Selektori Shabani i kënaqur me shortin, Kosova mund të kualifikohet në fazën tjetër

Selektori Agron Shabani ne bisede me Leonora Demaj

Selektori i Kosovës në hendboll, Agron Shabani, është i kënaqur me shortin e fazës së parë kualifikuese për Botërorin 2021. Kosova është në një grup me Austrinë e Italinë, kurse ndeshjet do të luhen në Austri në nëntor apo dhjetor. Vendi i parë dhe i dytë siguron kalimin tutje.

Kosova e ka mposhtur Italinë në fund të vitit të kaluar kurse me Austrinë nuk është përballur deri më tani.

“Italinë e njohim nga turneu në Antalya, ku edhe fituam. Ekziston mundësia të renditemi të paktën në vendin e dytë. Jam i kënaqur me shortin. Synimi është kualifikimi në fazën tjetër”, ka theksuar Shabani për faqen zyrtare të FHK-së.

“Kemi për detyrë t’i fokusojm të gjitha energjitë në drejtim të arritjes së këtij synimi. Austria është favorit i këtij grupi, por shpresoj se këtë herë kemi ekip që të përballemi me dinjitet me të dy kombëtaret. Ky mision në bazë të mendimit tim është i arritshëm. Jemi më të fortë dhe më të kompletuar se në të kaluarën. Jemi në rrugë të mirë për të arritur synimin”, ka shtuar selektori Shabani.

Edhe selektori i Austrisë, Herbert Muller është shprehur i kënaqur me shortin. Ai ka thënë se Austria në grup i ka dy kundërshtarë që do t’i zgjedhte. Austria pret dy fitore në grup.

“Një grup optimal”, ka thënë Muller.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në …

Është nënshkruar sot memorandumi i bashkëpunimit me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Memorandumi është nënshkruar në kabinetin e …

Pas dy ndeshjeve të Kombëtares së Kosovës, është koha për finalen e plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll …

Të shtunën luhet ndeshja e parë e finales së plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Skuadrat favorite, Besa Famgas e Prishtina kanë shmangur përballjen mes tyre në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës …

Vushtrria e Istogu do të takohen në gjysmëfinale të Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Nesër nga ora 13:00 tërhiqet shorti për gjysmëfinalen e Kupës së Republikës së Kosovës në hendboll. Turneu final i …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova