Selektori Shabani i kënaqur me shortin, Kosova mund të kualifikohet në fazën tjetër

Selektori Agron Shabani ne bisede me Leonora Demaj

Selektori i Kosovës në hendboll, Agron Shabani, është i kënaqur me shortin e fazës së parë kualifikuese për Botërorin 2021. Kosova është në një grup me Austrinë e Italinë, kurse ndeshjet do të luhen në Austri në nëntor apo dhjetor. Vendi i parë dhe i dytë siguron kalimin tutje.

Kosova e ka mposhtur Italinë në fund të vitit të kaluar kurse me Austrinë nuk është përballur deri më tani.

“Italinë e njohim nga turneu në Antalya, ku edhe fituam. Ekziston mundësia të renditemi të paktën në vendin e dytë. Jam i kënaqur me shortin. Synimi është kualifikimi në fazën tjetër”, ka theksuar Shabani për faqen zyrtare të FHK-së.

“Kemi për detyrë t’i fokusojm të gjitha energjitë në drejtim të arritjes së këtij synimi. Austria është favorit i këtij grupi, por shpresoj se këtë herë kemi ekip që të përballemi me dinjitet me të dy kombëtaret. Ky mision në bazë të mendimit tim është i arritshëm. Jemi më të fortë dhe më të kompletuar se në të kaluarën. Jemi në rrugë të mirë për të arritur synimin”, ka shtuar selektori Shabani.

Edhe selektori i Austrisë, Herbert Muller është shprehur i kënaqur me shortin. Ai ka thënë se Austria në grup i ka dy kundërshtarë që do t’i zgjedhte. Austria pret dy fitore në grup.

“Një grup optimal”, ka thënë Muller.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Me vetëm një gol dallim ka fituar Ferizaj ndaj Samadrexhës, të dielën në ndeshjen përmbyllëse …

Pas dy humbjeve, Trepça është kthyer te fitorja të dielën. Në kuadër të javës së …

Istogu ka vazhduar me fitore në Superligën e hendbollisteve. Në derbin e xhiros së 14-të, …

Vushtrria ka arritur fitore të rëndësishme në garën për mbetjen në elitën e hendbollit kosovar. …

Besa Famgas nuk po ka të ndalur në këtë edicion të Superligës së Kosovës në …

Me vetëm një gol dallim ka fituar Ferizaj ndaj Samadrexhës, të dielën në ndeshjen përmbyllëse të javës së 14-të …

Pas dy humbjeve, Trepça është kthyer te fitorja të dielën. Në kuadër të javës së 20-të kampionale, përkatësisht javës …

Istogu ka vazhduar me fitore në Superligën e hendbollisteve. Në derbin e xhiros së 14-të, Istogu të shtunën e …

Vushtrria ka arritur fitore të rëndësishme në garën për mbetjen në elitën e hendbollit kosovar. Të shtunën në kuadër …

Besa Famgas nuk po ka të ndalur në këtë edicion të Superligës së Kosovës në hendboll. Të shtunën në …

Istogu – Vushtrria është kryendeshja e javës së 14-të në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të fermave. …

Në fundjavë luhen ndeshjet e ardhshme në kuadër të kampionatit të Kosovës në hendboll. Në Superligën A të hendbollistëve …

Kastrioti e ka fituar bindshëm përballjen e skuadrave me traditë në hendbollin kosovar. Të mërkurën mbrëma në palestrën “Minatori” …