Shqiponjën e pret punë e vështirë në debutim në Kupën e EHF-së

Pas tri pjesëmarrjeve në Kupën Sfiduese (Challenge Cup), Shqiponja e Gjakovës këtë vit paraqitet në nivel më të lartë, në Kupën e EHF-së (EHF Cup). Në kuadër të raundit të parë, Shqiponja takohet me skuadrën nga Zvicra, SPONO Eagles.

Me marrëveshje të dy klubeve të hendbollisteve, dy ndeshjet do të luhen në Gjakovë, në fundjavën që po vjen. Të shtunën (nesër) luhet ndeshja e parë në palestrën “Shani Nushi”, nga ora 19:00. Ndeshja e dytë luhet në arenën e njëjtë, të dielen nga ora 14:00.

SPONO Eagles në gara evropiane merr pjesë qysh prej vitit 1993. Dy vite më parë kishte shënuar dy fitore të thella ndaj Prishtinës (41:14, 30:16). SPONO në përbërje ka katër lojtare të huaja dhe natyrisht lojtare zvicerane me përvojë.

Shqiponja ka shkruar histori duke fituar për herë të parë titullin e Kosovës në edicionin e kaluar. Dy herë ka kaluar nga një rreth garash në Kupën Sfiduese, por Kupa e EHF-së është nivel tjetër. Gjakovaret kanë premtuar se do të japin maksimumin për paraqitje sa më të denjë. Hyrja në palestër është gratis dhe shpresohet në numër më të madh të shikuesve dhe përkrahje për vajzat kosovare.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Lajme tjera

Kastrioti e ka fituar bindshëm përballjen e skuadrave me traditë në hendbollin kosovar. Të mërkurën …

Presidenti i Federatës Ndërkombëtare të Hendbollit, Hassan Moustafa ka uruar Eugen Saraçinin me rastin e …

Hendbollisti premtues, Yll Muqolli, ka shënuar 10 gola të martën mbrëma në fitoren e re …

Dyshja prishtinase e gjyqtarëve të hendbollit, Sherif Xhema e Besfort Jahja, kanë pasur angazhim evropian …

Me ndeshjen Besa Famgas – Vëllaznimi fillon gara në Superligën A të Kosovës në hendboll …

Kastrioti e ka fituar bindshëm përballjen e skuadrave me traditë në hendbollin kosovar. Të mërkurën mbrëma në palestrën “Minatori” …

Presidenti i Federatës Ndërkombëtare të Hendbollit, Hassan Moustafa ka uruar Eugen Saraçinin me rastin e rizgjedhjes ne postin e …

Hendbollisti premtues, Yll Muqolli, ka shënuar 10 gola të martën mbrëma në fitoren e re të Besa Famgas. Në …

Dyshja prishtinase e gjyqtarëve të hendbollit, Sherif Xhema e Besfort Jahja, kanë pasur angazhim evropian të hënën. Xhema e …

Me ndeshjen Besa Famgas – Vëllaznimi fillon gara në Superligën A të Kosovës në hendboll (meshkujt). Në Superligën A …

Të dielën u luajtën katër ndeshje të xhiros së 13-të të Superligës së Kosovës në hendboll në konkurrencë të …

Llapi ka vazhduar me fitore në stinorin pranveror të Superligës së Kosovës në hendboll (meshkujt). Të dielën në xhiron …

Besa Famgas e ka mbyllur me fitore bindëse fazën e parë të garave në Superligën e Kosovës në hendboll …