Rusia – Rumania dhe Franca – Holanda janë gjysmëfinalet e Evropianit

Të mërkurën kanë përfunduar garat në fazën kryesore të grupeve në kampionatin evropian të hendbollisteve që po mbahet në Francë. Në ndeshjet e fundit në grupe edhe janë caktuar tri përfaqësueset që i janë bashkuar Rusisë në gjysmëfinale. Prej Grupit I pos Rusisë në gjysmëfinale ka kaluar edhe nikoqirja e Evropianit, Franca. Ndërsa prej Grupit II në gjysmëfinale kanë kaluar Holanda e Rumania.

Kështu në gjysmëfinale në Paris do të përballen Rusia me Rumaninë dhe Franca me Holandën. Ndeshjet luhen të premten, e para prej orës 17:30 kurse e dyta prej orës 21:00. Të premten luhet edhe ndeshja për vend të pestë. Nga ora 14:00 për vend të pestë takohen Suedia e Norvegjia.
Të mërkurën në Grupin I kishte rezultate befasuese. Fillimisht Danimarka fitoi ndaj Malit të Zi me rezultat 24:23 dhe kështu malazezet humbën gjasat për kalim tutje. Më pas Suedia fitoi ndaj Rusisë me rezultat 39:30, ndërsa në ndeshjen e fundit Franca mposhti Serbinë me rezultat 38:28 dhe kaloi në gjysmëfinale me stil.

Në Grupin II fillimisht Norvegjia fitoi ndaj Spanjës me rezultat 33:26. Hungaria fitoi ndaj Rumanisë me rezultat 31:29, ndërsa në ndeshjen e fundit Holanda nuk lejoi befasi dhe fitoi 27:21 ndaj Gjermanisë.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. …

Drita e Gjilanit do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat) edhe në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për “Euro 2022”. Në Alingsas …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu ka bërë vend në …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. Kalimin në Superligë “vreshtarët” …

Drita e Gjilanit do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat) edhe në edicionin e ardhshëm. Mbetjen …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll të premten ka udhëtuar për në Suedi, ndërsa sot vazhdon përgatitjet për ndeshjen përmbyllës …

Pasi fundjavën e kaluar filloi gara në Ligën e Pionierëve, këtë javë garat i nisin edhe pionieret. Në grupin …

Në fundjavë janë ndeshjet e dyta të gjysmëfinales së plejofit në Superligën e hendbollisteve. Të shtunën është takimi Ferizaj …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova