Drilon TahirukajHSC Kreuzlingen
27Lulëzim ShabaniKH Kastrioti
28Haris BerishaHSC Kreuzlingen
33Jon MuqolliKH Besa Famgas
34Leonard GegajVinslövs HK
35Rron RamadaniKH Prishtina
39Atdhe BasholliAM Hallo Essen
61Arianit NimanajWAT Funfasus
68Egzon GjukaKH Besa Famgas
77 Matej Taci GRK Varazhdin 1930
91Liridon Zena RK Rudan Adria Oil

Lajme tjera