Selektori Shabani shpall listën për ndeshjet miqësore me Luksemburgun

Kombëtarja e Kosovës në hendboll për femra do të zhvillojë dy ndeshje të rëndësishme miqësore në kuadër të përgatitjeve për kualifikimet e kampionatit botëror. Hendbollistet e Kombëtares së Kosovës do të kenë një grumbullim disaditorë në Luksemburg ku do të luajnë edhe dy ndeshje miqësore me kombëtaren e Luksemburgut. Ndeshja e parë luhet më 26 tetor nga ora 19:30 kurse e dyta më 27 tetor nga ora 18:00.

Selektori Agron Shabani për këto dy ndeshje ka ftuar 17 hendbolliste që pritet të bartin barrën kryesore edhe në ndeshjet kualifikuese të muajit të ardhshëm. Nëntë prej lojtareve të ftuara nga selektori Shabani janë të klubeve të vendit, ndërsa tetë të klubeve evropiane. Janë disa lojtare që ftohen për herë të parë, ndërsa kombëtaren do ta udhëheq kapitenja Leonora Demaj. Në miqësore do të paraqitet edhe Albana Arifi, që ende është në pritje që të fitojë të drejtën të luajë ndeshje zyrtare me Kosovën, pas ndërrimit të ekipit kombëtar.

Ndeshjet ndaj Luksemburgut janë me rëndësi pasi menjëherë muajin tjetër Kosovën e presin sfidat kualifikuese për kampionatin botëror të vitit tjetër. Kosova është në grupin e parë të fazës së parë të kualifikimeve evropiane. Më 30 nëntor takohet me Izraelin, më 1 dhjetor me Ukrainën dhe më 2 dhjetor me Sllovakinë. Ndeshjet do të luhen në Sala të Sllovakisë.

Lista e hendbollisteve të ftuara për miqësoret me Luksemburgun:

Dorentinë Osmani- Follo (Norvegji)
Pranvera Ferataj- Istogu
Albana Arifi- Eslovs (Suedi)
Elma Kameri – Istogu
Shkurta Mehmeti – Shqiponja
Arlinda Krasniqi- Istogu
Njomza Kelmendi – Vushtrria
Albina Rugova – Istogu
Aurora Shehdadi – Istogu
Ardiana Merditaj – Ottobeuren (Gjermani)
Mirela Gjikokaj- Follo (Norvegji)
Leonora Demaj- Sonderjyske (Danimarkë)
Elisa Dermaku- Nordheim (Gjermani)
Verona Zaskoku- Rotweiss Thun (Zvicër)
Areta Istrefi- Recklinghausen (Gjermani)
Suzana Ujkiq- Istogu
Burneta Rama- Vushtrria

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. …

Suksesi i Kombëtares së Kosovës në hendboll në kualifikimet për “Euro 2022” , vazhdon të vlerësohet. Kosova ishte në …

Vushtrria ka zënë vend në finale të plejofit në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat). Finalen skuadra vushtrriase e …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll e ka mbyllur të dielën fazën e dytë kualifikuese për “Euro 2022”. Në Alingsas …

KHF Istogu pa telashe e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Ferizajt dhe kështu ka bërë vend në …

Rahoveci do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (meshkujt) në edicionin e ardhshëm. Kalimin në Superligë “vreshtarët” …

Drita e Gjilanit do të luaj në Superligën e Kosovës në hendboll (femrat) edhe në edicionin e ardhshëm. Mbetjen …

Kombëtarja e Kosovës në hendboll të premten ka udhëtuar për në Suedi, ndërsa sot vazhdon përgatitjet për ndeshjen përmbyllës …

Pasi fundjavën e kaluar filloi gara në Ligën e Pionierëve, këtë javë garat i nisin edhe pionieret. Në grupin …

Federata e Hendbollit e Kosovës

House of Sport

Kati II nr. 15
Agim Ramadani nr.253
10000 Prishtina
Kosova

Tel: +383 38 248 759

Për ne

Garat

Përfaqësueset

Shoqatat

© Copyright - Kosova Handball Federation

Made in Kosova